reklama

Pappmaché a kašírování

Uvolňující, kreativní a plná fantazie - to vše znamená práce s pappmaché. Z nafukovacích balonků, plátů dřeva nebo recyklovatelných materálů můžete vytvořit dekorace, hračky a užitečné pomocníky. Můžete také různé předměty kašírovat - prostě je polepíte kousky novinového papíru. Je jedno, zda modely vytvářejí velcí či malí, tyto hravé a jednoduché techniky umožní skvělý výsledek každému.

Pappmaché a kašírování

Kašírování

Technice kašírování se rovněž říká technika vrstvení. Základní tvar objektu je totiž překryt lepidlem na tapety a několika vrstvami kousků novinového papíru. Kašírování je jednoduché, vhodné pro děti všech věkových skupin a také velice cenově výhodné, protože jako podklad můžete použít jakékoli předměty z domácnosti, které by jinak většinou skončily v koši.

Materiál a pomůcky

Pevný tvrdý papír (gramáž 300g/m2) ke zhotovení křídel, uší a zobáků; novinový papír (natrhaný na kousky velké as 4x4 cm); lepidlo na tapety; pappmaché; toaletní papír; nůžky, modelářský nůž a vhodná podložka k řezání; štětec, vatová tyčinka a špejle; vatové kuličky různých velikostí (oči, nosy, ruce, nohy); akrylové barvy; univerzální lepidlo a lepicí pistole; barevné pastelky a permanentní fixy; bílý lakový fix; průsvitný papír, kopírovací papír, tužka a propiska; lepidlo na dřevo.

Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky
Materiál a pomůcky

Jak na to?

1. Novinový papír natrhejte na malé kousky velké asi 4x4 cm. Podklad potřete silnou vrstvou lepidla na tapety a natrhané kousky novinového papíru na něj lepte tak, aby se lehce překrývaly. Po každé vrstvě papírových kousků naneste další vrstvu lepidla; celkem tak na podklad naneste asi tři až čtyři vrstvy papíru. Papírový povrch nakonec uhlaďte a nechte uschnout.

Jak na to?
Jak na to?

2. Nyní připevněte díly motivu z tvrdého papíru. Jednolivé díly z papíru vystřihněte, lepicí plochu ohněte dozadu a pevně ji přilepte. K lepení můžete použít univerzální lepidlo, lepicí pistoli nebo krepovou pásku. Pak dolepte vatové kuličky jako oči, roličky z toaletního papíru jako dekorace těla a zobáček.

Jak na to?
Jak na to?

3. Vše nechte dobře zaschnout a pak pomalujte bílou barvou. Barvu nanášejte v silné vrstvě, abyste překryli obrázky a písmo na novinových kouscích. Po uschnutí bílého nátěru figurku barevně pomalujte.

Jak na to?
Jak na to?

4. Nejprve vymalujte podklady a pak naneste na figurku tenkým kulatým nebo plochým štětcem či špejlí ozdoby (tečky).

Jak na to?
Jak na to?

Tvorba z toaletního papíru

Toaletní papír pořádně provlhčete lepidlem na tapety a dobře jej prohněťte - můžete jej použít k tvorbě ozdob místo pappmaché. Ke zhotovení roličky položte na sebe dva asi 10 cm dlouhé kousky toaletního papíru, podélně je srolujte a zvlhčete lepidlem na tapety. Hotovou roličku položte na objekt a prsty ji vytvarujte. Z malých do čtverců natrhaných kousků toaletního papíru můžete vytvořit kuličky: toaletní papír navlhčete lepidlem na tapety a v ruce jej rolujte tak dlouho, dokud není tvar pěkně kulatý.

Modelovací hmota pappmaché

Pappmaché je hmota, strukturou podobná kaši, kterou můžete zpracovávat jako hlínu nebo modelovací hmotu. Vybraný motiv nejprve překreslete přes kopírovací papír na pevný karton a vystřihněte ho. Na tento základ naneste hmotu pappmaché a plasticky ji vytvarujte. Modelovací hmotu pappmaché koupenou v hobby obchodě rozmíchejte podle pokynů výrobce, rukama ji naneste na základ motivu a pěkně vytvarujte. Po uschnutí opracujte podle potřeby některé hrany jemným smirkovým papírem. Před barevným pomalováním pomalujte celý motiv bílou základní barvou, krycí barvy pak budou více zářit.

Vlastnoručně vyrobená pappmaché

K výrobě pappmaché existuje spousta různých receptů. Uvádíme ten nejjednodušší:Novinový papír roztrhejte na malé kousky a vložte je do kbelíku s hodně horkou vodou. Nechte ho nejméně půl hodiny bobtnat, poté rozmíchejte tyčovým mixerem na řídkou kaši, proceďte ji přes sítko do misky a jemně ji prohněťte, nebo ji nalijte na suchou utěrku, zabalte ji do ní a vytlačte přes látku přebytečnou vodu. Do kaše pak přidejte tři polévkové lžíce lepidla na tapety a stejné množství lepidla na dřevo a ještě jednou vše pořádně zpracujte.

Vlastnoručně vyrobená pappmaché
Vlastnoručně vyrobená pappmaché

Vybíráme z knížky Pappmaché a kašírování edice TOPP nakladatelství Anagram.

Publikováno: 10. 8. 2011, Autor: Anagram (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.