Jak ušetřit za vodu

O tom, že je voda bohatství, nepochybují jen na Sahaře. I u nás je už teď drahá. Kdo umí tu z kohoutku nahradit třeba vodou dešťovou, šetří svou kapsu, ale také jen zdánlivě nevyčerpatelné zdroje podzemních vod a tedy naše životní prostředí. Nikdo vlastně pořádně neví, co udělá bláznivé klima, ale jasné je, že s vodou bychom měli dobře hospodařit. Společnost Glynwed dodává výhodné plastové rezervoáry, do nichž můžeme dešťovou vodu soustřeďovat k dalšímu použití.

Jak ušetřit za vodu
Jak ušetřit za vodu
Jak ušetřit za vodu
Jak ušetřit za vodu
Jak ušetřit za vodu

U nás už staří Keltové

Dešťové cisterny nejsou nic nového. V jižních státech, kde je o vodu nouze, chytají každou kapku. I u nás, například tam, kde nebyly prameny či studny, už staří Keltové měli na svých oppidech do skály tesané cisterny – například na Závisti u Zbraslavi. Ze starého sudu či barelu na vodu stékající ze střechy jsme klopotně tahali konve k věčně žíznivým zeleninovým záhonům. Ta, která napršela do oprýskané vany, nahrazovala dnešní bazény.

Pitná a užitková voda

I moderní novostavby rodinných domů ve světě dnes počítají s využitím vody, kterou nám dá „samo nebe“, protože v četných stavbách je odděleno hospodaření s pitnou a užitkovou vodou, jejímž zdrojem může být právě to, co přinese déšť. Co se jinde s minimálním užitkem vsákne do země nebo je dokonce svedeno do kanálu, nám může dál sloužit k zalévání zahrady nebo třeba ke splachování záchodů. Pomineme-li vstupní investici, je tato voda prakticky zadarmo. A pitné vody (a s tím spojených peněz) byste tak měli ušetřit polovinu.

Pitná a užitková voda
Pitná a užitková voda
Pitná a užitková voda
Pitná a užitková voda

Do čeho vodu „uskladnit“

Nadzemní nádrže kromě estetických nedostatků zabírají na zahradě místo. Jejich výstavba je technicky náročná a drahá. A pak všechny ty problémy s izolací! Řešení je přitom snadné a vzdáleně připomíná staré časy s vysloužilými barely pod okapem – ale zahloubenými do země. Společnost Glynwed přichází s novými podzemními plastovými rezervoáry dešťové vody Li-Lo, které prakticky žádné místo nezaberou: v trávníku je prozradí jenom poklop na vstupní šachtě.

Nádrže mají objem 1500, 3000 nebo 5000 litrů, přičemž ta největší váží pouhých 240 kilogramů. Díky stabilní nízké teplotě a nepřítomnosti slunečního záření se voda nekazí a můžete ji bez obav využít ke splachování toalet, praní prádla, zalévání zahrady atd. Až 50 % denní spotřeby vody lze nahradit dešťovou vodou.

Do čeho vodu „uskladnit“
Do čeho vodu „uskladnit“

Ani o ní nebudete vědět

Při výběru nádrže je potřeba její velikost odvodit od velikosti střechy. Nainstalujeme ji nejméně metr od stávajících pevných konstrukcí (zdí domu). Jako podsyp urovnáme a zhutníme deset až patnáct centimetrů písku, štěrkopísku s oblázky (bez ostrých kamenů), nebo jemného štěrku. Obsyp nádrže by měl být proveden stejným materiálem. Nakonec plastovou nádrž zasypeme jakoukoliv zeminou, kterou na zahradě máme, s výjimkou takové, která by obsahovala příliš mnoho jílu. Výhodou je, že povrch bude nejen pochozí, ale budou ho moci dokonce přejíždět osobní auta, takže opravdu mnoho místa z pozemku neztratíme.

Doporučená velikost nádrže

Plocha střechy (m2)Doporučená velikost nádrže (l)
401500
803000
1405000

S patnáctiletou zárukou

Při osazování nádrží „kulatého“ tvaru je výkop a spotřeba obsypového materiálu o polovinu větší, než objem nádrže. Díky jedinečnému tvaru kopíruje nádrž Li-Lo téměř přesně stěny výkopu, což kromě úspory peněz znamená také méně dřiny. V Glynwedu tvrdí, že uložení této nádrže zvládnou dva lidé se dvěma rýči během jednoho dopoledne. Jistě, jsou i tací šikovní pracanti, nicméně lépe je počítat s rezervou nebo si zajistit pomoc stavební techniky jako na obrázcích. Každopádně je uložení hotové plastové nádrže velmi snadné a s použitím klasické betonové nádrže naprosto neporovnatelné. Ušetříme až pětasedmdesát procent výkopů a více než sto koleček přepravovaného materiálu, což naše paže a záda určitě ocení.

S patnáctiletou zárukou
S patnáctiletou zárukou
S patnáctiletou zárukou
S patnáctiletou zárukou

Časem to jinak asi nepůjde

Za včasné rozhodnutí „dešťovku“ využívat se určitě pochválíme. Dnes je to trend, ale nebude trvat tak dlouho a nejspíš to bude nutnost. Na slovo ekologie je sice část lidí značně alergická, ale na tom, že s omezenými zdroji je rozumné neplýtvat, se shodneme všichni.

Více informací, technické podrobnosti a výpočet optimálního řešení najdete na www.glynwed.cz
Autor: Jiří Jan (text), Glynwed (foto)

Související k tématu