Fólie na okně spoří

Jak už to bývá, teprve opravdový příchod zimy řadu z nás přesvědčil, že bychom něco měli udělat s okny, jimiž nám utíká víc tepla, než je nezbytné. Existuje pro nás řešení rychlé, snadno proveditelné a samozřejmě účinné? Metalizovanou polyesterovou fólii ESF, kterou sklo z vnitřní strany „zateplíme“, připravila jako novinku společnost Hornschuch.

Fólie na okně spoří

Vítaná fólie se neuplatní pouze na oknech obytných místností, ale například na sklech zimních zahrad. Dvacet procent úspory nákladů za energie, kterou spotřebujeme v zimě na topení, může znamenat částku, která stojí za úvahu, zda se do toho pustit. Tím spíš, že kutil si s takovým zákrokem sám poradí. Potřebovat kromě fólie toho bude málo: řezák, rozstřikovač a stěrku k vytlačení bublin.

V zimě teplo, v létě chládek

Nová fólie ESF na oknech dobře slouží celý rok: zatímco v zimě šetří náklady za energii, v létě funguje jako protisluneční ochrana a zadrží až sedmapadesát procent tepelného záření způsobeného sluncem. V obou případech je tedy doma příjemně…, a o to přece jde. V současnosti je fólie k dostání v šíři devadesát centimetrů a to v dvoumetrových rolích. V případě širší plochy proto musíme dva pásy přikládat k sobě, což ale není problém.

V zimě teplo, v létě chládek
V zimě teplo, v létě chládek

Námitka, že lepší, než okno tímto způsobem chránit je prostě ho vyměnit, neobstojí. Vzniklé náklady jsou nesrovnatelné – nejde jen o momentální rostoucí drahotu, v jejímž důsledku nás stále více má stále méně volných peněz. Výměna oken je prostě drahá a jejich kompletní renovace jakbysmet. Proto tam, kde není nezbytná, se fólie ESF vyplatí. Je to nesrovnatelně levnější, rychlejší a nemusíte najímat odborného řemeslníka, protože si s fólií dokážete poradit sami (lépe to ovšem jde ve dvou).

Další výhody ESF fólie

A pak: Ne každý má vlastní dům a nebo byt. A měnit okna, pokud jste někde v podnájmu, také nejde. Takže pokud je únik tepla značný a vy chcete ušetřit za energii, nezbývá vám, než nějaké opatření udělat. Závěsy před okny částečně mohou pomoct, ale je fakt, že ne každý je má rád, protože místnost trvale zastíní a také mohou chytat prach, takže třeba alergikům se vesměs vůbec nedoporučují. Fólie ESF i tento problém řeší.

Další výhody ESF fólie
Další výhody ESF fólie
Další výhody ESF fólie
Další výhody ESF fólie

Pokud na okenní tabuli použijeme klasickou protisluneční fólii, může se nám stát, že se kvůli hromadění tepla bude okno rosit. To je samozřejmě nepříjemné jak esteticky, tak pro stále přítomnou vlhkost a stékající vodu, která může časem třeba na dřevěném rámu nadělat docela slušnou spoušť. V případě použití ESF však žádné tepelné hromadění nevzniká, protože tato fólie teplo neabsorbuje.

U fólií na skle vzniká vždycky otázka, jak se změní jejich nalepením průhlednost skla. Nová fólie je i přes lehkou třpytivost transparentní a má stejně jako čiré sklo při pohledu dovnitř lehký zrcadlový efekt. Na pohled se vůbec nepozná, že jí prochází pouze 70 % světla, čehož důkazem je, že například růst květin nijak neomezuje. Testy prokázaly, že s léty neztrácí energeticky úspornou funkci, nezežloutne a ani se nezakalí.

Předností je i snadná údržba

Důležité samozřejmě je, zda nám fólie nezkomplikuje život například při mytí oken. Odpověď je, že ji lze snadno otřít běžně dostupnými neagresivními čisticími prostředky a měkkým hadříkem, který nezanechá na povrchu fólie stopy škrábanců. A protože se jedná o polyester a nikoliv o PVC, nemůže se fólie na okně ani zkrabatit. A když už se jí rozhodneme z nějakého důvodu zbavit, povede se nám to beze zbytku - a pokud na skle snad zůstanou nějaké stopy po lepidle, poradí si s nimi i běžný saponát.

Více informací na www.d-c-fix.cz

Autor: Jiří Jan a Hornschuch CS, s.r.o. (text), Hornschuch CS, s.r.o. (foto)

Související k tématu