reklama

Maskovací pásky: co je doba odstranitelnosti

Zatímco mstitel Zorro nosil masku přes oči proto, aby ho nepoznali, maskovací pásku od firmy tesa tape používáme v domácnosti naopak tam, kde chceme předměty, na níž ji aplikujeme, po malování nebo jiných povrchových úpravách poznat. Při následném úklidu nám pak navíc páska ušetří spoustu otravné práce.

Maskovací pásky: co je doba odstranitelnosti

Patří k dobrému tónu na domácí práce nadávat a nepřipustit, že občas dokonce mohou být i zábavné. Platí to například o malování. Co však je jednoznačně úmorné, je následný úklid, především „piglování“ barvou zapatlaných detailů. Jak zabránit tomu, že barva bude všude, je přitom snadné – prostě plochy od hranice toho, kam až má barva sahat, jednoduše překrýt. Ani nejtenčím štětcem nebo válečkem většina z nás nedokáže dodržet dokonalou linii. Proto se není zač stydět, když si práci usnadníme: po maskovací pásce ostatně sahají i profesionálové…

Pozor na nekvalitní výrobky

Pozor na nekvalitní výrobky
Pozor na nekvalitní výrobky
Pozor na nekvalitní výrobky
Pozor na nekvalitní výrobky

Nejen křivým linkám, ale ani cákancům a drobným kapičkám po celém bytě, na oknech, na vypínačích či na dveřích se při malování prostě nevyhneme. Zatímco na velké plochy využijeme zakrývací fólie či EasyCover – přilnavou fólii s maskovací páskou, detaily ochrání papírová maskovací páska. Dobré je ovšem sáhnout po značkové, protože ty, které se trhají, nelepí, nebo jsou tak tenké, že jimi barva prosákne, jsou spíš pro zlost.

video

Jak se pásky dělí

Jak se pásky dělí
Jak se pásky dělí

Základní rozdíl představuje doba odstranitelnosti, jinými slovy doba, po kterou můžeme nechat pásku nalepenou, aniž by při jejím odstranění zanechala stopy – buď lepu, nebo poškození chráněného povrchu. U nejlevnějších pásek je doba odstranitelnosti od sedmi do čtyřiadvaceti hodin. Pásky renomovaných výrobců vydrží od tří do sedmi dnů, což v nás nemusí budit obavy z poškození lakovaných povrchů, lepidlo značkových pásek totiž neobsahuje rozpouštědla.

Ne vše lze udělat hned

Ne vše lze udělat hned
Ne vše lze udělat hned

Proč bychom ale probůh měli mít vypínače, nábytek nebo dveřní či okenní rámy týden zalepené? Může se to stát. Někdy je totiž nezbytné podklad napenetrovat, jindy jednotlivé vrstvy dlouho schnou, nejčastěji v novostavbách nebo po rekonstrukcích (nebo v rekreačních objektech, kde prostě za jeden víkend nestíháme) platí tyto varianty obě. Neznačkové laciné pásky by nám tady jen způsobily zbytečné problémy a ve výsledku se tak i prodražily.

Tip Kutila

Tip Kutila
Tip Kutila

Pokud plánujete běžné malování, doporučujeme pásku odstranitelnou do tří dnů, při větších a dlouhodobějších pracích zvolte pásku odstranitelnou do týdne. K mání jsou ovšem i maskovací pásky odolné vůči UV záření i rozmarům počasí, které vydrží až šest týdnů. Použijeme je při venkovních malířských a stavebních činnostech.

Připraveno ve spolupráci s firmou tesa tape.

Publikováno: 21. 5. 2011, Autor: Jiří Jan a tesa (text), tesa (foto), Profil autora: Redakce