reklama

Schovejte pracovní kout do ložnice

V malých bytech nebo domcích je vždy potřeba dobře vyřešit úložné prostory, a protože potřeby obyvatel se časem mění, je dobré používat nejrůznější policové skladebné systémy – není potom tak náročné prostor změnit a přizpůsobit.

i (Zdroj: Pavel Zeman, Petra Marková)
Stačí jen dobrý nápad a v ložnici vyroste důmyslný pracovní kout (Zdroj: Pavel Zeman, Petra Marková)

Pracovní kout potřebuje čas od času skoro každý a obzvlášť v malých prostorech se někdy těžko hledá. V létě si ráda vytáhnu šití, barevné papíry a korálky nebo počítač na zahradu a s výrobou drobností se mohu přesunout do garáže nebo pod altán, ale když je venku pod nulou nebo se tam čerti žení, ráda zůstanu v teple. A také mám ráda na svém pracovním místě ten „svůj pořádek“ a nerada se přetahuji o nůžky nebo kus místa s někým jiným. Ve starším domku se úpravy příček a posuny zdí nedělají nijak snadno, museli jsme si tedy poradit jinak.

Policový systém s nastavitelnými výškami polic se nám osvědčil už v paneláku, barevné krabice i dřevěné zásuvky mám ráda na třídění a ukládání drobností, bylo tedy jasné, že nebudeme vyrábět nábytek na míru, ale použijeme ty komponenty, které máme a které se v případě potřeby dají využít i jinde.

Rozšířená šatna

V domku byly nejprve mezi dvěma místnostmi dveře, ale protože do obou místností byl samostatný vchod, dveře byly zrušeny a získali jsme tak kousek místa navíc. Pomocí nastavitelného systému podpěr pro police, drátěného systému s úložnými koši a šikovné rolety se prostor mezi skříněmi změnil nejprve v šatnu a později v pracovní kout.

Nejprve jsme přes skříně položili desku lamina a mezi boky skříní připevnili stahovací roletu. Zespoda na desku jsme přišroubovali kovový věšák, který se používá např. v koupelně na ručníky. Zde slouží na zavěšení ramínek s oděvy. Prostor mezi skříněmi a stropem je ještě využit na úložné papírové krabice.

Deska položen na skříně se promění v polici
Deska položen na skříně se promění v polici (Zdroj: Pavel Zeman, Petra Marková)
Přišroubujeme roletu
Přišroubujeme roletu (Zdroj: Pavel Zeman, Petra Marková)

Pak jsme přidali drátěný systém s výsuvnými koši. Přes rám kovového stojanu na koše jsme položili opět desku lamina, a protože se do prostoru mezi skříně třetí sloupec košů nevešel, doplnili jsme jej dřevěnými šuplíčky. Prostor na ukládání oděvů se zvětšil, v zásuvkách našly místo drobnosti i některé dokumenty.

Prostor mezi dvěma skříněmi volá po využití
Prostor mezi dvěma skříněmi volá po využití (Zdroj: Pavel Zeman, Petra Marková)
S vnitřním vybavením nám vznikla vestavná skříň
Pracovní kout v ložnici (Zdroj: Pavel Zeman, Petra Marková)

Ze šatny pracovní kout

Poté, co se oděvy přestěhovaly do sezonní šatny vybudované v prostoru garáže a šuplíčky si zabralo dítko na své poklady, vzniklo šikovné pracovní místečko, které využívám jak pro práci s počítačem, tak pro šití nebo výtvarnou činnost (a je jenom moje, žádný z „domácích chlapů“ mi na něj nechodí, ten velký má garáž s dílnou a čerstvý školák svůj pokoj s pracovním stolem).

S většími věcmi na výrobu, renovací nábytku nebo s barvami stejně musím do dílny, ale papírové skládanky, drobné dekorace a šicí stroj se o místo pohodlně podělí. Při práci neruším ostatní členy domácnosti a naopak, když mi chtějí dělat společnost, natáhnou se na postel s knížkou.

Místo vysoké konstrukce na koše jsme do prostoru mezi skříně postavili dvě nižší, mají tu správnou výšku na pracovní stůl. Deska lamina je uříznutá na míru volnému místu, konstrukce ji pohodlně udrží a je na nich jen volně položená.

Pracovní kout potřebuje jiné vybavení
Pracovní kout potřebuje jiné vybavení (Zdroj: Pavel Zeman, Petra Marková)
Stolek je na světě
Stolek je na světě (Zdroj: Pavel Zeman, Petra Marková)

Kovové konzole jsme odšroubovali, místo toho přibude policový nastavitelný systém na stěnu. Pomocí vodováhy naměříme místa pro zavěšení, vyvrtáme otvory pro hmoždinky a připevníme konzole. Na policích bude zásobní materiál na kutění, proto musí být bezpečně připevněné. Pod policemi je na zdi ještě přišroubovaná dřevěná lišta – dají se na ni zavěsit jak předlohy na výrobu, tak např. barevné papíry a materiály na pozadí při fotografování.

Podpěry pod police mají na koncích výstupek, který má dosahovat na konec police, jenže já potřebovala police širší. Dospodu police jsme proto vyvrtali otvory pro výstupky – police leží rovně a na podpěrách se neposouvají.

Pracovní kout potřebuje spoustu úložných prostor
i (Zdroj: Pavel Zeman, Petra Marková)
Pracovní kout potřebuje spoustu úložných prostor

Na pracovní plochu jsme postavili velkou lampu, další se dají zavěsit ze spodní police nebo přistavit zboku, podle toho, co je potřeba. A jde se zabydlovat. Do drátěných košů se nastěhovalo nářadí, psací potřeby i rozešitá práce, do krabic na policích materiál na výrobu dekorací.

Pracovní kout používám na co je zrovna potřeba, v případě, že potřebuji zavěsit motor multifunkčního nástroje na zeď, opřu na pracovní desku ještě jeden kus lamina – je uříznutý na míru tak, aby boky přesahoval za skříně, takže se nepřeklopí dopředu a když jej nepotřebuji, zmizí pod postelí. Závěsné háčky pak nepřekáží ani při šití, ani při fotografování.

Využití pracovního koutu je variabilní
i (Zdroj: Pavel Zeman, Petra Marková)
Využití pracovního koutu je variabilní

Šicí stroj a kufřík může zmizet pod pracovní deskou nebo ve skříni, jedinou nevýhodou je, že se do prostoru nevejde židle (kromě skládací, ale tu nerada používám). Svoji oblíbenou židli mám postavenou u okna, kde nepřekáží v průchodu a podávám si ji jen k práci (a večer na ni shodím župan, případně ji zabere domácí mazlík).

Pracovat v ložnici s nástroji není ideální kvůli prachu, takže při této práci mám vždy po ruce vysavač, ale pro počítač a šicí stroj nebo kreslení je moje „doupě“ příjemné.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 11. 1. 2023, Autor: Pavel Zeman, Petra Marková (text a foto), Profil autora: Redakce