reklama

Pozvěte si do bytu jaro

Uklidili jste si na Velikonoce a byt se vám najednou zdá být smutný a pustý? Pozvěte si do bytu jaro. V bytě to jde skutečně snadno. Zvolte cibuloviny jako jsou hyacinty, tulipány nebo narcisy. Rostlinkám postačí, když jim uměle vytvoříte tepelnou a světelnou pohodu, stejně jako se vám to podařilo s větvičkami „barborek“.

Pozvěte si do bytu jaro
Pozvěte si do bytu jaro aneb Jarní hyacinty
Pozvěte si do bytu jaro aneb Jarní hyacinty

Jestliže se vám nelíbí pohled na obnažené cibule, můžete jejich povrch zakrýt mechem

Pokud jste se rozhodli pro rychlení cibulovin v bytě až po Vánocích, a chcete je mít rozkvetlé ještě v zimě, je lepší koupit si již narašené cibulky v květinářstvích a umístit je přímo do pokoje. V bytě musíte dbát hlavně na to, aby měly dostatek světla, jinak se za ním rostliny táhnou a stvoly vyrostou slabé a neudrží květy. V teple vyrostou a rozkvetou mnohem rychleji, než při poněkud přirozenější přípravě, která začíná na podzim.

Pozvěte si do bytu jaro aneb Jarní hyacinty
Pozvěte si do bytu jaro aneb Jarní hyacinty

Pro rychlení se hodí také narcisy a miniaturní tulipány

Rychlení pro venkovní výsadbu je proces dlouhodobý, časově náročný a začít by se s ním mělo již v září a v říjnu. Po vegetačním období se cibule vyryjí ze záhonu, ošetří se a postupně se „uspávají“ v chladu a temnu (v září jim uměle vytvoříte zimní období), následně se v říjnu vysadí, nechají se vyrašit a aklimatizují se před tím, než je umístíte za okna nebo na balkony.

Pozvěte si do bytu jaro aneb Jarní hyacinty
Pozvěte si do bytu jaro aneb Jarní hyacinty

Efektně působí hyacinty v nádobách z barevného skla

Pokud chcete, aby vám v bytě koncem zimy nebo na Velikonoce kvetly jarní hyacinty, tulipány nebo narcisy a modřence ze sklizených cibulek, musíte použít vybrané větší a zdravé cibule a vsadit je pouze jednou třetinou do květináčů pro rychlení. Počítejte asi s 6 až 8 týdny před požadovaným kvetením. Dejte je nejprve do chladnější a temnější místnosti (pokud ji nemáte, opatřete vršky cibulek kornoutem z tmavého papíru), občas je mírně zalijte a když zakoření tak, že dírkou ve dně žardiniéry, truhlíku či květináče prorůstají kořeny, umístěte je na světlo, ale stále ještě je držte v chladnější místnosti. Jakmile je květní stvol dostatečně silný a vysoký, přeneste je do místnosti, kterou mají ozdobit svými květy.

Pozvěte si do bytu jaro aneb Jarní hyacinty
Pozvěte si do bytu jaro aneb Jarní hyacinty

Cibule ve skle

Velmi oblíbené je v poslední době pěstování cibulovin ve skle. Připravte si skleněnou misku nebo speciální nádobu na rychlení cibulovin ve vodě (obvykle je v sezoně koupíte v květinářstvích a v zahradnických centrech velkých obchodních řetězců), ale použít můžete i menší vázy a jiné skleněné nádoby. Sklo je efektní díky tomu, že přes transparentní stěny můžete pozorovat vývoj kořenového systému, který působí dekorativně a zároveň máte kontrolu nad hladinou vody.

Cibule ve skle
Cibule ve skle

Co se misek i vyšších nádob týká, obvykle se zčásti vysypou kamínky, gelovými granulemi nebo dekorativními skleněnými kuličkami. Cibule do podkladu z jedné třetiny zlehka vtiskněte, pak do nádoby nalijte vodu tak, aby dosahovala asi půl centimetru pod cibule. Během rašení pravidelně dolévejte vodu a dbejte, aby se nezakalila. Pokud se tak stane, špatnou vodu vyměňte. Odkvetlé cibuloviny můžete opačným postupem nejprve otužit, pak přenést do sklepa a nakonec na jaře přemístit do zahrady. Cibule nikdy nerychlete dvakrát po sobě a nechte je v záhoně zakořenit a zesílit.

Náš tip:

Jarní hyacinty, které upoutají svou výraznou lahodnou vůní a jemně zbarvenými květy v odstínech růžové, modré, fialové a bílé, se hodí i k řezu. A uplatní se jako výrazný komponent v aranžmá z řezaných květin.

Publikováno: 24. 4. 2011, Autor: Helena Štětinová (text), Holandská květinářská kancelář (foto), Profil autora: Redakce