reklama

Sněženky, křehká potěšení

Jedny z prvních květů, které v zahradách i v přírodě rozkvetou, jsou sněženky. Křehké drobné kvítky, nádherně poskládané do dvou pohárků ze tří vnějších a tří vnitřních okvětních lístků, jsou inspirací pro vytvoření spousty dekorací. Vyniknou na plných i obrysových výšivkách, snadno se kreslí konturami na sklo i porcelán, hodí se jako motiv pro malbu na hedvábí a podobně. Jestli vám kvetou v zahradě, udělejte si z nich půvabné živé aranžmá.

Sněženky, křehká potěšení

V přírodě jsou chráněné, ale pokud vám kvetou v zahradě, poměrně snadno je rozmnožíte dělením trsu. Zahradníci radí vždy po třech letech v době květu nebo po odkvětu vyjmout trsy rostlin ze země a ručně je rozdělit na několik menších tak, aby se nepoškodily kořeny. Trsy se poté přesadí na nové stanoviště. Vyhovuje jim například místo pod listnatými keři a stromy, kde se uplatní ve společnosti s později rašícími květinami. Tak můžete mít po několika letech zahradu plnou sněženek, které drobná kytička, natrhaná do vázy, na kráse neubere.

Kytička sněženek - křehká potěšení
Kytička sněženek - křehká potěšení
Kytička sněženek - křehká potěšení
Kytička sněženek - křehká potěšení

 • Květy v kombinaci bílé, zelené a žluté barvy svažte stuhou výrazné barvy. Ze zahrad nebo z vycházky do přírody si přineste suché úponky vinné révy, šlahouny klematis, planého chmele nebo popínavých plevelů a odstraňte z nich listy.
 • Připravte si „ptačí vejce“ – mohou to být třeba bonbony, papírové dekorace nebo pravá křepelčí vejce, která koupíte v supermarketech. Ta můžete vyfouknout, nebo ponechat plná. Časem ve skořápce vyschnou.
 • Kytička sněženek - křehká potěšení
  Kytička sněženek - křehká potěšení

  Z tenkých větviček a šlahounů stočte hnízdo, naaranžujte do něj vejce a do malé vázičky vložte kytičku sněženek. Půvabné jarní zátiší potěší příslibem krásných dnů přicházejícího jara.

  Připraveno ve spolupráci s časopisem Dekor, www.casopis-dekor.cz.

  Publikováno: 25. 3. 2011, Autor: Helena Štětinová (text), Dekor (foto) , Profil autora: Redakce