reklama

Zařizujeme koupelnu – vybíráme sprchový kout

// Když dva dělají totéž, není to totéž, proto vybírejte sprchový kout pečlivě a bude vám dlouho sloužit. Sprchových koutů je na trhu mnoho. Lze je koupit v hobbymarketu, velkoprodejnách či v luxusním studiu. Rozdíl mezi jednotlivými výrobky není přitom pouze cena. Bohužel lidé na to většinou přijdou až ve chvíli, kdy kout začnou používat.

Zařizujeme koupelnu – vybíráme sprchový kout

Rámový, půlrámový nebo bezrámový

Základním rozlišujícím prvkem je samotná konstrukce sprchových koutů. Existují tedy sprchové kouty rámové (např. Supernova), dále jsou k dispozici kouty půlrámové (např. Rapier) a nakonec jsou tu kouty bezrámové (např. GlassLine). Rámové kouty odolají i nešetrnému zacházení, takže se hodí do prostor, u kterých se počítá s větší intenzitou používání koutu. Půlrámové mají odlehčenou konstrukci a bezrámové se skládají pouze z bezpečnostních skel a pantů.

Skla těchto koutů by měla být minimálně 6 mm silná, aby kouty splňovaly přísné nároky na bezpečnost. Panty i krytky by měly být zase celomosazné, aby dokázaly spolehlivě udržet těžká bezpečnostní skla sprchového koutu. Např. na panty typu G Set poskytuje výrobce test životnosti třicet let. Celomosazné panty poznáte jednoduchým poklepáním mincí, která spolehlivě odhalí použitý materiál.

Rámový, půlrámový nebo bezrámový
Rámový, půlrámový nebo bezrámový

Sprchové dveře – maximální variabilita

Kromě klasických koutů můžete pro vytvoření místa pro sprchování použít i sprchové dveře. Dveře mohou mít konstrukci různou stejně jako sprchové kouty, jen jejich cena je v porovnání s kouty výrazně nižší. Sprchové dveře nabízejí také větší variabilitu a umožňují vytvořit prostor pro sprchování 70 až 200 cm široký. Zatímco u některých výrobců si budete muset za větší šířku připlatit, RAVAK nabízí šířku koutu 200 cm jako standard bez příplatku. Díky nastavovacím, resp. ustavovacím profilům RAVAK můžete upravit šířku dveří až o několik centimetrů bez toho, abyste museli připlácet za atypické provedení na míru.

Sprchové dveře – maximální variabilita
Sprchové dveře – maximální variabilita
Sprchové dveře – maximální variabilita
Sprchové dveře – maximální variabilita

Na materiálech záleží

U konstrukce sprchového koutu je důležitý také systém otevírání. U kvalitních koutů by ani po čase nemělo docházet k nepříjemnému zadrhávání pojezdového mechanismu a vibracím dveří. Právě těmto nepříjemným jevům dokáže zabránit unikátní systém AntiBlock, který byl testován na 1 000 000 otevření.

Kromě samotné konstrukce sprchového koutu byste měli věnovat pozornost také kvalitě použitých materiálů a tomu, jak odolná je povrchová úprava rámu. Zajímejte se o náchylnost k poškrábání, abyste po čase nebyli zklamáni, jak váš sprchový kout vypadá. Lesklé kouty totiž vypadají na první pohled velmi lákavě, ale pokud je vrstva na povrchu příliš tenká, brzy se můžete dočkat nepříjemného překvapení. Zajímavou alternativou lesklých sprchových koutů je kovově matné provedení satin, které nám občasnou nepozornost prominou a na kterém nejsou drobné škrábance téměř vidět.

Na materiálech záleží
Na materiálech záleží
Na materiálech záleží
Na materiálech záleží

Snadná údržba půl zdraví

Velmi podstatnou vlastností, kterou by měl každý kvalitní sprchový kout splňovat, je jeho snadná údržba. Všechna skla by měla být ošetřena ochrannou vrstvou AntiCalc, která zabraňuje usazování vodního kamene a prodlužuje tak hezký vzhled sprchového koutu. U rámových sprchových koutů by mělo být snadné také čištění hlavně v jeho dolní části, kam stéká všechna voda a kde se mohou usazovat nečistoty. Většina sprchových koutů RAVAK proto nabízí jednoduchý vypínací systém, který umožňuje vyháknout dveře ze spodních pojezdů pouze dvěma prsty. Tím se snadno dostanete při čistění do všech míst, takže údržba koutu bude skutečně hračka.

Rozhodnutí je jen na vás

Výběr sprchového koutu není snadná záležitost. Pokud si tedy bude vybírat sprchový kout do své nové koupelny, pečlivě si pročtěte všechny dostupné informace o jednotlivých výrobcích. Nebojte se ani zeptat na zákaznických linkách jednotlivých společností. Jedině tak můžete jít do obchodu s vědomím, že vás nikdo neopije rohlíkem a že si koupíte sprchový kout, který vám bude dobře a hlavně dlouho sloužit.

A jedna rada na závěr. Při rozhodování byste neměli být přehnaně šetrní. Protože prostředky, které ušetříte při nákupu, mohou být výrazně menší než ty, které následně vydáte za případné opravy původně levných výrobků. Vsaďte proto raději na ověřené a kvalitní značky, vždyť kolikrát za život sprchový kout kupujete?

Více informací naleznete na www.ravak.cz.

Publikováno: 22. 4. 2011, Autor: RAVAK a.s. (text a foto), Profil autora: Redakce