reklama

Chcete se cítit na jaře skvěle? Vymalujte si.

Mnoho času, jak v zaměstnání tak i doma, prožíváme uvnitř budov, proto požadujeme, aby toto prostředí bylo co nejvíce přizpůsobeno našim přáním a pocitům. Přitom nás může potěšit každý sebemenší detail, avšak musíme už od počátku věnovat největší pozornost tomu, co dává prostoru jeho osobitý ráz.

Chcete se cítit na jaře skvěle? Vymalujte si.

Jsou to barvy. Ty prostor prosvětlí nebo ztmaví, oteplí nebo ochladí, učiní ho živým nebo naopak nezajímavým. Prostě, tiše a nevtíravě ovlivňují naše pocity a rozpoložení. Ke zmíněné potřebě mít kolem sebe příjemné barevné odstíny se připojuje ještě ryze praktická nutnost pravidelného malování, ať už jako důsledek dětských malířských aktivit, kuchyňských nehod, otisků rukou všech generací, výměny nábytku, nebo jen prostě jako důsledek touhy po změně.

Chcete se cítit na jaře skvěle? Vymalujte pokoj
Chcete se cítit na jaře skvěle? Vymalujte pokoj
Chcete se cítit na jaře skvěle? Vymalujte pokoj
Chcete se cítit na jaře skvěle? Vymalujte pokoj

Pro jakou barvu nebo barevné kombinace se rozhodnout vám pomůže virtuální Design studio na www.jub.cz.

Jak na samotné malování:

1. Příprava stěny:

Podklad musí být pevný, čistý, bez trhlin, mastných skvrn a jiných nečistot. Větší trhliny opravíme vyrovnávacími tmely, pak přebrousíme a podklad napenetrujeme. Tím se zpevní a sjednotí. Zlepší se přídržnost malířských barev k podkladu. A můžeme začít malovat.

2. Malování:

Nejdřív si malým štětcem projdeme trochu řidší barvou rohy a ořízneme horní hranu místnosti. V případě oblých vrchních hran snížíme malbu stěn maximálně však o 7cm.

Horní linku si oblepíme páskou a pak malým válečkem - polosuchým opatrně vytvoříme vrchní linku. Štětcem si projedeme spodní hranu a kolem vypínačů .

Pak stěnu vymalujeme větším válečkem tak, že malbu pořádně rozkřížujeme, nenanášíme ji pouze svislými tahy, abychom se vyhnuli kocourům.

Pokud ještě podklad prosvítá, naneseme druhou vrstvu nátěru.

3. Čím malovat:

Většinou se používá kvalitní váleček, je s ním snadná a rychlá práce. Pro práci v horních částech místnosti se nasadí na teleskopickou tyč, která se také používá k malování stropů.

Štětku používáme tam, kde se vyžaduje jiná struktura malby, nebo by se mohlo stát, že váleček nám strhne původní starou malbu.

Pro malbu za radiátory používáme malý váleček s dlouhým držadlem.

4. Zakrývací materiály:

Nejlepší na zakrytí jsou fólie, silná na podlahu. Podél stěny, popř. po lištách se přichytí páskou. Na přikrytí nábytku je postačující slabší fólie.

Pás papíru nebo houně stačí, pokud se nenatírá strop, nýbrž jenom stěny.

5. Výběr barev podle povrchu:

Do dětských pokojů se prodávají speciální barvy, které jsou šetrné k dětskému zdraví a mechanicky odolné tak, že je můžeme bez problémů čistit vlhkým hadrem.

Hodí se sem pastelové odstíny, které pohladí a uklidňují. Není třeba děti podceňovat, ale zeptat se, co se jim líbí, jaká barva a proč.

Do koupelen existují speciální barvy, které jsou dobře vodě odolné.

Barvy by se měly vybírat pocitově, ne podle toho, co je zrovna IN. Lidé nechávají své byty plně v rukou architekta, avšak měli by do tohoto procesu zasahovat. Každý má svou oblíbenou barvu a nebude se cítit dobře v černo-bílé jenom proto, že je to moderní a elegantní. Barvy nás ovlivňují víc než si myslíme. Byty by neměly být strohé - neosobní, být jen krásnou kulisou, ale domovem, kde se každý cítí dobře.

6. Výběr barev dle místnosti:

Do malé tmavé místnosti rozhodně vyírejte světlé odstíny barev, které místnost opticky zvětší. Hezká je kombinace dvou tónů stejného odstínu. Zdůraznit jednu stěnu sytým tónem a ostatní stěny stejný odstín, jen o pár tónů světlejší.

Barvu taky vybíráme k nábytku, aby ho podtrhla a zvýraznila. Další možnost je kombinace třeba s tapetou. Jednu stěnu - dominantní - vytapetovat a ostatní vymalovat tónem, který se objevuje na tapetě. A opět platí, hlavně podle citu a podle toho které tóny s námi souzní.

7. Výběr barev dle ceny:

Zlatý střed - to je pravdivé heslo. I kvalitní barvy se dají pořídit za slušnou cenu. Jsou stálobarevné, šetrné k lidskému zdraví a životnímu prostředí, s vysokou kryvostí a odolností proti oděru. Když si někdo chce namíchat vlastní odstín, nic proti tomu, ale tónovačky nejsou tak kvalitní, ani stálobarevné.Odstínů, které je možné si nechat namíchat, je tolik, že si každý určitě vybere ten svůj.

8. Dekorační speciální barvy:

Používají se na zvýraznění nějaké plochy, nebo na zdůraznění jiných materiálů, jako jsou dlaždičky, dřevo. Třeba v koupelně. Rozhodně je nepoužíváme na vymalování celého pokoje. Patří sem třeba barva stříbrná, zlatá.

Na www.jub.cz naleznete nejen veškeré potřebné informace, ale i seznam prodejen a míchacích center, kde můžete zároveň osobně získat rady od profesionálů.

Publikováno: 27. 4. 2011, Autor: JUB a.s. (text a foto), Profil autora: Redakce