Střechy… od standardu po luxus

Díky tomu, že se součástí skupiny Lindab AB stala společnost ROVA-CZECH, představuje nabídka krytin Lindab opravdu kompletní sortiment lehkých střešních krytin od těch cenově dostupných až po luxusní varianty. Zákazník si tak může vybrat přesně tu krytinu, kterou požaduje a v takové cenové relaci, kterou si může dovolit. A to vše od jedné firmy, s jednou zárukou a jistotou kvalitního servisu a podpory pro realizační firmy od okamžiku poptávky až po konečnou realizaci.

Střechy… od standardu po luxus

Ve všech případech se jedná o krytiny z tenkého ocelového plechu, žárově pozinkovaného a s barevnou povrchovou úpravou. Ta má za cíl nejen poskytnout krytině barvu a umožnit tak budoucím majitelům zkombinovat ji například s barvou okapů či fasádou a vytvořit tak zajímavý a originální vzhled domu, ale především chránit ocelové jádro proti povětrnostním podmínkám a jejich následkům. Krytiny Lindab jsou dodávány v celkem 45 různých barevných odstínech a povrchových úpravách. Jistě souhlasíte, že to je opravdu široký výběr.

Povrchové úpravy krytiny Lindab

Polyester:Jde o organický dvouvrstvý povrch na bázi polyesterů, který je nanášený kontinuálním procesem na svitkový pozinkovaný plech. Základní plech je pozinkovaný 275 g/m2, tloušťka nanášeného polyesterového povrchu je 25 µm. Povrch je vhodný pro použití i do míst v náročných klimatických podmínkách. Vrstva je zabezpečena proti UV záření. Při výrobě klempířských výrobků z takto povrchově upravených plechů se kvalita povrchové úpravy nesnižuje a materiál se nepoškozuje.

HB Polyester je povrchová úprava o tloušťce 50 µm, která navíc obsahuje polyamidové částice a tím se stává odolnější. Povrchová úprava je nanášena v ideálních podmínkách v rámci výrobního procesu na pasivovaný podklad.

Polyester matný je, jak název napovídá, matná varianta již popsaného Polyesteru. Byl na trh zaveden na základě četných poptávek. Velmi dobře si na žebříčku zájmu zákazníků vedou především barvy tmavě šedá, terakota a cihlově červená.

Bezúdržbovost

Díky povrchovým úpravám není třeba povrch nijak ošetřovat nebo natírat.

Nízká hmotnost a vysoká odolnost

Ke společným výhodám všech střech z lehkého ocelového plechu patří jejich nízká hmotnost, která je ve skutečnosti pouze 1/10 hmotnosti klasické skládané střešní krytiny. Váha kolem 5 kg na 1 m2 předurčuje tuto krytinu především pro rekonstrukce. Díky nízké váze není nutná nákladná rekonstrukce krovů.

Lehká střešní krytina se ale výborně hodí i na novostavby, kde je díky nízké hmotnosti možné ušetřit na materiálu již při dimenzování krovu. Spokojí se s lehčí nosnou konstrukci střešního systému. Úspora tak může dosáhnout až 50 %.

Nejen pro nízkou hmotnost, ale současně pro pevnost a odolnost, je krytina vhodná i do míst s velkým množstvím sněhu. Po hladkém povrchu krytiny sníh sjíždí a nezatěžuje tak dlouhodobě střechu svou vahou.

V jarních a letních měsících se zase na povrchu krytiny neusazují mechy ani jiné nečistoty. Délka záruky všech nabízených střešních krytin je patnáct let. Ovšem životnost krytin s barevnou povrchovou úpravou je 40–60 let, v závislosti na podmínkách, kterým je vystavena.

Rychlá a jednoduchá pokládka

Rychlá a jednoduchá pokládka
Rychlá a jednoduchá pokládka

Další společnou výhodou lehkých střešních krytin je rychlost montáže. Krytiny se vyrábějí v předem přesně definovaných rozměrech na míru konkrétní střechy, pro niž technické oddělení vypracuje plán pokládky. Ta je díky velkým dílům snadná a rychlá. S plechovými šablonami se dobře manipuluje, jejich maximální délka je stanovena tak, aby se při montáži neprohýbaly a nelámaly. Tím, že se vyrábí na míru každé střechy, vzniká při montáži jen minimální odpad.

Klient tak dostává výrobek nejvyšší kvality za co nejnižší cenu. Montážníkům odpadají starosti a náklady s likvidací odpadu. Pokud je přece jen třeba, zejména u atypických střešních konstrukcí, lze krytinu na místě jednoduše upravit stříháním.

