reklama

Jak na rekonstrukci střechy - 1. díl

Existuje několik důvodů, proč se do ní pustit: střecha už neplní svou funkci, nebo bychom nově rádi podkroví využili k bydlení, či prostě střechu změnit musíme, protože se změnil půdorys domu. Ačkoliv na všech krocích, které nás čekají, není nic nelogického, a tak říkajíce bychom měli vystačit se „selským rozumem“, je dobré podívat se na to, co nás čeká očima odborníků. Společnost PRVNÍ CHODSKÁ je specializovaným prodejcem střešních systémů, a tak její zkušenosti nám mohou ušetřit dost času a dovolí nám vyhnout se zbytečným omylům.

Rekonstrukce střechy se může zdát jako náročná práce. Ale je tomu přesně naopak se společností První Chodská, která je prodejcem střešních systémů.
Jak na rekonstrukci střechy - 1. díl

Nebudeme vysvětlovat technická pravidla a různé triky při samotné pokládce (na to lze využít technickou dokumentaci a návody jednotlivých výrobců), ale spíš se pokusíme pomoci zorientovat se v celé problematice.

Co k tomu říkají zákony

Stavební zákon č.183/2006 Sb., který vstoupil v účinnost 1. 1. 2007, změnil povinnost stavitele žádat o stavební povolení a o územní rozhodnutí. Vedle případů změny půdorysu domu je u rekonstrukcí střech nutno zabývat se územním rozhodnutím také vždy, když se jedná o zvýšení stávající stavby. U ostatních rekonstrukcí střech ho potřebujete, pokud se rekonstrukcí změní nároky stavby na její okolí. Ale samotná výměna střešní krytiny spadá do kategorie udržovacích prací a na ty podle §103 není ohlášení stavby ani stavební povolení potřeba - pokud ovšem nebydlíte v kulturní památce, nezasahujete do nosných konstrukcí a podstatně neměníte vzhled, způsob užívání, stabilitu nebo požární bezpečnost stavby, či neohrozí-li stavba životní prostředí nebo zdraví osob.

Co k tomu říkají zákony
Co k tomu říkají zákony

Pozor na výjimky

Obydlení podkroví je kvalifikováno jako změna užívání stavby nebo části stavby. A stejně tak jakékoli změny konstrukce krovu jsou chápány jako zásahy do nosných konstrukcí. Je dobré se u místně příslušného úřadu zeptat, zda musíte požádat o stavební povolení, nebo stačí pouze stanoveným způsobem stavbu ohlásit. Stavební úřad může případné negativní stanovisko založit i na tom, že se navrhovaná stavba dotkne práv sousedů. A hlavně by se tam měli vyznat ve spoustě výjimek, které v jinak celkem přehledném zákoně existují.

Když neslouží tak, jak by měla

Nejdřív bychom měli náš problém se střechou analyzovat: v čem spočívá a jaký je rozsah případných poškození. Nebývá těžké zjistit, kudy do střechy zatéká, což platí, pokud je k ní zespodu dobrý přístup. Horší je, když se střešní plášť skládá z více vrstev – pojistné hydroizolační a parotěsné folie, tepelné izolace, sádrokartonu a podobně. Někdy je k odhalení příčin nutno pozvat odborníka, a pokud si ani on není jist, může přijít řada na průzkumné sondy. Odborníkem, který s posouzením střechy pomůže, může být i přímo realizační firma (pokrývači a klempíři), někdo ze specializovaných prodejců, nebo projektant.

Když neslouží tak, jak by měla
Když neslouží tak, jak by měla

Slova odborníka

Když už víme proč, musíme rozhodnout jak a určit, co všechno bude nutné udělat. Minimalistické řešení představuje výměna poškozených částí krytiny, pokud je shodný typ ještě k mání, což zjistíme u specializovaného prodejce – například právě PRVNÍ CHODSKÉ, která sítí osmnácti poboček pokrývá většinu území České republiky. „Rozhodne-li se stavebník vyměnit krytinu v celé ploše a nic jiného, může výrazně ušetřit náklady, sežene-li si krytinu použitelnou na stávající rozteč laťování, latě měnit nemusí,“ říká inženýr Zdeněk Zábranský z této společnosti. „Střechy na starších objektech však velmi často bývaly řešené jako jednoplášťové (krokve, latě a krytina). U skládaných krytin (tašky, vláknocementové šablony) je dnes prakticky samozřejmostí použít pojistné hydroizolační folie, která v případě poškození zachytí vlhkost nebo zafoukaný déšť a sníh.“

Dvouplášťová střecha je lepší

Pokud náklady investora výrazně nelimitují finance, doporučuje se vytrhat stávající laťování, na krokve položit pojistnou hydroizolaci, na ní kontralatě, latě a krytinu. Když se to technicky udělá správně, vznikne dvouplášťová odvětrávaná střecha, která má nepoměrně lepší funkčnost než střecha jednoplášťová. A s kontaktní difuzní folií je relativně dobře připravená i pro případné zateplení podkroví v budoucnu.

Více informací poskytne centrum služeb pro šikmé střechy na http://strechy.chodska.cz.

Publikováno: 27.1.2012, Autor: Jiří Jan a PRVNÍ CHODSKÁ (text), PRVNÍ CHODSKÁ (foto), Profil autora: Redakce