Spárování obkladů a dlažby

Dobře vyspárovaný obklad dá, pokud jsme pečliví, nové stěně nebo podlaze perfektní tečku. Tím spíš, že doba, kdy jsme si mohli vybrat jen mezi sádrově bílou a šedým cementem je pryč. Nespočet barevných odstínů nám dovoluje sladit spáry s obkladem. Je to drobnost, ale je důležitá: i jen novým vyplněním starých spár totiž dokážeme zázrak.

Spárování obkladů a dlažby

Pozorně vybíráme kachličky za kuchyňskou linku, jinou dlažbu na terasu a opět jiný typ pro podlahu v předsíni či třeba v koupelně. Podle budoucího zatížení pak připravujeme podklad a volíme lepidlo. Stejně bychom měli být pečliví, i co se spárovací malty týče. Obklad v kuchyni je totiž určitě dlouhodobě jinak namáhán, než třeba terasa s jižní orientací. Pokud to zohledníme, budeme se z krásných spár těšit dlouho.

Podle jednoduchých symbolů

Protože někdy není snadné poznat, jaké vlastnosti dané balení spárovací hmoty vlastně má, a nebo se nám nechce luštit podrobné složení, existují symboly, které nám výběr usnadní.

Podle jednoduchých symbolů
Podle jednoduchých symbolů

Výrazně snížená nasákavost a špinivost

Podle jednoduchých symbolů
Podle jednoduchých symbolů

Nahoře: Spára vykazuje barevnou stabilitu vůči UV zářeníVpravo: Spára nestárne a brání hydrátovým výkvětůmDole: Pevnost a odolnost proti obrusu a mechanickému poškozeníVlevo: Spára je odolná proti biologickému napadení a plísním

Čtyřlístek rad pro spárování

Čtyřlístek rad pro spárování
Čtyřlístek rad pro spárování

Když dostatečně vytvrdne lepidlo, jímž jsme obklad připevnili, můžeme začít spárovat. Vybrat si lze ze spousty efektních barev včetně sanitárních silikonů.

Upřednostníme spárovací maltu se sníženou nasákavostí, protože výsledek bude odolnější vůči špíně a vzniku plísní.

Pokud použijeme maltu s vysokou pevností a nízkým obrusem, získáme záruku dlouhé životnosti spáry.

Spárovací hmota by měla být barevně stabilní především vůči UV záření a také proti různým výkvětům. Pokud chceme spárovat dlažbu, praktičtější bude na práci použít tmavý odstín.

Jak na to:

Spárovací hmotu rozmícháme podle návodu do hladka. Nanášíme ji šikmo k obkladu. Do celé hloubky spáry ji vtlačíme gumovou stěrkou, nerezovým hladítkem bychom totiž mohli poškodit glazuru. Hmotu setřeme z dlaždic, necháme zlehka zaschnout, a když začne spára matnět, setřeme její povrch vlhkou houbou.

Pozor na vymytí! Vyschnout nesmí spára příliš prudce. Na terasách a všude tam, kde předpokládáme vlhkost, použijeme příslušný typ spárovací malty, nebo do ní přimícháme elastickou přísadu. Po zaschnutí celou plochu dokonale vyleštíme vlhkým bavlněným hadrem.

I staré jako nové

I staré jako nové
I staré jako nové

Vedle základní barevné spárovací hmoty Knauf Fugenbunt pro šířku spár od dvou do osmi milimetrů existují i speciální spárovací malty pro širší spáry a s vysokou odolností proti vlhkosti (Knauf Fugenbreit), hmota s perleťovým efektem v sedmi barevných odstínech (Knauf Flexfuge Schnell) a spárovací malta na podlahovou dlažbu pro vnější i vnitřní použití (Knauf Spezialfuge Bodenfliesen). Barvu spár vyplněných cementovými spárovacími hmotami můžeme změnit prostřednictvím přípravku Knauf Fugenfrisch.

Připraveno ve spolupráci s firmou Knauf.

Autor: Jiří Jan a Knauf (text), Knauf (foto)

Související k tématu