Typy střešních krytin

Pro zákazníky, kteří se obávají kotvení krytiny v ploše a následného možného zatékání, je určena krytina Lindab Rova Goodlock. Ta je unikátní právě tím, že se nešroubuje v ploše a eliminuje tak obavy z případného zatékání nekrytými šrouby. Ty jsou v tomto případě překryté samotnou krytinou, čímž se také maximálně eliminuje působení povětrnostních vlivů na životnost krytiny.

Krytinu Lindab Rova Goodlock lze pokládat okamžitě z palety, bez kladečského plánu. Pro bezvadný výsledek je důležitá pokládka okapového lemování a startovacích dílů, na které následně navazuje celá střecha. Další šablony se pak jednoduše zachytí o startovací díly pouhým zatlačením směrem nahoru pomocí zámku „LOCK.“ Následně se na vyznačených místech díly připevní šrouby k latím. Nakonec se rozměrově upraví šablony v místech hřebenu, u oken a tam, kde je nutné díly zkrátit. Praktičnost šablon o rozměru 0,88 m 2 spočívá také v lepší možnosti skladových zásob u prodejců a snadné dostupnosti v případě, že je třeba rychle několik metrů dokoupit.

Typy střešních krytin
Typy střešních krytin
Typy střešních krytin
Typy střešních krytin

Pro zákazníky, hledající kvalitu a originál, krytinu věrně imitující klasickou skládanou tašku, je správnou volbou Lindab Topline. Krytina Topline si díky nízké hmotnosti a věrné imitaci tašky získala i památkáře. Hodí se na vesnici i do města. Výškou vlny42 mm se řadí mezi krytiny s nejvyšší vlnou na trhu. Díky tomu se při montáži neprohýbá, neláme a celkově je velmi pevná. Lze ji použít pro střechy se sklonem již od 14 stupňů. Topline představuje pestrou klasiku v moderním stylu, navíc má široký výběr z barevných odstínů. Montážníci kvitují její přesnost, díky níž se snadno montuje.

Typy střešních krytin
Typy střešních krytin
Typy střešních krytin
Typy střešních krytin

Zákazníkům, preferujícím krytinu s výrazným vzhledem za dostupnou cenu, je určena Lindab Rova Mega, cenově dostupná krytina, odlišující se od ostatních výrazným vzhledem v románském stylu. V nabídce je ve 14 barvách, 6 matných odstínech. I pro krytinu Mega je typická snadná montáž a bezúdržbovost při použití na střechy se sklonem od 14 stupňů.

Typy střešních krytin
Typy střešních krytin

A konečně pro zákazníky, kteří potřebují novou krytinu, ale nemají k dispozici dostatek finančních prostředků, je připraven typ Lindab Rova Ideal. Ta je totiž cenově nejdostupnější lehkou střešní krytinou nejen v nabídce Lindab, ale ve své kategorii také na tuzemském trhu. Je tak velmi žádanou variantou s krycí šířkou 1120 mm, s modulem tašky 35 nebo 40 cm. Vstupním materiálem je – jako u ostatních krytin – vysoce kvalitní moderní ocelový plech.

Typy střešních krytin
Typy střešních krytin

Barevné provedení krytiny Ideal je, spolu se stávajícími střešními krytinami, nabízeno v osmi základních odstínech, velmi podobných barvám klasické střešní krytiny. V rozšířené nabídce je dalších šest odstínů a mezi exkluzivní patří i odstíny matné, které nejblíže imitují staré krytiny, jež se používaly na přelomu předminulého století, a díky tomu jsou vhodné na rekonstrukce k dřevěnicím a ostatním domům z tohoto období.

Kompletní střešní systémy Lindab

Kompletní střešní systémy Lindab
Kompletní střešní systémy Lindab

Střešní systémy představují kompletní a ucelenou nabídku všech potřebných doplňků. Z hlediska funkčnosti, vzhledu a rychlé montáže je nezbytné používat originální příslušenství, které k jednotlivým systémům přísluší. Barvy krytin a doplňků z jednotlivých výrobních závodů nelze kombinovat.

Standardně se střechy dodávají do deseti pracovních dnů, ale podle přání zákazníka a sezony, je možné krytinu vyrobit a dodat i v termínech kratších. Na přání jsou také vyráběny jakékoliv klempířské prvky ve stejné barevné kombinaci jako je dodávaná střecha. Střecha materiálově i barevně sladěná s okapovým systém a bezpečnostními prvky střech optimálně doladí vzhled domu.

Více informací získáte na www. lindab.cz.

Autor: Elena a Lindab (text), Lindab (foto)

Související k tématu