reklama

Lazury a povrchová úprava dřeva - 2.díl

Barva je vybraná, podklad připravený, ještě zbývá vybrat způsob nanášení lazury, abychom pracovali co nejednodušeji a s co nejlepším výsledkem.

Lazury a povrchová úprava dřeva - 2.díl

Lazurovací barvy je možné nanášet několika způsoby, vždy záleží na našem vybavení a zvyklostech. Důležitý je také tvar, velikost a složitost natíraného předmětu. Na většině nádob a plechovek s barvami je výrobcem doporučený způsob aplikace podle typu barvy, její stékavosti a hustoty.

Štětce

Nejběžnější je povrchová úprava dřeva natíráním štětcem. Z bohaté nabídky si vybereme ten, který se nám dobře drží a odpovídá svým použitím barvě, kterou chceme natírat. Další hledisko, které je při výběru štětce nutné zohlednit, je jeho správná šířka. Ta by měla co nejvíce odpovídat materiálu, který budeme natírat. Úzký štětec na široký materiál znamená moc tahů a hrozbu nestejnoměrného povrchu, široký štětec na úzký materiál zase barvu stékající po hranách.

Štětce
Štětce
Štětce
Štětce

Není však štětec jako štětec. Jednoduché levné štětce sice poslouží svému účelu, mohou však snadno pouštět chlup. Zaleží-li nám na vzhledu natíraného výrobku, je vhodnější připlatit o pár korun více a pořídit si štětec o něco dražší, ale kvalitnější. Některé druhy štětců mají konce roztřepené záměrně výrobcem. Jejích vlas je tak jemnější, lépe drží a roztírá barvu. Vhodné jsou podle výrobce především pro disperzní barvy.

Štětce
Štětce
Štětce
Štětce

Válečky

Pohodlný a kvalitní způsob nanášení je válečkem. Výhodou je, že molitanový váleček pojme větší množství barvy, nepouští chlupy a jeho tahy nejsou tak vidět, jako u štětce. Stejně jako u štětce zvolíme nejprve vhodnou šířku válečku. Na jeden typ rukojeti je možné nasadit několik šířek a struktur povrchu válečků. Nemáme-li s nanášením barvy válečkem zkušenost, je vhodné nejprve si je vyzkoušet na odřezku stejného materiálu.

Válečky
Válečky
Válečky
Válečky
Válečky
Válečky

Stříkací pistole

Na složitější tvary a větší plochy je nejvhodnější použít stříkací pistoli. Některé druhy barev je však pro takové použití nutné naředit na hustotu odpovídající takovým úpravám povrchu. Elektrickou nebo vzduchovou stříkací pistolí pak barvu nebo lak aplikujeme. Nejlépe v několika vrstvách, které necháme důkladně zaschnout.

Stříkací pistole
Stříkací pistole

Jak natírat

Při natírání nebo nanášení barev jakýmkoliv z představených způsobů je nutné dodržet jednoduché zásady.Teplota okolí by při nanášení měla být okolo +20 oC nebo podle doporučení výrobce. Povrch výrobku nebo materiálu musí být bez nečistot a také kvalitně obroušený.

Jak natírat
Jak natírat
Jak natírat
Jak natírat

Mezi jednotlivými vrstvami je nutné povrch materiálu ještě velmi jemným smirkem nebo houbičkou přebrousit. Nebrousí se až finální vrstva. Počet vrstev by se pro kvalitní ochranu dřeva měl také dodržet, většinou dva až tři nátěry podle typu barvy. Při nanášení štětcem nebo válečkem by tahy měly odpovídat směru let dřeva.

Jak natírat
Jak natírat
Jak natírat
Jak natírat

Kvalitní exterierové barvy jsou vhodné jak pro ošetření chalupy, oken, pergoly, tak pro plot nebo ozdobné zábradlí. Některé lazury v sobě obsahují barvu i lak dohromady, jiné je po nanesení barevné lazury nutné uzavřít konečnou vrstvou bezbarvého laku.

Jak natírat
Jak natírat
Jak natírat
Jak natírat

Bezbarvá lazura ochrání novou knihovnu i dřevěnou komodu po babičce, kterou zachová v původním přírodním vzhledu.

Jak natírat
Jak natírat
Jak natírat
Jak natírat

Dřevo nemusí být jenom v přírodních odstínech. I stolička v modrozelené úpravě dá vyniknout kresbě dřeva.

Jak natírat
Jak natírat
Jak natírat
Jak natírat

Materiál a nářadí potřebné pro úpravu dřeva

Smirkový papír nebo plátno, brusná houbička, nátěrové hmoty, laky, lazury, mořidla, ředidlo, tmel, prostředky proti houbám a hmyzuštětec, váleček, špachtle, vibrační, excentrická nebo pásová bruska, stříkací pistole.

Publikováno: 19. 7. 2007, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce