reklama

Vliv infrasauny na lidský organismus

V létě si na nedostatek tepla a světla obvykle nestěžujeme. Ale jakmile se ochladí nebo začne pršet, často se ozvou bolesti svalů a kloubů, zapříčiněné prochladnutím. Také psychická zátěž a fyzická únava vedou ke křečím nebo ochablosti svalstva a právě v těchto případech je ideální terapií sauna. Každý ovšem nesnáší horký vlhký vzduch, a tak je skvělým řešením infrasauna.

Vliv infrasauny na lidský organismus

Jde o speciální typy saun, které využívají k ohřevu organismu účinky infračerveného záření. Zkratka IR je přejata z anglického Infra Red a označuje elektromagnetické záření s vlnovou délkou větší než viditelné světlo, ale menší než mikrovlnné záření. Tato energie zahřívá předměty přímo, tedy nikoliv vzduch mezi zářičem a zahřívaným předmětem.

Infračervené světlo pouhým okem nevidíme, ale cítíme je jako teplo, pronikající nejen do pokožky, ale také hluboko do svalů. Ty prohřívá, čímž odstraňuje jejich ztuhlost a přináší příjemné uvolnění.

Vliv infrasauny na lidský organismus
Vliv infrasauny na lidský organismus

De Lux 3001 – model infrasauny pro tři osoby

Infrasauny byly už od doby svého vzniku symbolem relaxace a zdraví. Příjemné teplo a pěkné prostředí interiéru kabiny z ušlechtilého dřeva uživatelům pomůže uvolnit celé tělo a zbavit se únavy nebo stresu.

Pro infrasauny existuje přirozená konvekce – teplý vzduch stoupá ke stropu, je tam tlačen studeným vzduchem, který se nachází nad podlahou. Člověk snáší relativně dobře vysoké teploty vzduchu v infrasauně i po delší dobu (5–10 min. i více). Každé porušení ochranné vrstvy je však pociťováno jako pálení na kůži. Vzniká hlavně při prudkých pohybech, které víří vzduch. To, že se tělo ani při teplotách téměř 100 °C neuvaří, je dáno především extrémním suchem v infrasauně.

Pot se může prudce odpařovat, a tak ochlazuje pokožku na teplotu kolem 41 °C. Pokud brání odpařování potu vyšší procento vlhkosti vzduchu nebo zakrytí kůže látkou, pokrývá vyloučený pot povrch kůže, a protože se neodpařuje, nemá ochlazovací účinek a rychleji dochází k přehřátí. Ženy se potí o něco méně než muži. Děti se potí velmi rychle.

Obrana organismu proti změnám teploty se projevuje reakcí krevního oběhu – rozšíří se cévy a zvýší se rychlost krevního oběhu. Tep se zrychlí o polovinu proti normálu, někdy až dvojnásobně. Krevní tlak kolísá jen mírně, nevybočuje z normálních mezí. Dochází k regulaci pomocí nervové soustavy – tedy nervových buněk a také hormonálních žláz. Tělo pak reaguje jednak zvýšeným vylučováním hormonů, jednak změnami v hospodaření se solemi a vodou.

Tyto změny působí zdravotně velmi příznivě. Účinek uvolněných hormonů se projevuje například tím, že odstraňuje nebo zmírňuje bolesti, především svalstva a také kloubů. Dále tento účinek navozuje radostnou náladu, uvolňuje stahy drobných průdušinek v dýchacích cestách, zlepšuje mnohé chorobné stavy a reakce organismu. Množství takto vyloučených hormonů totiž odpovídá léčebným dávkám, pokud se hormony podávají jako lék.

Vliv infrasauny na lidský organismus
Vliv infrasauny na lidský organismus
Vliv infrasauny na lidský organismus
Vliv infrasauny na lidský organismus

Dvě novinky z řady Miwoo, tentokrát v provedení black a golden

Čím sauna prospívá našemu organismu

Potřebujete-li načerpat energii, vyzkoušejte účinky infrasauny. Tonus neurovegetativního systému se v teple zvyšuje, po ochlazení je toto zvýšení výraznější.

To má vliv především:
  • na činnost srdce, které se zklidňuje
  • na hloubku a volnost dechu
  • na ústup různých bolestí v kloubech či svalech
  • na ústup křečí zažívacích orgánů
  • na stěny mozkových cév, čímž jsou mnohdy odstraněny migrénové bolesti hlavy

Preventivní účinek infrasauny spočívá v získání určité odolnosti, která je předpokladem posílení obranných schopností organismu, zlepšení nervově-cévních reflexů a masivního vyloučení škodlivin potem.

Pravidelné saunování zlepšilo odolnost návštěvníků natolik, že výskyt onemocnění horních cest dýchacích byl v porovnání s lidmi, kteří saunu nenavštěvovali, za stejných podmínek nejméně 10x nižší. Chřipkou onemocní návštěvníci sauny jen ojediněle. Zvýšení celkové odolnosti organismu se může příznivě projevit v ochraně před vznikem či recidivou revmatických chorob, které velmi často vzplanou např. po přechození angíny či jiné akutní nemoci horních cest dýchacích.

Dostatečných obranných schopností organismu se však nedosáhne jednorázovou návštěvou, ale jen pravidelným používáním infrasauny. Nejvhodnějším intervalem mezi jednotlivými návštěvami je jeden nebo dva týdny. Není však možno tvrdit, že saunování zbaví člověka jakékoli choroby. Jde jen o podporu vlastních obranných schopností organismu.

Čím sauna prospívá našemu organismu
Čím sauna prospívá našemu organismu
Čím sauna prospívá našemu organismu
Čím sauna prospívá našemu organismu

Nové modely Miwoo red, silver a white – jejich účinek je v podstatě harmonie relaxace s fyzickým cvičením.

Čím sauna prospívá našemu organismu
Čím sauna prospívá našemu organismu

Novinka na trhu infrasaun

Novinkou na trhu jsou infrasauny Miwoo, které patří mezi opravdový umělecký skvost. Návrháři dosáhli tak dokonalého designu, že infrasauna skvěle zapadne mezi ostatní nábytek v místnosti. Vybírat můžete ze široké škály barevných variant (viz ukázky výše).

Miwoo infrasauny nejsou jen obyčejné infrasauny, 5 mm široké karbonové desky generují více tepla, vytvářejí více koncentrovaného vlnění. Tvrzené sklo zabraňuje úniku tepla. V těchto infrasaunách spálíte až 600 kalorií za pouhých 30 min. saunování. Miwoo rovněž jakoby „masíruje“ vaše svaly, protože po sportovním a jiném fyzickém výkonu z nich teplo, působící do hloubky svalů, pomůže uvolnit kyselinu mléčnou, která se do svalů po tělesné zátěži vyplavila.

Více informací najdete na www.marimex.cz

Publikováno: 15. 2. 2011, Autor: Elena a Marimex (text), Marimex (foto), Profil autora: Redakce