reklama

Nátěry dřevěných podlah v interiéru

Povrchová úprava dřeva v interiérech domů, včetně nábytku, bývá nejčastěji provedena různými laky, nebo dnes již také hojně oleji. Laky bývají většinou transparentní. K povrchové úpravě nábytku se také často používají krycí laky. V průběhu užívání dochází k jejich různému zatěžování oděrem, vodou, bytovými chemikáliemi, ale i pronikajícím sluncem a podobně. Tak dochází postupně k poškozování jejich povrchů.

Nátěry dřevěných podlah v interiéru (Zdroj: Building Plast)

Vzhledem k tomu, že požadujeme, aby povrchová úprava dřeva měla maximální životnost, tak musíme mít na vědomí, že různé povrchy jsou odlišně namáhány. Podle toho potom k povrchové úpravě dřeva musíme zvolit vhodnou nátěrovou hmotu. Neméně namáhanou plochou bude dřevěné obložení stěn, včetně podhledů. Potom nábytku. Nejvíce namáhanou plochou jsou bezesporu dřevěné podlahy.

Dřevěná podlaha
Aby si dřevěná podlaha zachovala maximální životnost a dokonalý vzhled je nutné ji opatřit ochranným nátěrem (Zdroj: Building Plast)

Nátěr dřevěné podlahy

U dřevěných podlah se musíme rozhodnout, zda upřednostníme praktičnost, nebo estetický vzhled. Ale stále musíme mít na paměti, zda jde o podlahu v chodbě, nebo v obývacím pokoji pouze pro hosty. Tam může již být místě estetika.

V praktičnosti zvítězí laky a to i při zachování dokonalého vzhledu. Kvalitní laky nejvíce odolávají mechanickému namáhání, zátěži vodou a bytovými chemikáliemi. Mají snadné čistění stíráním, snadnou údržbu polišem a nejdelší frekvenci pro opravy. Budou se tedy přednostně používat na zvláště zatížené podlahy – v bytech chodby, kuchyně, přijímací prostory, sportovní haly, společenské sály a podobně. Značka SOKRATES® dodává na trh řadu dlouhodobě osvědčených podlahových laků.

Jaký podlahový lak zvolit?

Tango PLUS a Tango SPORT- 100% polyuretany pro nejvyšší zátěž a MOVIpur brilant - akryl polyuretanový lak. Pro sníženou zátěž Aquafin PLUS a Aquafin Plus Professional. Při použití řady Tango na dubové dřevo hrozí přítomností taninů ztmavnutí povrchu. Proto použijete k 1. nátěru Tango primer, nebo naředěný MOVIpur brilant. Laky splňují podmínky protiskluznosti a všechny obsahují velmi účinný UV filtr. Zásadně se aplikují na suché, čisté a všech mastnot zbavené suché podklady. Adhezi k neznámým neodstraněným lakům si předem odzkoušejte. Vyvarujte se použít pro 1. nátěr rozpouštědlový systém. A to proto, že pokud nedodržíte dostatečný odstup pro následnou aplikaci vodou ředitelného laku dojde k jeho změkčení. Laky jsou vodou ředitelné. Tím Vás zcela zbaví problému zápachu a nutnosti intenzivně větrat při aplikaci. Dodávají se v provedení lesk, polomat a mat.

Tango plus
Jaký podlahový lak zvolit? Tango plus na dřevěné podlahy (Zdroj: Building Plast)
Tango sport
Jaký podlahový lak zvolit? Tango sport na sportovní areály nebo tribuny (Zdroj: Building Plast)

Aplikují se válečkem, štětcem nebo stříkáním. Nesnažte se docílit maximální výtěžnosti nad hranici 12 až 15/ m2. Slabý, rychle zasychající, povrch nebude dokonalý, vznik pomeranče, který nelze odstranit následným ulitím se musí odbrousit. Stejný problém Vám hrozí vlivem intenzivního větrání v letním období. Nebo přetopením místnosti. Povrchy jsou velmi tvrdé a pružné, příjemné na omak. Silně odpuzují vodu.

Podlahový lak
Jaký podlahový lak zvolit? (Zdroj: Building Plast)

Pokud se rozhodnete pro oleje a olejovosky, tak zn. SOKRATES® Vám nabízí zcela špičkové produkty německé firmy CLOU - Přední německý výrobce nátěrových hmot na dřevo.

Škála olejů začíná u tvrdých olejů na dřevo, přes olejovosky, vosky, vysokosušinové oleje, až po pečovací oleje.

Bližší informace získáte na www.barvy-sokrates.cz.

Publikováno: 4. 11. 2019, Autor: Building Plast (text a foto) , Profil autora: Redakce