Nové tepelné čerpadlo země/voda

Dnešní informace popravdě řečeno nemá vysloveně kutilský charakter, nicméně s vylepšováním našeho životního prostředí nepochybně souvisí. O tom, že při nemilosrdně rostoucích cenách energií se perspektivně vyplatí věnovat pozornost netradičním zdrojům vytápění se již přesvědčili obyvatelé rodinných domků, které své příbytky vybavili tepelnými čerpadly. Špičkové technologie společnosti STIEBEL ELTRON se ale již dávno nepoužívají jen v rodinných domech. Jsou vhodná i pro vytápění nesouměřitelně větších objektů.

Nové tepelné čerpadlo země/voda

S tepelným čerpadlem WPF 27 HT nabízí firma novou vysokoteplotní koncepci pro vytápění a přípravu teplé užitkové vody. Přístroj vychází z již dobře známé výkonové řady WPF Gross, tj. z výkonové řady zemních tepelných čerpadel pro objekty s tepelnou ztrátou až 500 kW. Hlavní výhodou nového tepelného čerpadla WPF 27 HT je vysoká výstupní teplota topné vody která dosahuje teploty až 75°C. Tam, kde už jsou instalované větší kaskády tepelných čerpadel WPF 27–66 (třeba v panelácích), je možné je s tímto vysokoteplotním tepelným čerpadlem zkombinovat: tak můžeme získat hygienicky dokonalou přípravu teplé vody bez nutnosti jejího dohřevu.

Tepelná čerpadla země-voda - vytápění velkých objektů
Tepelná čerpadla země-voda - vytápění velkých objektů

Jak čerpadlo pracuje

Při vstupní teplotě zdroje tepla 0° Celsia a topné vodě 75° Celsia umožňuje jeho vysoký výkon monovalentní provoz vytápění a ve spojení s ohřívačem vody STIEBEL ELTRON i přípravu teplé užitkové vody až o teplotě 65° Celsia. A nehraje roli zda je tepelné čerpadlo WPF 27 HT jediným zdrojem tepla v objektu, nebo zda pracuje s jiným velkým tepelným čerpadlem v kaskádě, nebo s jiným dodatečným zdrojem tepla. Vždy je připravována hygienicky čistá teplá užitková voda o teplotě až 65°C jenom pomocí kompresoru a její dohřev je již zbytečný.

Určitý problém představoval u starších typů tepelných čerpadel provozní hluk, ale speciální zvukově optimalizované opláštění a vnitřní uspořádání komponentů ho už dokázalo zredukovat na v podstatě neslyšitelné minimum. Robustní konstrukce zaručuje vysokou spolehlivost a o regulaci tepelného čerpadla se stará externí ekvitermní regulátor WPM. Nové tepelné čerpadlo je tedy určitě zajímavým námětem k přemýšlení o tom, jak vyzrát na dodavatele tepla i teplé užitkové vody, jejichž cenové nároky dělají někde ze života v obyčejné bytovce přepych bezmála hodný milionáře.

Konkrétní informace můžete získat na internetové adrese www.stiebel-eltron.cz.

Autor: Jiří Jan a Stiebel Eltron, s.r.o., (text), Stiebel Eltron, s.r.o. (foto)

Související k tématu