reklama

Zapamatujte si slovo ECOSE

Koupili jste láhev vína ověnčeného medailemi z výstav a veletrhů. Vypili jste ten dar přírody a lidského umu: víno bylo úžasné, ale je pryč. Zůstane mihotavá vzpomínka, kterou časem překryjí další zážitky. S minerálními izolacemi ECOSE od společnosti Knauf Insulation je to úplně jinak. Jen viněta ozdobená poctami je s přehlídkou ocenění, které si nová generace minerálních izolací z přírodních materiálů již od odborníků vysloužila, trochu podobná. Nejdůležitější ovšem je, že v domech, kde byla ECOSE Technology použita, se dobře bydlí dlouho.

Zapamatujte si slovo ECOSE

Z medailí je asi nejdůležitější zlatý certifikát kvality vnitřního ovzduší EUROFINS GOLD, jehož tvrdé limity skelná izolace Knauf Insulation jako jediná splňuje. To prověřily ne ledajaké testy. Použít ji ovšem můžeme nejen na stropy a podhledy, k izolaci šikmých střech a na vnitřní stěny, ale také na provětrávané fasády. I pro hodně citlivé jedince a alergiky je neškodná.

Co prozradí smysly

Víno ochutnáváme, čicháme a koukáme, jakou má jiskru, s izolací podobné kejkle provádět nebudeme, ale i tak.

Role, v nichž se izolace prodává, najdete v oddělení stavebnin snadno, mají proměnlivou teplou přírodní barvu. I to je rozdíl od zpravidla barevně jednolitých ploch jiných minerálních izolací - oku přímo sugerují měkkost a v tom vás nemýlí. Poznáte je totiž i hmatem a prodavač vás určitě nezabije, když si na izolaci v balíku sáhnete. Hned na první pocit vás překvapí zjištění, že nic neškrábe, nesvědí ani nelechtá. Samozřejmě, že se v izolaci nebudete válet, ale určitě tuto skutečnost oceníte při stavbě, protože s na dotyk příjemnějším materiálem se i lépe pracuje. Společnosti Knauf Insulation se navíc podařilo stavebníkům nabídnout izolaci, která díky tomu, že neobsahuje formaldehyd ani jiná syntetická pojiva, je prostě bez zápachu.

Co prozradí smysly
Co prozradí smysly

Další praktické aspekty

Už předchozí generace minerálních izolací přesvědčila dobrými tepelnými, akustickými a protipožárními vlastnostmi. Ty zůstaly včetně výborné paropropustnosti. Pro nás co zateplujeme dům, mají význam i další dvě celkem nečekané skutečnosti, totiž že v případě, pokud potřebujeme velikost izolace přizpůsobit nebo pásy dělit, dá se nová generace minerálních izolačních materiálu ECOSE Technology řezat velmi snadno. A oceníme i fakt, že při práci s ní se mnohem méně práší. Což je terno především při práci v uzavřených prostorách, kde si už nemusíme tak úzkostlivě chránit nos a oči.

Ještě trochu o ekologii

Už jsme takoví, že k velkým slovům jsme jaksi nedoslýchaví, ale tam, kde se fakta dotknou vlastní kapsy, začínáme zatraceně ostřit sluch. A se skelnou izolací Knauf Insulation šetříme vlastně vícenásobně: peníze za náklady zateplení či odhlučnění, peníze za teplo, které jen tak z domu neulétne zbůhdarma, a konec konců i těžko vyčíslitelné peníze za škody na životním prostředí, které prostě nenastanou, protože při výrobě pojiva této izolace bylo ušetřeno více než sedmdesát procent vstupů energie. Přitom se s určitou nadsázkou dá říct, že se nejedná o nějaké škudlení za každou cenu, ale v širším měřítku vlastně o přežití.

Ještě trochu o ekologii
Ještě trochu o ekologii

Zpátky k lahvi vína

Obecně jsou izolace z minerální vlny, ať už z kamene anebo skla, asi to nejlepší, co můžeme použít. Jejich nová generace používá jako pojivo organické materiály neobsahující formaldehyd, fenoly ani akryláty, čili chemické látky na ropném základu. Zjednodušeně řečeno výborná izolace vzniká z něčeho, co prostě vyrostlo v přírodě a z vytříděného odpadového skla, které jsme vyhodili do kontejneru. A tady se obloukem vracíme k lahvi vyznamenaného vína ze začátku textu. Už víte, kam máte láhev od něj vyhodit, aby byla znovu užitečná a zasloužila se o další medaili?

Více informací na www.knaufinsulation.cz.

Publikováno: 1. 11. 2011, Autor: Jiří Jan (text), Knauf Insulation (foto)