reklama

Byt v novém kabátě

Jednolitým bílým stěnám zřejmě na čas odzvonilo. V módě jsou opět barvy, obklady a tapety, takže pokud máte chuť obléct stěny do nového kabátu, je právě vhodná příležitost rozmyslet se, jak na to.

Byt v novém kabátě
Byt v novém kabátě
Byt v novém kabátě
Byt v novém kabátě
Byt v novém kabátě
Byt v novém kabátě
Byt v novém kabátě
Byt v novém kabátě
Byt v novém kabátě

Trendy dnes přejí nejen barvám, ale i jejich nejrůznějším a mnohdy odvážným kombinacím.

Světlé i tmavé odstíny, mramorování, barevné motivy stříkané nebo tupované přes šablony, barevnými lazurami a laky netřené obklady stěn – nic není zakázané. Jen je třeba sladit zařízení pokoje s barvou stěn tak, aby celek působil harmonicky a vyváženě.

Barvy

Barvy
Barvy
Barvy
Barvy

Některé barvy působí vlivem slunce sytěji a jasněji, naopak při umělém osvětlení se stávají pochmurnějšími a bledými. Nejvíc ovšem záleží na vkusu každého z vás. Odstíny, které na někoho působí uklidňujícím dojmem, jsou pro jiného naopak povzbudivé.

Tapety

Tapety
Tapety
Tapety
Tapety

I tapety získávají znovu na oblibě a nepoužívají se jen na zakrytí nerovných stěn nebo na zateplení neútulných panelákových předsíní, WC a komor. Barevné bordury a pásy oživí obytné místnosti i chodby, motivy hraček a večerníčkových postaviček zas dětské pokoje.Protože jsou tapety hygienicky neškodné, dobře umožňují udržovat bezprašné prostředí a propouštějí vodní páry a vzduch. Kromě papírových tapet získávají na oblibě vinylové tapety vyráběné kombinací papíru a plastů. Tyto tapety jsou omyvatelné a odolné proti vodě. Proto je můžete s klidem použít i v koupelnách či kuchyních. Stejné vlastnosti mají tapety z měkčeného PVC, které mají i strukturované vzory. Sklotextilní tapety jsou vhodné na všechny povrchy, lze jimi zakrýt i keramické obkladačky. Jejich výhodou je i to, že je možné je minimálně pětkrát přemalovat, přičemž povrchová struktura zůstane zachována. Jsou výborným základem pro nejrůznější techniky malby. Skleněné vlákno zaručuje vysokou trvanlivost, odolnost proti nárazům, roztrhání, poškrábání, oděru. Tyto tapety se nenatahují, nesrážejí, prostě nejsou elastické. Jejich pomocí můžete zakrýt staré praskliny, zabránit vzniku nových, překrýt drsný povrch a malé nerovnosti stěn. Jsou odolné proti ohni, netoxické, umožňují stěnám dýchat, nepřitahují prach a nečistoty, dají se lehce čistit. Protože skleněná matrice je přírodní anorganický materiál, nevytváří živnou půdu pro roztoče nebo bakterie. Díky tomu jsou vhodné do interiérů alergiků a alergických astmatiků. Zvláštní druh představují textilní tapety vytvořené kombinací papíru a textilních přírodních vláken. Jsou sice dražší, velice zajímavě však ozvláštnit a zútulnit interiér.

Podklad

Podklad
Podklad
Podklad
Podklad

Ať už se rozhodnete vymalovat nebo tapetovat, začít musíte úklidem nábytku – co lze, vynoste do jiných místností, ostatní důkladně zakryjte mikrotenovou fólií. Stěny omeťte smetákem a zbavte je prachu a pavučin, zakryjte zásuvky. Pro zakrytí nábytku a podlah můžete využít například výrobky tesa tape.Než začnete oblékat stěny do nového, musíte si jak pro tapety tak pro malbu připravit podklad. To znamená strhat staré tapety, oškrábat malbu, vyspravit škvíry a trhliny ve stěnách, zahladit nerovnosti.

Odstranění tapet

Odstranění tapet
Odstranění tapet
Odstranění tapet
Odstranění tapet

K odstraňování starých tapet se nejčastěji používá vlažná voda. Stěny prostě navlhčíte pomocí houby nebo mokrého hadříku a navlhlé tapety strháte, případně jim pomůžete škrabkou nebo špachtlí. V drogeriích a papírnictvích se prodává vodou ředitelný chemický roztok k ulehčení odstranění tapet, a pokud potřebujete očistit od tapet větší plochy, vyplatí se vám vypůjčit si v půjčovně nářadí napařovačku na tapety, kterou odstraníte tapety horkou parou. Jen dejte pozor na to, abyste nepracovali s napařovačkou přímo nad hlavou a neopařili se.

