reklama

Overlock a raketoplán

Když se brusiči našeho mateřského jazyka pokusili najít správný název pro šikovného pomocníka domácích švadlenek, vymysleli něco, co by nám zlomilo jazyk, totiž slovo „obnitkovač“ čili obnitkovací šicí stroj, které mělo trochu záhadný „overlock“ nahradit. Co to vlastně ten overlock je? Jedná se o ideální doplněk šicího stroje SINGER, který dokáže tři operace najednou.

Overlock a raketoplán

Klasický šicí stroj je nesporně úžasný vynález, jenže všechno neumí. Samozřejmě nezvládá některé operace, které jsou složité a pracné, protože aby uměl i je, ze stroje pro běžné použití by vzniklo sice chytré, ale komplikované a nejspíš i drahé monstrum. Je to jako s raketoplánem: jak říkají odborníci, jejich éra skončila, protože toho ve stávající podobě prostě „umí moc“, víc, než k jednotlivým kosmickým misím potřebují, takže jsou výrobně i provozně neuvěřitelně drahé. A i ve vesmíru je budoucnost ve specializaci, a co je nad našimi hlavami, platí i v celkem prostých věcech tady na Zemi.

Co overlock umí

Overlock je vlastně šicí stroj pro určitý druh šití. Sešije zcela profesionálně dva díly látky dohromady, bez třepení ustřihne přebytečnou látku a současně začistí její okraje. A že některé šicí stroje tak zvané „overlockové stehy“ mají také? A proč tedy začišťování, stříhání a sešívání švů většinou děláme ručně, což je pracné a zdlouhavé a bolí z toho prsty i oči? Co umí overlock prostě na profesionální úrovni, šicí stroj nezvládne, přičemž singerovský specialista provede všechny tři zmíněné operace v jediném pracovním kroku.

Co overlock umí
Co overlock umí

Poradí si i s problémovými materiály

U overlocku SINGER zvláště oceníte vysokou flexibilitu na pružné látky, spolehlivost u těžkých materiálů a pětkrát větší rychlost při šití ozdobných lemů, než byste byli schopni dosáhnout na běžném šicím stroji. Pro práci například s pleteninou nebo pružnými materiály nemá overlock fakticky žádnou alternativu: stehy dělá totiž rozhodně pevnější a také pružnější, protože je šije zároveň čtyřmi nebo pěti nitěmi.

Chvála šití

Domácí šití je užitečná dovednost: leccos na sebe můžete spíchnout, upravit, zkrátit, také nejrůznější dekorace lze vykonat rychle a dobře. Tak lze nejen ušetřit, ale vždy být i originální. Na klasickém šicím stroji některé operace neuděláte, ale nějaký šicí „raketoplán“ také nepotřebujete – potřebujete šikovného specialistu.

Obyčejné stroje mohou látku prosekat nebo ji sešijí tak, že se natáhne, ale overlocky dovedou regulovat šířky stehu, což oceníte zvláště při drobném šití, když potřebujete steh kratší než půl centimetru. K šití úpletů mají overlocky SINGER funkci diferenciálního podávání pro nastavení pnutí látky v závislosti na typu materiálu, takže dosáhnete krásně pravidelného řasení. A speciální overlocky umí i řetízkový a spodem krycí steh, který slouží k prošití spodních okrajů oděvů.

Podrobnosti o typech šikovných pomocníků švadlenek na www.singerservis.cz.

Publikováno: 1. 6. 2011, Autor: Jiří Jan (text), Singer (foto) , Profil autora: Redakce