Uklidili jste si na Velikonoce a byt se vám najednou zdá být smutný a pustý? Pozvěte si do bytu jaro. V bytě to jde skutečně snadno. Zvolte cibuloviny jako jsou hyacinty, tulipány nebo narcisy. Rostlinkám postačí, když jim uměle vytvoříte tepelnou a světelnou pohodu, stejně jako se vám to podařilo s větvičkami „barborek“.

Jestliže se vám nelíbí pohled na obnažené cibule, můžete jejich povrch zakrýt mechem
Pokud jste se rozhodli pro rychlení cibulovin v bytě až po Vánocích, a chcete je mít rozkvetlé ještě v zimě, je lepší koupit si již narašené cibulky v květinářstvích a umístit je přímo do pokoje. V bytě musíte dbát hlavně na to, aby měly dostatek světla, jinak se za ním rostliny táhnou a stvoly vyrostou slabé a neudrží květy. V teple vyrostou a rozkvetou mnohem rychleji, než při poněkud přirozenější přípravě, která začíná na podzim.

Pro rychlení se hodí také narcisy a miniaturní tulipány
Rychlení pro venkovní výsadbu je proces dlouhodobý, časově náročný a začít by se s ním mělo již v září a v říjnu. Po vegetačním období se cibule vyryjí ze záhonu, ošetří se a postupně se „uspávají“ v chladu a temnu (v září jim uměle vytvoříte zimní období), následně se v říjnu vysadí, nechají se vyrašit a aklimatizují se před tím, než je umístíte za okna nebo na balkony.

Efektně působí hyacinty v nádobách z barevného skla
Pokud chcete, aby vám v bytě koncem zimy nebo na Velikonoce kvetly jarní hyacinty, tulipány nebo narcisy a modřence ze sklizených cibulek, musíte použít vybrané větší a zdravé cibule a vsadit je pouze jednou třetinou do květináčů pro rychlení. Počítejte asi s 6 až 8 týdny před požadovaným kvetením. Dejte je nejprve do chladnější a temnější místnosti (pokud ji nemáte, opatřete vršky cibulek kornoutem z tmavého papíru), občas je mírně zalijte a když zakoření tak, že dírkou ve dně žardiniéry, truhlíku či květináče prorůstají kořeny, umístěte je na světlo, ale stále ještě je držte v chladnější místnosti. Jakmile je květní stvol dostatečně silný a vysoký, přeneste je do místnosti, kterou mají ozdobit svými květy.

Cibule ve skle
Velmi oblíbené je v poslední době pěstování cibulovin ve skle. Připravte si skleněnou misku nebo speciální nádobu na rychlení cibulovin ve vodě (obvykle je v sezoně koupíte v květinářstvích a v zahradnických centrech velkých obchodních řetězců), ale použít můžete i menší vázy a jiné skleněné nádoby. Sklo je efektní díky tomu, že přes transparentní stěny můžete pozorovat vývoj kořenového systému, který působí dekorativně a zároveň máte kontrolu nad hladinou vody.

Co se misek i vyšších nádob týká, obvykle se zčásti vysypou kamínky, gelovými granulemi nebo dekorativními skleněnými kuličkami. Cibule do podkladu z jedné třetiny zlehka vtiskněte, pak do nádoby nalijte vodu tak, aby dosahovala asi půl centimetru pod cibule. Během rašení pravidelně dolévejte vodu a dbejte, aby se nezakalila. Pokud se tak stane, špatnou vodu vyměňte. Odkvetlé cibuloviny můžete opačným postupem nejprve otužit, pak přenést do sklepa a nakonec na jaře přemístit do zahrady. Cibule nikdy nerychlete dvakrát po sobě a nechte je v záhoně zakořenit a zesílit.
Náš tip:
Jarní hyacinty, které upoutají svou výraznou lahodnou vůní a jemně zbarvenými květy v odstínech růžové, modré, fialové a bílé, se hodí i k řezu. A uplatní se jako výrazný komponent v aranžmá z řezaných květin.
Publikováno: 24. 4. 2011, Autor: Helena Štětinová (text), Holandská květinářská kancelář (foto)
, Profil autora: Redakce