reklama

Pohodlí podkrovního bytu

Z hlediska architektury jde o velmi atraktivní formu. Bydlení pod střechou má své jedinečné kouzlo. Častým problémem půdních bytů ale bývá horší kvalita vnitřního klimatu. Pokud například podceníte otázku tepelné stability, může se v létě váš půdní byt snadno proměnit ve výheň, do které se budete večer vracet jen velmi neradi.

Pohodlí podkrovního bytu

Není to přitom nutné. Koncepční použití vhodných stavebních materiálů dokáže z každého podkrovního bytu vytvořit pohodlný nadstandardní byt. Je ale nutné již před zahájením přestavby myslet na tepelnou pohodu podkroví nejen v zimě, ale i v létě, na akustiku nebo na vlhkostní klima interiéru.

Podkrovní byt: komfort pod střechou

Ani extrémní tloušťka tepelné izolace v krovu střechy nezajistí potřebnou tepelnou pohodu v podkroví bez dostatečné tepelné akumulace. Proto není vhodné používat pro stěny půdních bytů lehké montované příčky a stěny. Jejich aplikace je lákavá z důvodu rychlé montáže a nízkého zatížení stavby. Tyto konstrukce ale mají velmi nízkou tepelnou akumulaci, podobně jako plášť šikmé střechy, a také příliš nezvýší tepelnou stabilitu prostoru. Použití stěn s vysokou akumulací naopak zvýší tepelnou stabilitu podkroví a podstatně zlepší kvalitu vnitřního prostředí. Teplo akumulované ve stěnách brání rychlému vychládání v zimě. Díky tomu se podkrovní byt obejde bez nepřetržitého vytápění, což šetří provozní náklady bytu. Dostatečná akumulační schopnost zdiva ale chrání prostor také před úmorným letním přehříváním, které je největší slabinou podstřešních prostor.

Proti sobě tak stojí dva protichůdné požadavky. Dostatečná tepelná akumulace stěn na jedné straně a nízká hmotnost na straně druhé. Nejlepší kombinaci těchto vlastností nabízí v současné době pórobetonové zdivo. Stěny z tvárnic jsou odolné a pevné, přitom na dotyk velmi příjemné a teplé. Jsou to masivní zděné prvky s dostatečnou akumulací tepla, přitom mají přijatelnou hmotnost a nekomplikují statiku stavby jako těžší zdicí materiály.

Ytong má jedinečné tepelně-izolační schopnosti a dokonale izoluje i při nízkých tloušťkách stěn. To se uplatní u obvodových stěn podkroví i u vnitřních stěn a příček mezi vytápěnými a nevytápěnými prostory. Kdo má navíc osobní zkušenosti s bydlením „v pórobetonu“ určitě zaregistroval výhodu teplých stěn, které jsou důsledkem nízké tepelné jímavosti materiálu. Stěny z tvárnic pohlcují také hluk a výrazně zlepšují akustickou pohodu bytu. Pórobetonové zdivo navíc přirozeně reguluje vlhkost vzduchu v interiéru, čímž prospívá také zdraví uživatelů bytu. U jiných materiálů lze podobných vlastností dosáhnout pouze kombinací více vrstev různých materiálů, nebo při větší tloušťce či hmotnosti zdiva.

Podkrovní byt: pro jedinečnou architekturu

Podkrovní byt: pro jedinečnou architekturu
Podkrovní byt: pro jedinečnou architekturu

Půdní vestavby jsou unikátní svou členitostí. Každý podstřešní prostor je originálem díky tvaru střechy, přiznaným trámům a konstrukčním prvkům, komínům nebo různým úrovním podlah. Vestavba bytu do prostoru přímo pod střešním pláštěm proto není ani technicky jednoduchá.

Ytong je nejpoužívanějším zdicím materiálem pro půdní vestavby také díky jedinečné přesnosti a jednoduchosti zdění. Běžný řemeslník nebo domácí kutil dokáže z tvárnic a příčkových bloků vyzdít dokonale rovné stěny i ve stísněných podmínkách pod šikmou střechou. Čisté linie a hrany přesných stěn z tvárnic nádherně kontrastují se syrovými tvary původních trámů a střešních šikmin.

Snadné tvarování pórobetonu umožňuje dokonalé vyzdění i těch nejsložitějších prvků pod šikmou střechou. Výhodou jsou také stejné vlastnosti materiálu ve všech směrech – nezáleží na směru dělení a zazdění tvárnic v konstrukci. Nízká hmotnost pórobetonových stěn dovoluje umístění příček, vyzdívek a soklů v místech, kde jiné materiály neobstojí. Stěny jsou přitom dostatečně masivní a jednoduše v nich umístíte technické rozvody i zařizovací předměty nebo obrazy a police, které navíc kdykoliv v budoucnu snadno přemístíte.

Použitím tvárnic z Ytongu v podkroví získáte výhody masivní zděné stavby a přitom nepřijdete o cenný obytný prostor. Vytvoříte pod střechou výjimečný obytný prostor, jedinečný nejen svou architekturou a stylem, ale také pohodlím a kvalitou vnitřního klimatu.

Uplatnění materiálů Ytong při půdní vestavbě

Typ konstrukce Materiál Tloušťky (mm)
štítové a obvodové stěny přesné tvárnice 300, 375
nosné vnitřní stěny přesné tvárnice 200, 250, 300, 375
nosné překlady 200, 250, 300, 375
dělicí stěny a příčky příčkovky 50, 75, 100, 125, 150
nenosné překlady 75, 100, 125, 150
instalační a bytová jádra příčkovky 50, 75, 100, 125, 150
schodiště schodišťové stupně typizované rozměry i na zakázku

Podrobné technické postupy pro provádění jednotlivých konstrukcí najdete na www.xella.cz.

Publikováno: 8. 1. 2012, Autor: Xella (text a foto)