reklama

Lze lepit litinu v domácích podmínkách?

Lepení litiny je stejně náročná záležitost jako jakékoliv jiné lepení kovů. Je třeba vybrat správné lepidlo, povrch důkladně připravit a dodržet postup lepení daný výrobcem. Jen tak dosáhnete dobrého výsledku.

Lze lepit litinu v domácích podmínkách?

Lepení kovů, a tedy i litiny bývá mnohem efektivnější než u jiných materiálů, výsledný spoj se vyznačuje vysokou pevností, těsností, je odolný vůči korozi, umožňuje spojovat různé typy kovů i slepovat velmi tenké materiály. Navíc mají výsledné spoje výbornou tepelnou, zvukovou i elektrickou izolaci a mohou si udržet elektrickou vodivost. Slepované ocelové materiály mohou mít někdy dokonce vyšší pevnost, než je dosažena při jejich svařování.

Stará litinová kamna budou občas potřebovat trochu opravit
Stará litinová kamna budou občas potřebovat trochu opravit

Příprava na lepení

Každý materiál, litinu nevyjímaje, je nutné před lepením připravit, protože špatná příprava povrchu před lepením snižuje pevnost výsledného spoje až o 70 %, což je velké číslo. Povrch je třeba zdrsnit, odmastit a očistit, až poté je vhodné přistoupit k lepení. Prostředky k odmaštění a způsob povrchové úpravy se volí dle typu materiálu.

 • Odmaštění – proveďte alkalickými odmašťovadly či rozpouštědly, na kovy je obecně vhodný isopropylalkohol (IPA), technický aceton, butanon-2 (MEK). Obloukem se vyhněte lakovým rozpouštědlům a benzinu, které na povrchu zanechávají mastný film.
 • Odmastit můžete povrchy i mořením v 20 % roztoku louhu sodného (NaOH), spoj pak bývá pevnější.
 • Povrch zdrsněte – použijte ocelový kartáč a smirkový papír.
 • Litinu je vhodné odmastit přípravky IPA, aceton i MEK, k povrchové úpravě můžete použít smirkový papír o zrnitosti 220 až 320, úhlovou brusku či pískování. Následné lepení proveďte do 15 minut po povrchové úpravě, než dojde k oxidaci materiálu.
 • Slepované díly rozdělte na části co nejméně složité, těžko se budou lepit také kusy s velkým a složitým zakřivením.
 • Spoj postavte tak, aby byl namáhaný ve smyku, kde má velkou pevnost, a nebude se odlupovat.
Kovové povrchy je pro lepší pevnost lepidla vhodné zbrousit ocelovým kartáčem a smirkovým papírem
Kovové povrchy je pro lepší pevnost lepidla vhodné zbrousit ocelovým kartáčem a smirkovým papírem

Čím litinu lepit?

Na lepení litiny, vzhledem k tomu, že je to nesavý materiál, je potřeba použít lepidla, která neuvolňují během vytvrzování těkavé látky – nepoužívejte tedy lepidla roztoková a disperzní.

 • Výjimku tvoří lepidla na bázi chloroprenového a polyuretanového kaučuku (např. UHU metall, Bison kit, UHU kontakt) – jsou kontaktní a nanáší se tedy na obě slepované plochy, lepidlo se nechá zavadnout a následně se k sobě přitlačí.
 • Epoxidová reaktivní lepidla – jsou vhodná pro akutní opravy i konstrukční spoje. Pro opravy se hodí například lepidlo UHU metall epoxy či Bison epoxy metall, kde je epoxidové plnění práškovým plnivem. Tento typ lepidel s kovovými či minerálními plnivy je k dostání v různých viskozitách, kdy se ty tekuté využívají ke svařování za studena, ty pevné v podobě epoxidové plastelíny potom k opravě vzniklých otvorů, nádrží či chladičů. Dále je možné počítat i s různou rychlostí lepení – rychlá umožní manipulaci již v řádu několika minut, na druhé straně stojí lepidla, která získají manipulační pevnost po 5 až 6 hodinách.
 • Dvousložková reaktivní polyuretanová lepidla – jsou rovněž vhodná pro lepení litiny, jejich výhodou je dobré zpracování i při nižších teplotách, pevnost a pružnost výsledného spoje a také odolnost vůči dynamickému namáhání, povětrnostním vlivům, vodě i čistíiím prostředkům.
 • Jednosložková reaktivní kyanoakrylátová lepidla – jinak také vteřinová – využijete pro slepení malých povrchů, které jsou dobře slícované.
 • Anaerobní akrylátová lepidla – ta jsou určena pouze k lepení kovů, případně je lze za pomoci aktivátoru využít i pro slepení kovu s jiným materiálem. Využijete je zejména pro zajištění šroubovaných spojů, kdy zabraňují vlivům vibrace a koroze, k těsnění závitů, upevnění ložisek.
 • MS-polymery – jsou moderními lepidly, která zajistí plošné a pružné slepování všech kovů, a to i v kombinaci s jinými materiály. Spoje jsou pevné a tepelně i chemicky odolné.
Ideální je použití dvousložkového nebo epoxidového lepidla
Ideální je použití dvousložkového nebo epoxidového lepidla

Jak postupovat při lepení

Při lepení litinových předmětů například lepidlem Bison Epoxy Metal postupujte tedy následovně:

 • oba slepované povrchy očistěte, odmastěte vhodným prostředkem (například aceton);
 • povrch zdrsněte ocelovým kartáčem či smirkovým papírem;
 • lepidlo vymáčkněte z obou trubiček zároveň v dostatečném množství a promíchejte, dokud nebude směs stejnoměrné barvy;
 • naneste lepidlo na obě plochy;
 • přitlačte k sobě a zafixujte;
 • nechte vytvrdit po dobu 24 hodin.
Obě složky epoxidového lepidla je nutné dokonale promíchat
Obě složky epoxidového lepidla je nutné dokonale promíchat

Publikováno: 24. 10. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce