Jak vyřezat dřevěnou sochu ve tvaru želvy? Z klády odstraníme přebytečné dřevo a je to...
A nyní vážně:Živím se už více než deset let výrobou nábytku na zakázku, jako je vybavení domů, bytů, kanceláří ... V minulosti jsem příležitostně vyřezával různé sochy, sošky a další "objekty" pro kamarády a známé. Po vzrůstající poptávce jsem začal sochy vyřezávat "na sklad" a začal je prodávat na Pěkné-sochy.cz.
Mezi zákazníky se množí dotazy, jak se vlastně přesně postupuje při výrobě takové dřevěné sochy motorovou pilou. Vybrali jsme pro vás dřevěnou sochu želvy, protože ta u nás patří k nejprodávanějším. Také je "víceúčelová" - slouží jako zahradní dekorace a zároveň je velmi oblíbená dětmi, které ji perfektně dokáží využít ke svým hrátkám.
Postup
V tomto případě jsem vybral smrkovou kládu. Ta byla už dříve zbavena kůry - to kvůli zabránění otupení řetězu motorové pily. V takové kůře je od těžby a stahování dřeva plno hlíny a drobných kamínků. Povrch klády jsem ještě dočistil a načrtl první obrysy želvy jak z boku klády, tak i z jejího čela. Poté jsem vyřezal první hrubé obrysy, dokud byla želva spojená s kládou. Je to nejlepší začátek, protože do pily se můžete pořádně opřít. Socha zatím nikam nepadá, neujíždí.






Pro jemné dořezávaní je třeba se sochou manipulovat a tak ji musíme od původní klády oddělit. Taková kláda váží třeba i 200 kg a jemná manipulace s ní by byla obtížná. Výrobek je nadále třeba mít upnutý (z důvodu bezpečnosti, a ani by nebylo možné přesně řezat do snadno pohyblivého obrobku), a to například spolehlivou truhlářskou svěrkou k jinému stabilnímu předmětu.


Lehkým přejížděním řetězu motorové pily dořežeme a dohladíme povrch do požadovaných tvarů.


Detaily jako oči nebo třeba úsměv si na sochu určitě předkreslíme. Máme totiž jen jeden pokus. Motorová pila je přece jen hrubý nástroj a každý nevhodný řez dokáže celé dílo naprosto zničit. Tyto jemné dokončovací práce rozhodují o výrazu tváře sochy, o tom, jestli bude zlý, smutný, roztomilý, veselý...

K dokončení sochy je třeba ještě vhodné povrchové úpravy. Důležité je zabezpečit dřevo proti plísním a broukům.
V každém případě dřevěnou sochu umístěte tak, aby nedocházelo k vzlínání půdní vlhkosti do těla sochy. Ideální umístění je na kovové hřeby a pod.
Socha je tedy hotová - zbývá úklid. Možná bude pro někoho zajímavostí, že při výrobě jedné želvy velikosti cca 50cm, vzniknou 2-3 banánové bedny odřezků a 2 bedny pilin, hoblin. Pro náš rodinný dům stačí vyřezat 60 až 80ks takových zvířátek a máme topení na celou zimu.
Autorem sochy je Radim Sibera.
Více na pekne-sochy.cz.
Publikováno: 9. 9. 2011, Autor: Michael Sibera (text a foto)
, Profil autora: Redakce