reklama

Montáž sprchového koutu zvládnete sami

Rekonstrukce koupelny je hotová, řemeslníci vyklidili pole a zbývá osadit už jen sprchový kout? Zvládnete to i sami a stačit vám bude jen běžné nářadí.

Montáž sprchového koutu zvládnete sami

Nejjednodušší práce vás čeká, pokud si vyberete kout rámový. Ty se prodávají zcela smontované (například kouty Supernova), nebo alespoň částečně, takže takřka není co zkazit. Počítat ale musíte s velkým balíkem, který se vám jen těžko vejde do osobního auta. Naopak velkou míru preciznosti vyžaduje montáž koutů bezrámových. A nezáleží vždy jen na šikovnosti. Málokterá koupelna má totiž dokonale pravé úhly a rovné stěny, a tyto faktory mohou správné seřízení bezrámového koutu velmi znesnadnit.

Oblíbeným kompromisem, co se týče designu, funkčnosti i jednoduchosti při sestavování jsou kouty půlrámové, jako je například typ Blix nebo Rapier. Jednotlivé součásti lze snadněji přepravit a doma je sestavíte za použití běžného nářadí jako jsou vodováha, vrtačka a šroubovák.

Jak tedy na to?

Z horního a dolního oblouku sprchového koutu odmontujte tzv. přepravní vložku (Pokud byste ji zapomněli odmontovat, sprchový kout si na každé straně rozšíříte cca o 2 cm a kout už nemusí kopírovat rádius vaničky!). Na pravou a levou pevnou stěnu nasaďte spodní a horní oblouk a sešroubujte. Tip - Šrouby namažte vazelínou, lépe pak pronikají do hliníkového rámu.

1. Na smontovaný kout nasaďte ustavovací profily, kout usaďte na vaničku, vyvážte a profily si obkreslete na zeď. Do zdi vyvrtejte otvory pro hmoždinky a samostatné ustavovací profily na zeď přišroubujte.

Jak tedy na to?
Jak tedy na to?

Zatmelení ustavovacího profilu:

Ustavovací profil ve spodní části zatmelte, abyste zamezili zatékání vody za vaničku. Zatmelte také část ustavovacího profilu směrem do koupelny. Tip – netmelte tu část profilu směrem do vaničky, abyste umožnili vodě volně odtékat zpět

2. Sprchový kout nasaďte do ustavovacích profilů a vyvážte vodováhou.

Jak tedy na to?
Jak tedy na to?

3. Z vnitřní strany sprchového koutu zaaretujte kout v ustavovacích profilech šrouby s plastovou podložkou a překryjte je plastovou čepičkou.

Jak tedy na to?
Jak tedy na to?

4. Do připravených otvorů v horní části dveřních křídel našroubujte kovové kolečkové pojezdy.

Jak tedy na to?
Jak tedy na to?

5. Spodní otvory dveřních křídel opatřete plastovými výklopnými vodítky, které v budoucnu umožní celé dveřní křídlo velice jednoduše vyjmout ze sprchového koutu ven. Dveřní křídla nasaďte kolečkovými pojezdy do horního profilu a do spodního profilu je zaklapněte plastovými vodítky.

Jak tedy na to?
Jak tedy na to?

6. Dveřní křídla osaďte madly. Pozor – pod každou část madla dejte plastovou průhlednou podložku.

Jak tedy na to?
Jak tedy na to?

7. Na pevnou část skla sprchového koutu nasaďte plastovou těsnící lištu.Tip - pro lepší manipulaci s lištou si sklo natřete mýdlovou vodou.

Jak tedy na to?
Jak tedy na to?

8. Na dveřní křídla nasaďte plastové magnetky pro dokonalé slícování dveří. Celý sprchový kout po obvodu z vnější strany zasilikonujte.

Pozor – nesilikonujte kout zevnitř, abyste umožnili vodě volně odtékat zpět do vaničky.
Jak tedy na to?
Jak tedy na to?

Více na www.ravak.cz.

Publikováno: 21. 11. 2011, Autor: RAVAK a.s. (text a foto) , Profil autora: Redakce