reklama

Vystěhujte roztoče ze svého domova

V našich bytech a domech nejsme sami. Kromě naší rodiny a případných čtyřnohých miláčků s námi žije ještě velká plejáda dalších živočichů, ze kterých většinou nemáme radost. Připomínají nezvanou tetičku, která původně přijela jen na krátkou návštěvu a už u nás pobývá dva roky. Ovšem oproti zmiňované tetičce, která je přece jen z naší rodiny a i když ji zrovna nemusíme, může být užitečná, o těchto nezvaných hostech se to říct nedá. Takovými nevítanými „kamarády“ mohou být například roztoči.

Vystěhujte roztoče ze svého domova

Kdo nebo co jsou roztoči?

Roztoči jsou malé organismy pouhým okem neviditelné, které dokážou nadělat v našich domovech obrovskou paseku. Ne, že by nám dělali nepořádek ve věcech, ale umí něco horšího – ohrožují naše zdraví. Jejich přítomnost může vyvolat celou řadu onemocnění - alergie, bolesti hlavy, záněty dutin, astma, onemocnění respiračního systému, kožní onemocnění. Proto není divu, že bychom se jich velmi rádi zbavili. Není to ovšem jednoduché.

Roztoči patří mezi jedny z nejvýznamnějších alergenů. Výskyt alergií v české populaci se pohybuje okolo 25 %, u mladých lidí do 15 let je procento dokonce vyšší, hodnota se v posledním roce vyšplhala až na 35 %. Podle vědeckých statistik trpí alergiemi způsobenými roztoči více než 10 % lidí. To je již velmi vysoké procento. A v posledních letech neustále roste.

Kdo nebo co jsou roztoči?
Kdo nebo co jsou roztoči?

Co způsobuje alergii?

Alergie vyvolávají zejména výkaly roztočů. Roztoči se živí prachem. Člověk vyprodukuje denně přibližně 1 g tohoto prachu (částečky kůže, lupy atd.), což znamená potravu pro 10 000 roztočů. Roztoč žije průměrně tři měsíce a má 1000 potomků. Za svůj život vyprodukuje 200x více exkrementu, než sám váží.

Vysoká relativní vlhkost vzduchu je nebezpečím nejen pro růst plísní, ale představuje i vhodné podmínky pro rozmnožování roztočů. Roztoči totiž nemají svůj respirační systém a jsou zcela odkázáni na příjem vody z okolního prostředí. V 1 g vlhkého prachu v domácnosti může žít až 5000 roztočů – a jejich fekálie a produkty rozkladu jejich mrtvých těl působí jako významné alergeny.

Co způsobuje alergii?
Co způsobuje alergii?

Jak se zbavit roztočů?

Optimální vzdušná vlhkost je limitujícím faktorem pro existenci plísní a roztočů. V posledních letech jsme ovšem změnili své zvyky, které do ovzduší přináší více vlhkosti.

  • Sprchujeme se více (sprchováním se do ovzduší dostává větší množství vody – oproti např. koupání a tím se zvyšuje relativní vzdušná vlhkost)
  • prádlo se častěji suší v bytech
  • více používáme neporézní materiály (laminátové podlahy, rámy oken, nábytek a bytové doplňky z umělých hmot aj.) – v interiérech nám tedy chybí „dočasné pohlcovače vlhkosti“
  • zateplujeme domy - v nezateplených domech s netěsnými okny dochází k výměně vzduchu netěsností okenních spár - k tomuto jevu však v zateplených domech nedochází - uživatelé zateplených domů musí v bytech více větrat než byli doposud zvyklí. I když existují okna s různými typy mikroventilací, v praxi většinou nepostačí nechat okna na režim mikroventilace bez dostatečného větrání otevřenými okny
  • spoříme elektrickou energii – nepoužívají se dostatečně výkonné digestoře v kuchyni a účinné odvětrání v koupelnách a to zejména v zimních měsících
  • nedostatečně vytápíme nebo vytápíme jen některé místnosti.

To vše přispívá ke zvýšení vzdušné vlhkosti, ve které si libují plísně i roztoči. Ideální je pro ně vlhkost 60 – 80 %. Proto je vhodné udržovat vlhkost na nižší úrovni a tak zamezit jejich rozvoji. Jak na to? S udržením optimální vzdušné vlhkosti vám pomůže Ceresit STOP VLHKOSTI.

Jak se zbavit roztočů?
Jak se zbavit roztočů?
Jak se zbavit roztočů?
Jak se zbavit roztočů?

Jak snížit nadměrnou vzdušnou vlhkost?

Osvědčeným řešení může být pohlcovač nadměrné vlhkosti Ceresit STOP VLHKOSTI od společnosti Henkel. Samovolně pohlcuje vzdušnou vlhkost prostřednictvím speciálních absorpčních solných krystalů a optimalizuje tak úroveň vzdušné vlhkosti. Vlhkost ze vzduchu tablety okamžitě přeměňují na solný roztok, který se shromažďuje v zásobníku přístroje.

Jedna tableta vydrží v místnosti o rozloze 20 m2 přibližně dva až tři měsíce – jakmile se zcela rozpustí, stačí vložit tabletu novou. Celý systém je zcela ekologický, zdravotně nezávadný a úsporný – obejde se bez elektrické energie.

Pro rozlehlé prostory nebo v místnostech, kde je extrémně vysoká vzdušná vlhkost, jako je například koupelna nebo sklep, je ideální Ceresit STOP VLHKOSTI Duo Pack. Přístroj je větší a obsahuje dvě tablety, které pojmou 2x více vlhkosti. Naopak v menších uzavřených prostorech, jako jsou botníky, skříně nebo kufry aut, spolehlivě pomohou absorpční sáčky Ceresit STOP VLHKOSTI.

Zbavte se roztočů a plísní a vytvořte zdravý domov pro své blízké:více na www.stop-vlhkosti.cz

Publikováno: 3. 10. 2011, Autor: Henkel (text a foto) , Profil autora: Redakce