reklama

Quilling - Stojánky na obrázky

Navíjení papírových proužků zvané quilling slaví svůj velký návrat. Není divu, při troše šikovnosti lze z jednoduchých proužků vytvořit téměř všechno. Nemusíte se toho vůbec bát, naučit se techniku quillingu není nic složitého. Směle se do toho pusťte a vytvořte si třeba stojánky na obrázky. Ukážeme vám, jak na to.

Quilling - Stojánky na obrázky

Úvod do Quillingu:

K navíjení papírových proužků potřebujete quillingovou tyčku o průměru 3 mm. Můžete si ji snadno vytvořit sami z kulaté dřevěné tyčky. Do středu jednoho konce tyčky udělejte pilkou nebo modelářským nožem zářez hluboký asi 1 cm. Další pomůcky k navíjení s navíjejícími hroty různých průměrů zakoupíte také v obchodech s výtvarnými potřebami nebo na internetu.

Pokud se vám nepodaří sehnat papírové proužky v obchodě, můžete si je vyrobit sami pomocí pravítka a modelářského nože, nebo řezačkou na papír z archů měkkých papírů.

Jeden konec papírového proužku zasuňte do zářezu v tyčce a rovnoměrným otáčením jej naviňte podle osy. Poté sejměte navinutý proužek z tyčky a vložte jej do otvoru v kruhové šabloně po požadovaném průměru. Konec proužku přilepte lepidlem, aby se nerozmotal. Toto kolečko je základním tvarem, z něhož se vyrábí téměř všechny ostatní tvary.

Základní tvary:

Kolečko:Kolečko je základním tvarem pro všechny další tvary. Navinutý proužek papíru vložte do otvoru požadovaného průměru v kruhové šabloně a nechejte ho roztáhnout. Konec proužku pevně přilepte.

Základní tvary:
Základní tvary:

Slza:Jednu stranu navinutého kolečka stiskněte palcem a ukazováčkem do špičky.

Základní tvary:
Základní tvary:

Srdce:Slepte dvě stejně velké slzy.

Základní tvary:
Základní tvary:

Stojánky na obrázky

Materiál:- 3 hliněné květináče, ø 5,5 cm, 5 cm vysoké- trocha florexu nebo sádry- akrylové barvy (tyrkysová, světle zelená, šeříková, růžová, žlutá a světle modrá)- přírodní hrubozrnný písek- 3 kovové držáky na obrázky - stříbrné, vysoké 12 cm

Proužky z měkkého papíru:- 8x růžový, 5 mm široký, 30 cm dlouhý- 6x světle zelený, 5 mm široký, 30 cm dlouhý- 6x světle modrý, 5 mm široký, 30 cm dlouhý

Postup:

1. Pomalujte hliněné květináče žlutou, šeříkovou a tyrkysovou barvou. Nechte zaschnout a okraje podle obrázku dozdobte. Barevné puntíky vytvořte koncem rukojetě štětce. Nechte znovu zaschnout.

2. Květináče vyplňte florexem nebo sádrou rozmíchanou podle návodu výrobce. Než do nich nalijete sádru, zakryjte dno kouskem fólie.

3. Doprostřed květináčů zapíchněte držáky. Nechte sádru dobře vyschnout. Poté potřete její povrch lepidlem a posypte pískem.

4. Květináče ozdobte srdíčky. Potřebujete tři velká a dvě malá růžová srdíčka a jedno velké a čtyři malá srdíčka ve světle zelené a světle modré barvě.

5. Na velká srdíčka naviňte dva proužky dlouhé 30 cm do koleček o průměru 1,8 cm. Vytvarujte z nich slzy. Ze dvou slz vytvořte srdíčko.

6. Slepte obě poloviny srdíčka dohromady, potřete je na zadní straně lepidlem a přitiskněte ho na květináč.

7. Na malá srdíčka potřebujete 15 cm dlouhé proužky, které navinete do koleček o průměru 1,4 cm.

Stojánky na obrázky
Stojánky na obrázky

Vybíráme z knížky Quilling pro děti edice TOPP nakladatelství Anagram.

Publikováno: 25. 5. 2011, Autor: Anagram (text a foto), Profil autora: Redakce