Elektrické topné systémy se hodí pro rekonstrukce i novostavby

Město Jeseník je proslulé svými Priessnitzovými lázněmi, pro mnoho lidí je však Jeseník spojen i s teplem a vytápěním – vždyť právě tady sídlí náš největší výrobce elektrických topných systémů, společnost Fenix Jeseník. Přehled o výhodách a využití podlahových topných systémů i praktické rady pro práci s nimi nám poskytl Miroslav Petr, vedoucí tuzemského obchodu společnosti Fenix.

Elektrické topné systémy se hodí pro rekonstrukce i novostavby

Jaké typy elektrického podlahového vytápění na trhu jsou a v čem se liší?Trendem jsou velkoplošné nízkoteplotní topné soustavy, u společnosti FENIX Jeseník tedy topné rohože a kabely ECOFLOOR a folie ECOFILM. Nízkoteplotní vytápění je obecně velmi pozitivní i z hlediska spotřeby energie a optimálního rozložení teploty v pobytovém prostoru, topné prvky jsou zabudovány do konstrukce a neruší vnímání prostoru. Výrazným rozdílem oproti tzv. bodovým zdrojům tepla je podstatně rovnoměrnější rozložení teploty v prostoru, omezení cirkulace a vysušování vzduchu.

Podlahové topné systémy – typy a instalace
Podlahové topné systémy – typy a instalace

Kam všude se elektrické podlahové vytápění hodí?Elektrické podlahové topení je jednoznačně vhodné pro současné novostavby s velmi nízkými tepelnými ztrátami. Výhodnost tohoto způsobu vytápění se totiž projeví právě u energeticky úsporných objektů, jež se svými parametry blíží, nebo ještě lépe řadí do kategorie NED. Naopak pro starší, špatně izolované domy asi nelze prezentovat elektrické podlahové vytápění jako ideální řešení. Typickým příkladem může být například zástavba v historických částech měst, kde z pohledu památkové péče nepřipadá zásah do konstrukce objektu v podobě zateplení vůbec v úvahu. Jsem přesvědčen, že právě v těchto případech by měla být instalována zařízení, jako jsou tepelná čerpadla, aby se plně využilo jejich potenciálu k výrobě levnějšího tepla.

Podlahové topné systémy – typy a instalace
Podlahové topné systémy – typy a instalace

Co vše, např. jaké stavební úpravy, je potřeba k jeho instalaci?Pro správný návrh je potřeba znát kromě velikosti, půdorysu apod. i tepelné ztráty objektu. Nutné je také rozhodnout, zda topná podlaha bude jediným zdrojem tepla v místnosti nebo zda bude doplňkovým zdrojem k jiným topidlům. Podle toho volíme velikost plošného příkonu topné rohože nebo topné folie. Pokud topidlo v místnosti předimenzujete a opatříte ho vhodným termostatem, tak vám neodebere více elektrické energie (kWh) než správně dimenzované topidlo, jeho výhodou bude navíc daleko dynamičtější provoz. Nevýhodou však budou vyšší pořizovací náklady a možná i vyšší hodnota hlavního jističe rovnající se vyšší částce za stálou platbu. Ta tvoří významnou část účtu za energii. Takže je důležitý projekt, který slouží k optimalizaci pořizovacích a provozních nákladů, ale i tepelnému komfortu v každodenním užívání.

Podlahové topné systémy – typy a instalace
Podlahové topné systémy – typy a instalace

Pokud se někdo rozhodne pro elektrické podlahové vytápění např. při rekonstrukci koupelny či vstupní chodby - jaký bude postup? Nezvedne se instalací topení výška podlahy? Bude potřeba nějaká úprava elektrických rozvodů - např. musí mít elektrické podlahové vytápění svůj vlastní okruh nebo se dá třeba využít nějaká zásuvka, která už v koupelně je?

Obavy v případě rekonstrukce nejsou na místě, elektrické topné rohože jsou pro rekonstrukce – např. koupelen či chodeb - ideální a jejich instalace je levná a rychlá. Jelikož podlahy ve starších domech a bytech jsou často nedostatečně tepelně izolované, doporučujeme nejprve na podlahu položit izolační desky – např. F-BOARD. Tyto desky slouží jako dodatečná tepelná izolace a výrazně urychlí dobu náběhu podlahy. S deskou F-BOARD se podlaha nahřeje do 30 minut, bez izolačních desek asi za 2,5 hodiny, v případě přízemních bytů se může stát, že se nenahřeje vůbec. Na izolační desky pak můžete položit topnou rohož nebo topný kabel a zatáhnout flexibilním tmelem. Pro lepení dlažby je vše připraveno a navíc - nová podlaha s izolační deskou, rohoží nebo kabelem, tmelem a finální dlažbou nepřesáhne výšku 2,5 cm! Navíc má FENIX Jeseník v nabídce ultratenké topné kabely ECOFLOOR ADSA a z něj vyráběné lepené topné rohože ECOFLOOR CM. Tyto ultratenké topné rohože jsou určeny pro tenkovrstvé podlahové topné systémy.

Podlahové topné systémy – typy a instalace
Podlahové topné systémy – typy a instalace

Pod jaké podlahové krytiny se elektrické podlahové vytápění hodí?Elektrické podlahové vytápění je univerzální a lze jej použít pro vytápění pod jakýmkoliv typem podlahové krytiny. Budeme-li vyhřívat podlahu z dlažby, volba je jednoznačná – topné kabely nebo rohože ECOFLOOR. ECOFLOOR se používá i při podlaze z korku, pod laminátové a dřevěné podlahy je pak vhodné použít folie ECOFILM. Topné folie ECOFILM kombinované s izolačními deskami HEAT-PAK jsou jako systém suché montáže vhodné pro rekonstrukce a dodatečné instalace podlahového vytápění pod koberce nebo PVC.

Podlahové topné systémy – typy a instalace
Podlahové topné systémy – typy a instalace

Je v případě dodatečné instalace elektrického podlahového vytápění potřeba nějak "navyšovat" jističe?

U běžného rodinného domu, který má jističe 3x25A, to není nutné, u staršího bytu by bylo vhodné zjistit současný stav jističů. Ale pokud půjde např. o dodatečné vytápění dlažby v koupelně o podlaze cca 2 m2, topná rohož spotřebuje cca 300 W a k tomu speciální jistič není potřeba.

Stačí elektrické podlahové vytápění jako hlavní zdroj nebo se používá spíš jako doplňkové?

V nových objektech s nízkými tepelnými ztrátami stačí „bohatě“, přesto se často kombinuje např. s krbem s teplovzdušnou krbovou vložkou, který plní funkci komfortního doplňku a v případě neočekávaného výpadku dodávek elektrické energie může sloužit také jako alternativní zdroj tepla. U starších objektů je potřeba počítat s většími tepelnými ztrátami a před instalací elektrického podlahového vytápění zjistit, zda bude příkon topné folie či rohože stačit na vyhřátí místností. Důležitá je také dynamika vytápění – při malém výkonu a velkých tepelných ztrátách může trvat vyhřátí místnosti velmi dlouho.

Lze topné kabely a rohože dělit a krátit?

Topné kabely není možné v žádném případě dělit ani krátit. Krátit lze pouze studené konce těchto kabelů a rohoží. Rohože (tkaninu) lze dělit i krátit a to tak, že při dělení této tkaniny nesmí být poškozena izolace topného kabelu a tento nesmí být rovněž krácen ani namáhaný tahem. Tkaninu lze dle potřeby stříhat obyčejnými nůžkami.

Podrobné informace o jednotlivých produktech naleznete na www.fenixgroup.cz

Autor: FENIX Jeseník (text a foto)

Související k tématu