Úprava stěn

Starý barevný nátěr je nejvhodnější oškrábat, aby se pod novou barvou nezačal olupovat. Stěny navlhčete po menších plochách a seškrabujte kovovou stěrkou nebo špachtlí. Po oškrábání stěny ještě zameťte drsnějším smetákem.

Úprava stěn
Úprava stěn
Úprava stěn
Úprava stěn

Rezavé skvrny seškrábejte až na omítku, přetřete akrylátem a povrch srovnejte tmelem. Pokud máte na stěnách jen menší rezavé flíčky, zkuste je vybělit Savem nebo sprejem na odstranění skvrn (drogerie).Pokud máte stěny hodně nerovné a chcete se pustit do oprav důkladně a z „gruntu“, můžete je i nově oštukovat. Zakoupíte připravenou směs, kterou stačí namíchat podle přiloženého návodu. Malé množství hmoty naneste na stěnu a kovovým nebo plastovým hladítkem roztírejte do slabé vrstvy.

Úprava stěn
Úprava stěn

Pokud chcete vyspravit jen menší spáry a trhliny, použijte sádru nebo tmel. Sádru rozmíchejte v měkké gumové misce (pokud se z ní chcete vyhnout čištění ztvrdlé sádry, můžete použít jednorázovou plastovou nádobku), aby příliš rychle netvrdla, můžete přidat vodou ředitelné lepidlo (Disperkol, Herkules). Sádru nanášejte do prasklin pomocí špachtle, uhlaďte ji a po zaschnutí přebruste. Pokud spravujete hodně velké trhliny a škvíry, vyplňte je nejdříve akrylovým tmelem a ten pak překryjte vysprávkovým tmelem nebo sádrou. Tmel má oproti sádře tu výhodu, že pomaleji tvrdne, a proto se s ním lépe pracuje. Pouze je třeba spáry lehce přeplňovat, protože tmel se při zasychání smršťuje. Vyspravené stěny musíte ještě zbrousit dohladka. Menší plochy zvládnete očetřit brusnými papíry a houbičkami různých zrnitostí, na velké plochy je vhodná elektrická bruska. A tu si opět můžete vypůjčit v půjčovně nářadí nebo i od souseda kutila.Poté co jsou stěny připraveny, můžete se pustit do malování nebo tapetování.

Malování

Malování
Malování
Malování
Malování
Malování
Malování
Malování
Malování

Barevný odstín si můžete nechat namíchat v prodejně nebo se pustit do experimentování s bílou barvou a barevným tónovačem. Pouze si nezapomeňte dobře přečíst návod a raději vyzkoušejte barvu na menší ploše. Pro malování velkých ploch stěn a stropu využijte raději váleček na teleskopické tyči než klasickou malířskou štětku. Vyhnete se tak zbytečným „kocourům“. Pro malování úzkých zákoutí, míst za topením, rohů a podobných hůře dostupných míst si pořiďte ještě menší váleček nebo štětce na zahnuté rukojeti. Barvu nanášejte z misky nebo z kbelíku a váleček otírejte na otírací mřížce.Pro náročné jsou na trhu i válečky s vnitřním plněním, stojí sice okolo 1000 Kč, ale pokud měníte barvy stěn často, určitě se vám jeho koupě vyplatí. Barva totiž necáká, nekape a malování je rychlé a čisté.Pokud vám nestačí stěny v jednom barevném tónu, můžete vyzkoušet různé dekorativní techniky.

Mramorování

Mramorování
Mramorování
Mramorování
Mramorování

Mramorovanou stěnu získáte otiskováním smotku textilu nebo zmačkané mikrotenové folie namočených v barvě do ještě vlhkého podkladu vymalovaného jinou barvou. Výraznější struktury získáte pomocí válečku s reliéfním povrchem, který zakoupíte buď hotový nebo si jej vytvoříte tak, že na obyčejný váleček přilepíte kousky textilu nebo molitanu. Barva je pak nanášena jen těmi částmi, které vystupují nad válec.

Bordury

Bordury
Bordury
Bordury
Bordury
Bordury
Bordury
Bordury
Bordury

Barevné bordury vytvoříte pomocí tupování nebo stříkáním a natíráním přes šablonky. Šablonky zakoupíte v papírnictví nebo si je vystříháte z tvrdšího papíru. Můžete si také vyrobit nejrůznější tiskátka.

Tapetování

Tapetování
Tapetování
Tapetování
Tapetování

Povrch upravený dohladka někdy tapetám nestačí, je třeba ještě upravit příliš nasákavé stěny. Použít můžete takzvaný penetrační nátěr, který podklad zpevní. Penetračních nátěrů existuje více druhů, o tom konkrétním vhodném právě pro vás se raději poraďte s prodavačem.Než tapety koupíte, musíte si dobře spočítat jejich množství. Vzhledem k tomu, že se jednotlivé šarže můžou odlišovat v sytosti barevných odstínů, není pozdější dokupování vhodné .Celkovou plochu, kterou chcete pokrýt tapetou, vydělte plochou, kterou pokryje jedna role tapety a přidejte na prostřihy a případné chyby minimálně 10 %. Pokud máte vybranou tapetu s výraznějším vzorem, je třeba připočítat 25, někdy až 30 %.Při přípravě jednotlivých pruhů si dejte pozor na návaznost vzoru i na to, aby nebyly vzhůru nohama.Klasické tapety se lepí tak, že jednotlivé pruhy natřete lepidlem, necháte krátce provlhnout (cca 20 minut, podle druhu lepidla), přiložíte na zvolená místa a ihned uhlazujete jemným kartáčem nebo houbou. Uhlazujte tapetu shora dolů a šikmo do stran tak, abyste vyhnali všechny vzduchové bublinky. Po zaschnutí lepidla je na opravy pozdě. Vhodné je lehce natřít i stěnu. Použijte na to více ředěné lepidlo. Tapety nepřikládejte vedle sebe ale cca 1 cm přes sebe – většina tapet má jeden okraj nepotištěný právě pro tyto přesahy.Samolepicí tapety můžete lepit nejen na stěny, ale i na nábytek či koupelnová jádra. Vždy se však poraďte o vhodném výběru s prodavači, protože např. tapety na renovaci jader nejsou vhodné na klasické zdi, neboť jsou neprodyšné.Samolepicí tapety mají také tendenci se smršťovat. Pokud renovujete třeba dvířka kuchyňské linky nebo koupelnové jádro, nechte větší přesahy na pozdější smrštění.

Tapetování
Tapetování
Tapetování
Tapetování

Pro nejrůznější barevné efekty můžete zkombinovat tapety různých vzorů i struktur, použít barevné bordury přímo zakoupené v prodejně nebo si je vytvořit ze vzorovaných tapet. Myslete však na to, aby barevně korespondovaly se zařízením pokoje.

Tipy

Tipy
Tipy
Tipy
Tipy

Sytější odstíny teplých barev prostor opticky zmenšují. Naopak studené barvy působí prostorněji, místnost opticky zvětšují. Teplé barvy místnost proteplí, zatímco interiér ve studených barvách navodí chladnější atmosféru.

Barvy nikdy nevybírejte pod umělým osvětlením, protože přirozené světlo vám odstíny ukáže v jasnějších barvách. Neposuzujte barvu na malých vzorcích, každá barva získává jiný nádech na větší ploše. Pokud plánujete vymalovat zdi barevně, vyzkoušejte si vybraný odstín nejprve na menší ploše. Pokud po zaschnutí zjistíte, že se vám zvolený odstín opravdu líbí, vymalujte zbytek.

Malujte při nepřímém osvětlení. Výmalbu jedné stěny provádějte vždy najednou, aby při napojování nevznikly skvrny.

Nemalujte stěnu, na kterou právě svítí slunce. Schla by moc rychle a flekatěla.

Tipy
Tipy
Tipy
Tipy

Barevný přechod mezi stěnou a stropem můžete zvýraznit ještě styroporovou lištou ve stejné nebo naopak kontrastní barvě.

Nezapomeňte na to, že někdy stačí natřít pouze kousek nábytku a pokoj dostane nový vzhled.

Aby vám tapety „nepadaly“, načrtněte si na stěně podle vodováhy čáru, od které budete tapety přikládat.

Při tapetování nik a výklenků si nejprve přiměřte nastříhané pruhy tapet nasucho. Teprve když zjistíte, že jste měřili a stříhali správně, tapetu přilepte.

Pokládání tapet začněte na opačné straně místnosti než jsou dveře, aby nebyly vidět spoje.

Publikováno: 26. 12. 2011, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce