reklama

Sama příroda

Velikonoce se blíží a vy už jistě začínáte přemýšlet o různých originálních způsobech zdobení vajíček. Zkuste to letos trochu netradičně. Můžete se nechat inspirovat přírodou, nebo vajíčka provrtat a vytvořit tak velmi originální kraslice, které zaujmou každého.

Sama příroda

Co budete potřebovat?

Materiál

Vajíčka se sušenými květy- bílá vyfouknutá vajíčka, asi 6 cm vysoká- sušené květy, vlastnoručně vylisované či koupené- kroucený zlatý drátek- rychleschnoucí klih na dřevo- pinzeta

Vrtaná vajíčka- bílá vyfouknutá vajíčka, asi 6 cm vysoká- malá hobby vrtačka s frézkou s kulatou diamantovou hlavičkou o Ø 1,5 mm- akrylová, temperová nebo disperzní barva, červená, černá a v zelených odstínech- štětec

Postup

Vajíčka se sušenými květy

K ozdobení těchto vajíček můžete použít vlastnoručně vylisované květy a listy, nesmí být však příliš velké. Vylisované či sušené květy a listy jsou k dostání také v obchodech s výtvarnými potřebami.1. Květy nalepte podle obrázku na odmaštěná, čistá a nejlépe vyfouknutá vajíčka. Lepte je troškou klihu a pomocí pinzety. 2. Vajíčko s maceškou polepte květy celé. Květy lepte těsně vedle sebe tak, aby bílou skořápku nebylo vůbec vidět. Vajíčko můžete také omotat zlatým krouceným drátkem.

Vrtaná vajíčka1. Požadovaný motiv namalujte na vajíčko velice jemně a opatrně měkkou tužkou, domalujte kroužky, příčné linky a tvar dvojitého srdíčka. 2. Vrtačkou vyvrtejte vedle sebe ležící dírky předmalovaného vzoru. Vajíčko přitom nepokládejte na stůl, ale držte je v dlani nebo mezi palcem a ukazováčkem na jeho koncích. Takto držené vajíčko nepraskne. Prach vzniklý vrtáním sfoukněte nebo setřete. Případné zbylé stopy po tužce setřete navlhčenou houbičkou. Pozor, vajíčko je velice křehké!3. Vajíčka nyní můžete pomalovat tenkým štětcem a špejlí (jemné linky a tečky) nebo voděodolnými fixy. Větší barevné puntíky udělejte násadou štětce.

Poznámky:

Pokud chcete udělat do vajíčka jen pár dírek, můžete je napřed napíchnout špendlíkem a vzniklou dírku pak tenkým křížovým šroubovákem opatrně pohybem se a tam zvětšit.

Po vyvrtání dírek je vidět ve vajíčku blanka, kterou snadno odstraníte roztoken sava a vody. Vajíčka do roztoku ponořte a nechte působit, zakrátko jsou čistá. Stačí je pak už jen osušit a nechat pořádně uschnout.

K vrtání použijte vajíčka, která jsou vyfouknutá už delší dobu. Jejich skořápka je pevnější a není tak křehká, jako u čerstvě vyfouknutých.

Sama příroda – zdobení velikonočních vajíček sušenými květy
Sama příroda – zdobení velikonočních vajíček sušenými květy

Vybíráme z knížky Velikonoční vajíčko - různé způsoby zdobení edice TOPP nakladatelství Anagram.

Publikováno: 23. 3. 2011, Autor: Anagram (text a foto) , Profil autora: Redakce