Montážní pěny jsou prostředkem, který najde své využití v mnoha stavebních oblastech. Speciálními lepicími pěnami navíc nejen účinně vyplníte, ale také přilepíte mnoho materiálů. Jaké je tedy jejich použití?
Montážní lepící pěny se většinou využívají ve „velkém“ k lepení tepelných izolací, střešních krytin, obkládacích desek či již při samotném zdění, kdy se tvárnice zdí do lepidla. Je to způsob mnohem rychlejší a jednodušší. Důležitou vlastností je, že nepřijímá vlhkost a nezhoršuje tak tepelně-izolační vlastnosti a přilnavost. Většinou se jedná o speciální polyuretanovou lepící pěnu, která dokáže vyplnit všechny nerovnosti na povrchu slepovaných částí a výsledný spoj je navíc velmi odolný a trvalý.
Lepící pěny nabízí třeba společnost Soudal, a to několik typů. Například Soudabond Easy slouží k lepení sádrokartonu, cementotřísky, dřevotřísky, umí lepit také kovové plechy, desky polystyrenu, polyuretanu, korek, podklady kamenné, betonové či dřevěné. Jak vidíte, umí být tento typ lepidla velmi univerzální, navíc zjednodušuje práci, protože není nutné nošení těžkých pytlů s materiálem a jeho míchání. Další lepidla na podobné bázi jsou lepidla Ceresit nebo Den Braven v pistolové nebo trubičkové formě.
Příprava povrchu před lepením
I když je montážní lepidlo používané většinou ve stavebnictví a systémech suché výstavby, kde se předpokládá určitý stupeň znečištění, i tady platí jisté zásady, které je třeba při lepení dodržet, aby bylo efektivní.
- Povrch obou lepených ploch musí být očištěný – od prachu i mastnoty.
- Při lepení na stěny je třeba odstranit nepřilnuté částí omítek či nátěrů.
- Savé povrchy ošetřete penetrací.
- Okolí chraňte před možným znečištěním lepidlem, vytvrzená pěna se pracně odstraňuje.
Nanášení lepidla
Montážní lepící pěnu pořídíte v tubě v aerosolovém balení a je možné ji nanášet dvěma způsoby:
- Trubičkový aplikátor, který se našroubuje na ventil a stlačením se nanáší pruh pěny o šířce několik centimetrů.
- Pistole – kdy je kartuši třeba nasadit do aplikační pistole.
- Před samotnou prací nezapomeňte tubu s pěnou protřepáním zamíchat, je vhodné tuto činnost opakovat i v průběhu nanášení.
- Pracujte při vhodné teplotě, minimální je 5 °C, optimální potom kolem 20 °C.
- Na plochu pak jednoduše naneste pruh ve tvaru vlnovky, na desky potom asi 3 centimetry od hrany ještě další pruh po obvodu.
- Lehce přitiskněte a případně máte ještě několik málo minut na upravení polohy či spoje.
- Možné vzniklé dutiny či spáry můžete pěnou vyplnit.
- Přebytečnou pěnu po zhruba hodině můžete odříznout, nevytvrzenou pěnu odstraňte speciálním čističem PU pěny.
Co vše lze pěnou lepit
Montážní pěnu využijete pro snadné přilepení různých stavebních materiálů. Lze s nimi například:
- lepit obklady – ve formě sádrokartonových, dřevotřískových, OSB či tepelně-izolačních desek, stačí nanést lepidlo po obvodu asi 3 centimetry od krajů, uprostřed ještě vytvořit vlnovku a pak už jen přitisknout ke stěně a srovnat;
- lepit tvárnice – tvárnice z pórobetonu lze snadno zdít na pěnu, pouze první řada se zdí do malty, na ní již pěnou vytvořte dvě podélné čáry a co nejdříve položte další vrstvu, vyrovnejte a zkontrolujte, dokud se s prvky dá ještě manipulovat;
- vyplnění prostoru – na prostupy instalací je vhodné použít pěnu se sníženou rozpínavostí, naneste ji na vlhký podklad a směrem odspodu nahoru aplikujte do jedné až dvou třetin prostoru, hlubší prostory je vhodné vyplňovat v několika vrstvách – tu první nechte zaschnout, navlhčete a naneste další vrstvu;
- těsnit studny – speciální studnařská pěna vám pomůže utěsnit jednotlivé prvky studny či jímky nebo kanalizační roury a je odolná vodě a nenasákavá.
Savé a nesavé?
I montážní lepicí pěna zvládne slepit materiály s různou savostí. V nabídce je mnoho druhů, které jsou určené tam, kde je alespoň jeden z povrchů savý, a proto s nimi bez problémů přilepíte dřevotřísku, obklady ze dřeva a další. Potřebujete-li ale přilepit třeba zrcadlo a nechce se vám do zdi vrtat, nebo polystyren, materiály s lakovanou vrstvou a další nesavé povrchy, musíte volit vhodné lepidlo.
- Polystyren přilepíte montážním lepidlem disperzním, které má v názvu mnohdy už mívá označení „polystyren“, protože se běžně a často používá, je to například Bison Polystyrene. Podmínkou ovšem je lepení k savému podkladu.
- Lepíte-li na nesavý podklad, ať už polystyren či zmíněné zrcadlo, sáhněte po lepidle s MS polymery. Jednoduše se s nimi pracuje, nanáší se pouze na jeden z povrchů a po nalepení je možné ještě korigovat umístění. Jsou v nabídce i ve speciálních formách – třeba čiré pro lepení skla, s vysokou počáteční adhezí v těžko dostupných místech a výškách apod.
Jak lepit s polymerním lepidlem?
Základní zásady pro práci s montážní lepicí pěnou s MS polymery jsou stejné, jako u ostatních lepidel. Pojďme si říct, jak přilepit zrcadlo na keramický obklad v koupelně.
- Obě slepované plochy očistěte a odmastěte, použijte k tomu aceton či líh.
- Kartuši s lepidlem (např. Bison Polymax) vložte do vytlačovací pistole, aplikační špičku je vhodné si upravit do průměru, který bude pro danou práci nejvhodnější.
- Lepidlo naneste v bodech nebo vlnovce na jeden ze slepovaných povrchů – a to tam, kde to bude pro vás jednodušší.
- Lepidlo vytvrzuje pomaleji, nemusíte tedy s nanášením a spojováním spěchat a je možné ještě spoj upravit.
- U zrcadla můžete použít ještě oboustrannou lepicí pásku, která zajistí upevnění, než bude lepidlo účinkovat dokonale – ovšem tady pozor, páska už následné korekce nedovolí.
Publikováno: 23. 10. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce