reklama

Patro – 1. díl

Vestavné zvýšené patro pomůže snadno vyřešit místo pro postel, která by na zemi zabírala příliš mnoho místa. Prostor pod patrem pak může posloužit jako místo pro pracovnu, hrací koutek pro děti nebo posezení u konferenčního stolku.

Návod, jak vyrobit patro na spaní – 1. díl (Zdroj: PePa)

Na stavbu patra jsme použili průběžnou spárovku tl. 28 mm. Tu není problém zakoupit ve většině hobby marketů nebo v prodejnách pro kutily. Základem je, aby materiál byl bez poškození, která mohou ohrozit jeho pevnost a soudržnost (hniloba, příliš mnoho suků a praskliny). Velikost ložné plochy patra volíme podle velikosti běžných prodávaných matrací nebo podle matrací, které už máme a chceme je na patro použít.

Postup

Prázdný roh v místnosti je ohraničen pouze vstupními dveřmi a dveřmi do druhého pokoje. Vnitřní čtverec má přesně velikost dvoulůžka. Pro stavbu patra téměř ideální prostor.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Roh místnosti je pro stavbu patra téměř ideální (Zdroj: PePa)

Rám tvořící kostru ložné plochy patra sešroubujeme jako bočnice na výšku. Použijeme smrkovou spárovku nebo prkna o profilu 12×2,8 cm. Otvory pro vruty si nejprve předvrtáme.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Kostru ložné plochy patra sešroubujeme (Zdroj: PePa)

Pro spojení použijeme dlouhé vruty do dřeva se šestihrannou hlavou. Otvory pro zapuštění hlavy vyvrtáme napřed sukovníkem o průměru 20 mm, nebo vrtákem odpovídajícím krytce hlavy vrutu nebo šroubu.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Pro spojení použijeme dlouhé vruty do dřeva se šestihrannou hlavou (Zdroj: PePa)

Pomocí nástavce „oříšku“ z gola sady nebo trubkového klíče pak rám pevně sešroubujeme. Oříšek můžeme připevnit pomocí redukce do vrtačky. Použijeme dva vruty na každý spoj.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Rám pevně sešroubujeme a zkusmo usadíme na místo (Zdroj: PePa)

Přesně vyměříme střed vnitřku rámu po směru matrací, aby byl vložený podpůrný hranolek po sestavení postele mezi nimi. Hranolek připevníme do rámu rovněž pomocí dlouhých vrutů.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Do rámu připevníme připevníme podpůrný hranolek (Zdroj: PePa)

Profil hranolku je nižší než výška rámu. Postačí průřez 8×8 nebo 10×10 cm. Je však širší než prkno, aby se na něm mohly potkávat dvě desky tvořící ložnou plochu. Kostru pro lehací část patra tak máme připravenou.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Kostru pro lehací část patra máme připravenou (Zdroj: PePa)

Dvěma stranami bude patro kotveno do stěn. Část zasahující do prostoru bude podepírat noha. Aby nepůsobila mohutně, odlehčíme ji tak, že ji vyrobíme jako otevřenou úzkou polici na drobnosti.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Část zasahující do prostoru bude podepírat sloupek (Zdroj: PePa)

Výška sloupu (podpůrné nohy) určuje výšku celého patra a místa pod ním. V horní části sloupu provedeme ze dvou stran pilkou vybrání tak, aby do něj rám pod matrace zapadl a zároveň jím byl podepírán.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Sloupek seřízneme tak, tak, aby do něj rám pod matrace zapadl a zároveň jím byl podepírán (Zdroj: PePa)

Do dvou částí rámu, které budou u stěny, předvrtáme v pravidelných (asi 20cm) rozestupech otvory pro vruty. Jimi pak na stěnu tužkou přesně označíme místa, kam vyvrtáme otvory pro hmoždinky.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Pro ukotvení rámu do zdi si předvrtáme otvory (Zdroj: PePa)

Použití kvalitních hmoždinek je základ, protože při zatížení patra ponesou velkou váhu a musí pevně držet. Stěna musí být pevná a nedrolivá. Ráčnou s nástavcem nebo pomocí vrtačky pak vruty pevně dotáhneme.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Použijeme kvalitní hmoždinky a vruty pevně dotáhneme. (Zdroj: PePa)

Aby se rám nevylomil, podpírá jej při připevňování do stěny noha. K té rám pevně přišroubujeme. Použijeme stejné vruty se šestihrannou hlavou, které jsme používali ke spojení rámu samotného.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Rám přišroubujeme k noze (sloupku) (Zdroj: PePa)

Hrubou konstrukci patra, která stojí a je pevně kotvena do stěn, máme hotovou. Zbývá vyrobit výstup na patro, zábradlí a položit podlahu. Vše můžeme nyní ještě jednou přesněji doměřit a překontrolovat.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Hrubá konstrukce patra je hotová (Zdroj: PePa)

Na podlahu patra použijeme pevné dřevoštěpkové OSB desky o tl. 20 mm. Použít můžeme i silnější dřevotřísku nebo MDF desku. Vhodné jsou i podlahové palubky. Položíme první desku.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Na ložnou plochu použijeme pevné dřevoštěpkové OSB desky (Zdroj: PePa)

Desky musí být tak široké, aby končily v půlce podpůrného středového hranolku. Po položení desek podlahy patra označíme jejich přesahy tužkou. Přímočarou nebo ruční pilkou potom přesahy zařízneme.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Desky musí být tak široké, aby končily v půlce podpůrného středového hranolku (Zdroj: PePa)

řesně zakrácené desky pevně přišroubujeme ke konstrukci roštu. Použijeme vruty do dřeva se zápustnou křížovou hlavou. Zapuštění pro hlavy šroubů provedeme záhlubníkem.

Návod - jak vyrobit patro na spaní
Přesně zakrácené desky přišroubujeme ke konstrukci roštu (Zdroj: PePa)

Publikováno: 5. 8. 2020, Autor: PePa (text a foto) , Profil autora: Redakce