Nedávno bylo lepení kovů v domácích podmínkách v podstatě nemožnou záležitostí. Dnes už s trochou trpělivosti a snahy půjdou slepit i kovové předměty doma vlastníma rukama, stačí použít vhodné lepidlo a dodržet správný postup.
Před lepením
Povrch kovů, stejně jako všech ostatních materiálů, je třeba před lepením upravit tak, aby umožnil co nejpevnější spojení. Špatně odmaštěný povrch sníží pevnost lepení až o 70 procent, což je značně velké číslo.
- K odmaštění použijte aceton, IPA (isopropylalkohol), MEK (metyletylketon) či jiné speciální odmašťovače. Určitě se vyhněte benzínu, odlakovačům a čisticím prostředkům, které zanechávají mastný film.
- Použít lze také moření ve 20 % roztoku hydroxidu sodného (louhu), výsledný spoj se pak vyznačuje vyšší pevností.
- Povrch zdrsněte ocelovým kartáčem či smirkovým papírem o hrubosti 220 až 400 dle typu kovu.
- Lepení je nutné u většiny druhů kovů provést v čase, než dojde k oxidaci povrchu. Většinou to bývá do 15 minut, případně 1 hodiny.
- Slepované části by měly být co nejjednodušší, těžko se budou slepovat díly se složitým a velkým zakřivením.
- Lépe a pevněji se slepí tenké pláty kovů.
- Spoj se pokuste vytvořit tak, aby byl co nejvíce namáhaný ve smyku, kde má nejvyšší pevnost, a co nejméně v odlupování.

Vhodná lepidla
Kov jakožto nesavý materiál je vhodné lepit lepidly buďto kontaktními na bázi kaučuku, nebo reaktivními lepidly. Lepidla, ze kterých se uvolňují rozpouštědla, kovy neslepí – vyhněte se tedy roztokovým a disperzním lepidlům.
- Mezi vhodná kontaktní lepidla patří např. UHU kontakt, UHU metall či Bison kit. Lepí se dle názvu lepidel kontaktně, což znamená, že se lepidlo nanese na obě očištěné plochy, nechá se odvětrat po dobu doporučenou výrobcem a následně se k sobě lepené části přitlačí.
- Reaktivní lepidla – převážně ta epoxidová, jsou vhodná na kovy, koupit můžete jedno-, dvou- i vícesložková. Nejběžněji se setkáte s dvousložkovými lepidly neplněnými vhodnými pro konstrukční spoje (UHU plus endfest 300, Bison epoxy 5 minutes), která mají dobu zpracovatelnosti 30 minut až 3 hodiny) a epoxidovými lepidly plněnými práškovým plnivem, které se hodí spíše pro akutní opravy a renovace (Bison epoxy metal), která jsou rychlá a manipulační pevnost je zajištěna již po 2 až 10 minutách. K dostání jsou také dvousložková reaktivní polyuretanová lepidla, která jsou výhodná svou pevností i pružností, dá se s nimi pracovat i za nízkých teplot a dobře odolávají povětrnostním vlivům, vodě i chemickým prostředkům.

- Na vyplnění proražených otvorů či slepování nádrží a chladičů použijte epoxidovou plastelínu.
- Na malé plochy je možné použít i vteřinové lepidlo – kyanoakrylátové.
- Anaerobní akrylátová lepidla se vytvrzují po zamezení přístupu vzduchu. Používají se obvykle k zajištění šroubových spojů, kde je chrání proti vibracím a korozi, k upevnění ložisek, těsnění závitů apod.
- Lepidla na bázi MS – polymerů se hodí pro plošné a elastické slepování kovů. Hojně se používají při výrobě automobilů, letadel či lodí, dobře spojují nejen kov s kovem, ale také kov s dalšími materiály, jako je plast, pěnový polystyren, sklo, zrcadla apod. Jsou vysoce pevná, odolná tepelně i chemicky a elastická (např. Bison Poly Max, UHU MS polymer).

Jak tedy postupovat při slepování?
Nyní se podívejme na konkrétní postup lepení kovu dvousložkovým epoxidovým lepidlem UHU plus endfest 300 epoxy:
- Slepované povrchy očistíte a odmastíte prostředkem, který nezanechává mastný film, například acetonem.
- Povrch zdrsněte smirkovým papírem hrubosti zhruba 200 až 400, zvoleným dle druhu kovu.
- Z dvoukartušové stříkačky vymáčkněte požadované množství lepidla – míchání se u tohoto lepidla provádí v poměru 1:1, takže oba vytlačené proužky by měly být stejné, následně promíchejte.
- Naneste lepidlo jednostranně, materiál spojte, přitlačte a zafixujte, například páskou.
- Tuby nezapomeňte očistit a dobře uzavřít.

Publikováno: 23. 10. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Redakce