reklama

Jaro s novým plotem

Na jaře, když zem rozmrzne, je ideální čas na stavbu plotu. Nejčastějším způsobem oplocení zahrady či jiného pozemku je plot z drátěného pletiva. Není divu, je totiž trvanlivější než dřevěný, levnější než zděný a jeho montáž není složitá.

Jaro s novým plotem

Na stavbu plotu je nejlepší objednat si všechen potřebný materiál od jednoho výrobce nebo dodavatele. Plot od českého výrobce se určitě bude na oplocení české zahrady nebo pozemku v našem prostředí hodit lépe, než od výrobců zahraničních. A to nejen z hlediska estetiky, včlenění do krajiny, ale i servisu, možnosti rychlé rady odborníků apod. Takové výhody nabízí například firma Pilecký, která navíc poskytuje jarní slevu na pletivo ve výši 15 % do konce dubna nebo do vyprodání zásob.

Odolné poplastované pletivo

Jednoduchost stavby plotu a dlouhodobou bezúdržbovou funkčnost zajistí například použití čtyřhranného pletiva s pozinkovaným ocelovým drátem s PVC úpravou a nezapleteným napínacím drátem. Prodává se v klasických rolích po 15, 20 a 25 metrech s ochrannými pytli na koncích pletiva. Přibaleno je vždy potřebné množství napínacího drátu i s dostatečnou rezervou k fixaci na sloupky. Pro montáž plotu z poplastovaného pletiva se vyplatí použít vázacích drátů, napínáků, sloupků kruhového výřezu a vzpěr se stejně kvalitní a trvanlivou povrchovou úpravou pozinkováním a PVC. Ušetříte tím za jinak nezbytné opakované nátěry.

Odolné poplastované pletivo
Odolné poplastované pletivo
Odolné poplastované pletivo
Odolné poplastované pletivo

Detail nezapleteného poplastovaného pletiva – horní částRole pletiva + napínací drát

Vyměření a betonování sloupků

Před nákupem materiálu předem zjistíme, jakou budeme mít jeho spotřebu podle rozměru pozemku. Nejlépe nám k tomu poslouží malé dřevěné kolíky a provaz, který napneme po celé linii plánovaného oplocení. Stanovíme si tak délku drátěného pletiva i počet sloupků. Zabetonování sloupků je důležitou částí stavby, která bude spolu s dobrým napnutím pletiva podstatně ovlivňovat kvalitu a životnost plotu.

Nejdříve zabetonujeme rohové sloupky. Vodováhou bychom měli kontrolovat jejich svislost. Rohové, dále extrémně namáhané sloupky v místě terénních zlomů nebo změny směru, a také sloupky uprostřed dlouhých stran (maximálně po třiceti metrech), by měly zpevňovat diagonální vzpěry. Sloupky sešroubujeme s těmito vzpěrami po zabetonování. Mezi sloupky se vzpěrami umístíme do zákrytu obyčejné sloupky.

Použijte zemní vruty

Skvělou pomůckou, která ušetří pracné ruční kopání, jsou zemní vruty. Pro kotvení plotových sloupků existují speciální zemní vruty, určené přímo k tomuto účelu.

Zavrtání vrutu a následné upevnění sloupku je velmi prosté – menší typy vrutů (vhodné pro kotvení plotu) lze zavrtat snadno zavrtávací tyčí, případně ručním křížem. Následně se pak vloží kotvený sloupek, pomocí trojúhelníkové vodováhy se sloupek srovná do svislé polohy a pak se kolem něj do vrutu nasype kamenný granulát. Tím se sloupek spolehlivě upevní.

Montáž drátěného pletiva

Když máme dobře upevněné sloupky, ať již betonováním (beton musí řádně vyzrát), nebo pomocí zemních vrutů, budeme při výši plotu nad metr a půl napínat zpravidla tři dráty, a to u země, na horním konci a uprostřed. Na rohové sloupky připevníme pomocí napínacího drátu několikanásobným obtočením napínací strojky – nejlépe nám k tomu poslouží kombinačky. Na jednu napínanou stranu a jeden napínací drát nám stačí jeden napínací strojek. Francouzským klíčem otáčíme osou napínacího strojku tak dlouho, až drát drnčí jako struna, nebo se prostě mezi sloupky neprověšuje.

Montáž drátěného pletiva
Montáž drátěného pletiva
Montáž drátěného pletiva
Montáž drátěného pletiva

Detail uchycení napínací drátu a pletiva vázacím drátem ke sloupkuDetail montáže pletiva a napínacího drátu v dolní části sloupku

K napínacím drátům budeme vázat pletivo. Protože váha pletiva je značná, napnuté dráty zajistíme mnohonásobným ovinutím konců v úseku před sloupkem. Začátek pletiva na prvním sloupku zajistíme vázacím drátem, k nosným drátům ho můžeme přichytit slabším vázacím drátem až po dokonalém vypnutí.

Montáž drátěného pletiva
Montáž drátěného pletiva
Montáž drátěného pletiva
Montáž drátěného pletiva

Ukázka montáže koncového sloupkuUkázka montáže průběžného sloupku

Proč právě poplastované ploty Pilecký?

  • Ploty koupené u této firmy jsou od českého výrobce.
  • Pozinkované pletivo s úpravou PVC nemusíte opatřovat ochranným nátěrem.
  • Pro stavbu plotů je k dispozici kompletní sortiment – vše skladem.
  • Po celé ČR doprava zdarma v případě objednávky nad 7000 Kč!

Více informací a sortiment výrobků najdete na www.pilecky.cz.

Publikováno: 26. 3. 2012, Autor: Pilecký, s.r.o (text a foto), Profil autora: Redakce