Oprýskaná skřínka z půdy nebo zrcadlo po babičce na nás dýchnou nostalgií zašlých časů ještě po létech a často nás přenesou do časů prázdnin a dětských snů. Pokud si chceme zútulnit chalupu nějakým starším kouskem nábytku nebo drobností a nemáme zrovna žádný po ruce, není tak těžké dát starý či opotřebovaný vzhled i novějším věcem. Krakeláž jako výtvarná technika je jednoduchá a efektní.
Krakeláž se provádí vlastně jen ve třech krocích: nejprve se předmět natře podkladovou vodouředitelnou barvou – např. Balakrylem, pak se na zaschlou barvu nanese krakelovací médium a opět po zaschnutí se přetře vrchní barvou – ta posléze rozpraská jako starý lak. Barvy můžeme kombinovat libovolně, základ může být tmavší než svrchní vrstva i naopak, záleží jen na naší fantazii.
Postup
V pokosové pile si nařežeme díly rámečku z profilové lišty. Použít můžeme i starší, třeba poškozený rámeček, který obrousíme dohladka a případné díry zatmelíme.
Hrany dílů rámečku natřeme disperzním lepidlem, použít můžeme i lepidlo v tavné pistoli, rámeček sesadíme a po zaschnutí lepidla ještě spojíme tenkými hřebíčky.
Natřeme základní barvou. Krakelovací médium naneseme na zaschlou podkladovou barvu a necháme uschnout. Čím silnější vrstvu média natřeme, tím větší praskliny vzniknou.
Na zaschlé médium naneseme svrchní barvu. Každé místo přejedeme štětcem pouze jednou a jedním směrem, jinak by praskliny nevznikly.
Sušení můžeme urychlit teplým vzduchem z fénu na vlasy. Praskliny se při rychlém schnutí ještě zvýrazní.
Starou plechovou konvičku očistíme od rzi a mastnoty, případné díry zatmelíme dvousložkovým tmelem.
Při natírání zasouvacího víčka krabičky natřeme jeho boky pouze podkladovou barvou, aby víčko příliš nenabylo na objemu a šlo posouvat v drážce krabičky.
Na drobné předměty můžeme použít výrazně kontrastní barvy či natřít vrstvy krakelovacího média nepravidelně – vzniknou pak místa s různě velkými prasklinami jako na konvičce.
Publikováno: 19. 2. 2007, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce