reklama

Svět pod hladinou

V minulém článku jsme vás blíže seznámili s technikou navíjení papírových proužků zvanou quilling. Pokud se vám tato technika zalíbila a potřebujete inspiraci pro další výtvory, čtěte dál: máme tip na báječné quillingové akvárium, které je nenáročné na údržbu a vašim dětem se určitě zalíbí.

Svět pod hladinou

Co budete potřebovat?

Materiál:- skleněnou nádobu (akvárium), půdorys 18x9,5 cm, výška 23,5 cm- hrubší přírodní písek- 12 pohyblivých oček, ø 8 mm- tyrkysový tvrdý papír, A4- nylonovou nit.

Proužky z měkkého papíru:

- 3x tyrkysový, 1,3 cm široký, 30 cm dlouhý- 4x světle zelený, 1,3 cm široký, 30 cm dlouhý- 3x tmavě modrý, 1,3 cm široký, 30 cm dlouhý- 4x světle modrý, 1,3 cm široký, 30 cm dlouhý- 5x oranžový, 1,3 cm široký, 30 cm dlouhý- 6x žlutý, 1,3 cm široký, 30 cm dlouhý- 2x červený, 1,3 cm široký, 30 cm dlouhý.

Postup:

1. Postavte nádobu dnem vzhůru na tvrdý papír a obkreslete obrysy tužkou. Pak prodlužte všechny linky vzniklého obdélníku o 1 cm – vytvoříte tak vně ještě jeden větší obdélník.2. Poté udělejte v každém rohu směrem od dlouhé hrany většího obdélníku jeden 1 cm dlouhý zástřih.3. Pak podle vnitřní čáry ohněte papír nejdřív na kratších, potom na delších stranách a slepte víko. Pomůže vám obrázek.4. Na tělo ryby slepte dva proužky stejné barvy a tento dlouhý proužek poté zkraťte na délku 50 cm. Naviňte ho na kolečko o průměru 3,7 cm. Střed kolečka stáhněte k okraji a přilepte.5. Ocasní ploutev rybky vytvořte z jednoho proužku. Naviňte ho na kolečko o průměru 2,5 cm, vytvarujte do půlměsíčku a přilepte na tělo ryby zaoblenou stranou.6. Hřbetní ploutev vyrobte z proužku dlouhého 10 cm. Navíjejte oba jeho konce opačným směrem, až už zbyde 5 cm. Tento proužek přilepte na tělo ryby jako vlnovku.7. Na břišní ploutev potřebujete také proužek dlouhý 10 cm. Ohněte jej uprostřed a naviňte konce tohoto „véčka“ pomocí quillingové tyčky, jeden konec směrem dovnitř, druhý směrem ven. Poslední 1 cm proužku nechejte nestočený.8. Na rybí pusu ohněte uprostřed jeden proužek dlouhý 10 cm a srolujte obě dvě strany jako srdíčko.9. Slepte všechny díly ryby dohromady a upevněte pohyblivá očka.10. Na každou hvězdici potřebujete pět proužků dlouhých 30 cm. Naviňte z nich kolečka o průměru 2,5 cm, vytvarujte je jako list, slepte do tvaru hvězdice a připevněte pohyblivá očka. 11. Propíchněte jehlou dírku do hřbetní ploutve rybiček, provlékněte jimi nylonovou nit a udělejte na konci uzlík. Druhý konec nitky přilepte lepicí páskou na víko. Vyzkoušejte, jak dlouhé musí být nitky, aby rybičky volně „plavaly“ v akváriu.12. Nasypte do nádoby písek a vtiskněte do něj hvězdice. Nakonec nasaďte víko.

Postup:
Postup:

Vybíráme z knížky Quilling pro děti edice TOPP nakladatelství Anagram.

Publikováno: 1. 6. 2011, Autor: Anagram (text a foto), Profil autora: Redakce