Teplé prádlo pro dům

Že na nás neprší a vítr nám kolem uší nehvízdá, je jistě prima. Na první pohled vypadá náš rodinný domek báječně. Jenže proti sousedům vydáváme v zimě mnohem víc peněz za topení a v létě přemýšlíme o klimatizaci. Co s tím?

Teplé prádlo pro dům
Teplé prádlo pro dům aneb Zateplení Knauf Insulation
Teplé prádlo pro dům aneb Zateplení Knauf Insulation

A jako by teplotní a s tím spojené finanční nepříjemnosti nestačily, v některých místnostech se „potí“ stěny a do jiných nadměrně proniká hluk. Obě tyto záležitosti přitom mohou přímo ohrožovat naše zdraví, protože vdechované spory hub a plísní dovedou velmi záludně nastartovat nemoci, o nichž raději hovoříme šeptem. Podobně i hlukový smog, který často dlouho příliš nevnímáme, se stává příčinou psychických i fyzických zdravotních poruch.

Za spoustu tak zvaných civilizačních chorob může přitom to, že možnosti, které nám civilizace nabízí, neumíme využít. Když je nám zima, oblečeme se. I před velkým žárem nás chrání oděv. Prádlo brání pocení. A naší peněžence stejně, jako ochraně před zbytečným teplem i nadměrným chladem, správnému vnitřnímu klimatu, ale i proti hluku nám může pomoci dodatečná izolace obvodových stěn a podkroví. Vůči dopadu povětrnostních vlivů bude potom náš nový nebo rekonstruovaný rodinný domek odolnější a i čas do jeho dalších oprav se prodlouží.

Kabát pro stěny

Kabát pro stěny
Kabát pro stěny
Kabát pro stěny
Kabát pro stěny

Pokud k izolaci zdí a střešního pláště budovy použijeme skleněnou a kamennou vlnu s velmi jemnými a dlouhými vlákny, uspoříme nejvíc. Je ovšem dobré úpravy v domě „neflikovat“, ale zvolit komplexní systémové řešení, s jakým přichází třeba Knauf Insulation. K osvědčeným materiálům z jeho sortimentu patří hydrofobizovaná izolační deska NOBASIL FKD vyrobená nejpokrokovější technologií z minerální vlny a umělé pryskyřice.

Deska má nízký součinitel tepelné vodivosti, a nehoří, což je při úpravách domu jistě důležité. Tento materiál dýchá, a přesto odolává mikroorganismům. Tlumí hluk, nenasákává, a jak objemově, tak tvarově je stálá. A vybrat si lze podle toho, kde a jak budeme chtít desky použít, protože jejich tloušťky jsou od 20 do 160 mm, šířka 500 a 600 mm a délka jeden metr: lepíme je přímo na fasádu a nakonec úplně normálně omítáme.

Střecha nejen proti dešti

Střecha nejen proti dešti
Střecha nejen proti dešti
Střecha nejen proti dešti
Střecha nejen proti dešti

Od dob, kdy sochař František Bílek navrhl pro svou vilu první plochou střechu u nás, už uplynulo bezmála století. Bylo to tenkrát velké haló. Přestože stavební materiály za ten čas prodělaly obrovský vývoj, tradiční šikmá střecha je v našich podmínkách stále nejoblíbenější. A stejně jako obvodový plášť je radno i střechu zateplit.

Tady je nejlepší použít pro změnu izolační pásy ze skleněných vláken, které jsou lehké: znamená to, že nezatěžují nosné stropní konstrukce a lze je použít jak na strop, respektive podlahu půdy, tak na krokve střešní konstrukce. Patří sem Unifit 035, Unifit 039 či Classic 040 v rolích, nebo desky TP 116 a TP 115. Ze skleněných vláken má Knauf Insulation i zajímavou novinku – speciální akustický izolační materiál ze skleněných vláken. Jmenuje se Decibel (TI 140), a slouží k výplni vnitřních montovaných stěn ze sádrokartonu. U šikmých střech a vnitřních stropů nás zbaví nejen hluku, ale uspoří nám i teplo.

Připraveno ve spolupráci s Knauf Insulation.

Autor: Jiří Jan a Knauf Insulation (text), Knauf Insulation (foto)

Související k tématu