reklama

Tulipán není Fanfán

Řekne-li se Fanfán Tulipán, asi se vám vybaví jedna ze dvou filmových verzí o potřeštěném vesnickém dobrodruhovi, jenž ke svému jménu připojí slovo Tulipán – symbol daru od princezny. Co se tulipánu jako symbolu v květomluvě týká, v červené podobě znamená vyznání lásky. Dekorativní květy se objevují na obrazech starých mistrů, na gobelínech, kobercích, látkách i na porcelánu či v podobě šperku. Ozdobte jimi třeba podnos a při snídani si užívejte předzvěst krásné jarní atmosféry.

Tulipán není Fanfán
Tulipán není Fanfán aneb Dekupáž s tulipánem
Tulipán není Fanfán aneb Dekupáž s tulipánem

Tulipán patří k jarním květinám, i když zahrady jeho květy (podle druhu) zdobí až do léta a v květinářstvích si jej můžete koupit celý rok. Ve váze ale dlouho nevydrží, a tak – jestli se vám jeho křehká krása zalíbila – kupte si ubrousky s motivem tulipánů a technikou dekupáže přeneste květy třeba na dřevěný tác, skleničku, nebo si vytvořte celý jarní servis.

Tulipán není Fanfán aneb Dekupáž s tulipánem
Tulipán není Fanfán aneb Dekupáž s tulipánem

Dřevěné podnosy bez povrchové úpravy koupíte ve specializovaných prodejnách výtvarných potřeb (například CFA+H). Šikovný kutil jej snadno vyrobí doma podle našeho návodu. Ubrousková technika je krásná na dřevě v přírodním i barevném provedení, nejlépe ale vynikne na světlém podkladu. Proto tác nejprve natřete bílou barvou, nebo jej pro větší efekt upravte krakelováním.

Tulipán není Fanfán aneb Dekupáž s tulipánem
Tulipán není Fanfán aneb Dekupáž s tulipánem

Budete-li zdobit sklo nebo porcelán, vyberte si lepidlo určené pro tento materiál (například Porzellan Potch). Jestli má na nádobí vydržet, zvolte lepidlo k vypalování v elektrické troubě a své dílko ve finále tomuto procesu podrobte (postupujte podle návodu, uvedeném na obalu konkrétního produktu).

Několik tipů pro skvělý výsledek

  • Techniky dekupáž i krakelování jsou u nás známé již několik let, přesto se začátečníkům občas do práce vloudí chybička a při krakelování nedosáhnou stoprocentně kýženého efektu.
  • Krakelovací laky se podle výrobců prodávají pod několika názvy, také jako „patina“ nebo „antika“ lak. Nanášejí se mezi kontrastní podkladovou a finální barvu (v pořadí tmavá, světlá, nebo naopak světlá, tmavá), na níž vytvoří efektní popraskání, mezi kterým prosvítá do vrchní barvy nátěr spodní.
  • Předmět (zbavený prachu, mastnoty, suchý, čistý) natřete podkladovou barvou (akrylové nebo vodou ředitelné barvy, například Balakryl, Balakom apod.). Musí dokonale zaschnout.
  • Na suchý povrch naneste krakelovací lak. Pokud možno tahy štětcem veďte jedním směrem. Opět nechte důkladně zaschnout.
  • Nakonec použijte vrchní barvu. Praskliny se objevují téměř okamžitě, proto vrchní barvu nanášejte v dostatečném množství, abyste se nemuseli na místo vracet, praskliny by zmizely. Vrstva barvy nesmí být ani příliš silná.
  • Praskliny vypadají nejlépe, když krakelovací lak nanesete jedním směrem a vrchní barvou je překrýváte křížem.

Připraveno ve spolupráci s časopisem Dekor, www.casopis-dekor.cz.

Publikováno: 21. 3. 2012, Autor: Helena Štětinová (text), Dekor (foto) , Profil autora: Redakce