reklama

Ochranný nátěr prodlouží dřevu životnost a zvýrazní jeho krásu

Ochrana dřeva je pro mnoho z nás trochu složitější, protože existuje mnoho typů nátěrových hmot. Jednoduše je můžeme rozdělit na lazury, barvy a laky. Nanášení je nejlepší provádět při teplotách kolem 20 °C a jednotlivé vrstvy by měly prosychat alespoň jeden den. Proč je ochranný nátěr dřeva tak důležitý? A proč se raději vyhnout nátěru jenom pro kovové povrchy?

i (Zdroj: Depositphotos)
Ochranný nátěr prodlouží dřevu životnost a zvýrazní jeho krásu (Zdroj: Depositphotos)

Proč je ochrana dřeva důležitá?

Dřevo má pro kutily velmi zásadní význam. Je to materiál, který velmi bohatě využijí kolem domu i v zahradě, přitom se snadno natvaruje při použití vrtačky a pily na přesné rozměry. Jeho další výhodou je perfektní dostupnost a nízká pořizovací cena. Řada zručných uživatelů sáhne i po plotu ze dřeva, který přece jen vypadá poněkud přirozeněji než obří betonová monstra, kterými jsou dnešní domy obestavěny. Jenže, i dřevo má svoje přirozené nepřátele. V první řadě je to počasí, které vám přidělá vrásky na čele, neboť bez nátěrů moc dlouhou životnost mít nebude. Zvýšená vlhkost v období dešťů a v zimě má za následek, že materiál může být velmi snadno poškozen. Především se jedná o dřevokazné houby. Ty na neošetřeném dřevě mohou napáchat rozsáhlé škody, protože podporují rychlé rozkládání materiálu. Když je dřevo jednou těmito houbami napadeno, záchrana musí být rychlá, to znamená okamžitý nátěr speciálním přípravkem. Plochy, kam by mohl dopadat déšť, musíte ochránit ještě důsledněji. Velkým problémem neošetřeného dřeva je také dřevokazný hmyz, jehož larvy v materiálu vykousávají chodbičky, čímž se zhoršují jeho vlastnosti.

Zabroušení povrchu
i (Zdroj: Depositphotos)
Lehké zabroušení povrchu proveďte například vibrační bruskou

Důsledná ochrana

Dřevo chraňte několika způsoby. Především si pořiďte takovou nátěrovou hmotu, která účinkuje proti většině neblahých vlivů. Vodoodpudivost, ochrana proti dřevokazným houbám a hmyzu patří k základním benefitům, kvůli kterým se do ochranných nátěrů dřeva pustíte. Stavební části, jako trámy a různé důležité komponenty vazeb střech, přístřešků a dalších dílů mají často v základním provedení již i impregnaci. Avšak při poptávce stavebního dřeva se na možnost průmyslově provedené impregnace informujte.

Ruční broušení
i (Zdroj: Depositphotos)
Ruční broušení smirkovým plátnem

Dřevo a nátěr na kov

Dřevěný povrch zásadně nenatírejte hmotami, určenými pouze pro využití na kovovém povrchu. Je to především z toho důvodu, že taková nátěrová hmota působí jako stěna, uzavírající materiál do neprostupné skořepiny, která nemůže dýchat. Ve dřevě pak zůstává také vlhkost, která ji pomalu zevnitř nahlodává.

Natírání
i (Zdroj: Depositphotos)
Natírání venkovní terasy velkým plochým štětcem

Jaké hmoty je možno na nátěry použít

Lazura důsledně dřevo chrání, a přitom zvýrazní strukturu dřeva. U silně poškozených povrchů, které na sobě mají zub času od slunečního záření, proveďte až dva nátěry za sebou. Jednotlivé vrstvy je zapotřebí nechat důkladně oschnout a první vrstva se nanáší na odmaštěný povrch. Před nanesením další vrstvy použijte jemný smirek a plochu velmi jemně přebruste. Na takto provedenou ochranu použijte buď bezbarvý lak, nebo nátěr finální barvou. Existuje však řada kutilů, kteří lazury používají jako nátěry finální, protože dřevo vyniká stále přírodním vzhledem. Vodou ředitelná lazura navíc usnadňuje následné čištění nářadí po ukončení práce. Barvy se používají například na okenní rámy nebo zahradní nábytek, kde není možné původní nátěr úplně odstranit. Krycí barvy v sobě obsahují více pigmentu, tudíž i pozůstatek původních hmot nemusí být po dobře provedeném nátěru vidět. K renovaci nátěru přistupte tehdy, když původní barvy již začínají praskat a ochrana by nebyla plně zaručena. Nanášení se provádí na zabroušenou a dokonale odmaštěnou plochu. I barvy existují ve vodou ředitelném provedení. Lak použijte tam, kde trváte na plném zachování původní barvy a kresby dřeva.

Venkovní nátěry
i (Zdroj: Depositphotos)
Venkovní nátěry dřevěných ploch krycím nátěrem

Kdy ochranné nátěry na dřevo aplikovat?

Nejvhodnější dobou k aplikaci ochranných nátěrů dřeva je konec letního období, kdy teploty nejsou tak vysoké a díky tomu vás netrápí zápach látek, obsažených v nátěrech. Pokud jste citliví, zajisté použijte respirátor. Nezapomeňte také na ochranné brýle, řádné pracovní oblečení a obuv, což je prevence proti drobným nehodám.

Publikováno: 4. 11. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce