Čerpadla Stiebel Eltron výhodněji

Když techničtí nadšenci mluví o tom, jak jim funguje třeba zemní čerpadlo, svítí jim přitom oči. Mávají vám před nosem kalkulačkou a zaplavují vás technickými podrobnostmi, jímž zhola nerozumíte - takoví už tihle obdivovatelé pokroku a netradičních řešení jsou … Když vám ale chlápek od vedle, který s ničím nedělá zbytečné ciráty a čerpadlem vytápí barák, na vaši otázku spokojeně řekne “jo, jasně, bylo to to nejlepší, co jsem mohl udělat“, má jeho názor opravdu těžkou váhu.

Čerpadla Stiebel Eltron výhodněji

Při rozhodování o tom, čím budeme topit v novém domě, anebo jak se s touto otázkou vypořádáme při rekonstrukci bydlení, se stále častěji orientujeme na netradiční technologie. Ukazuje se totiž, že vesměs už prodělaly dětské nemoci, opustily slepé uličky a staly se tím, o čem jejich tvůrci snili: účinným a hlavně spolehlivým řešením otázek, které vyvolávají nejen ekologie, ale hlavně nehorázně rostoucí ceny energií.

Čerpadla země–voda a vzduch–voda Stiebel Eltron výhodněji
Čerpadla země–voda a vzduch–voda Stiebel Eltron výhodněji

Zařídila to příroda, jen ji využít

Nenápadným, protože ve většině případů skrytým pomocníkem při získávání tepla důležitého pro chod domu, jsou čerpadla země–voda a vzduch–voda. Vycházejí z toho, že na téhle planetě už dávno zatopilo sluníčko i zemské jádro a využívají tedy teplotu vzduchu (případně země) k tomu, aby tento potenciál chytře zapřáhlo k ohřívání vody, kterou v domě používáme na mytí i k vytápění. Výrobce čerpadel Stiebel Eltron má slogan „německá kvalita“, a to mluví samo za sebe – nebo jste už zapomněli, co Volkswagen dokázal se škodováckými embéčky?

Jde to i bez komínu

Pokud použijete zemní plošný kolektor ukrytý například pod základovou deskou novostavby nebo v zemi na zahradě, případně čerpáte teplo z vrtů, nebude vlastně vůbec nic vidět. A vzduchové čerpadlo vypadá jako skříň s ventilátorem umístěná někde na obvodové stěně domu. Ani chytré části čerpadel, jejich srdce a mozek či zásobník vody mnoho místa nezaberou. Majitelé je většinou umisťují do koupelny či nějaké komory, protože jejich chod je prakticky bezhlučný a vzhled díky promyšlenému designu příjemně nenápadný.

Jde to i bez komínu
Jde to i bez komínu

To sladké slovo svoboda

Ušetřit na provozu domu je jedna věc a praxe optimistické výpočty potvrzuje. Od momentu, kdy se investice zaplatí (a to je dík bláznivým cenám čím dál dřív), ohříváme užitkovou vodu a tedy i topíme zadarmo. Druhá věc spočívá v tom, že získáte nezávislost na jakémkoliv drátu či trubce, jejichž prostřednictvím k vám proudí elektřina, plyn, a nebo dálkové teplo za vyděračské ceny. To samé platí i o dodavatelích pevných paliv pro klasické kotle, protože vám - obrazně řečeno – bude topit vesmír a zeměkoule.

Co byste neměli přehlédnout

Toto jaro je mimořádné v tom, že výrobce kvalitních čerpadel společnost Stiebel Eltron v časově omezené akci nabízí těm, kdo se pro takové řešení rozhodnou, skutečně významné slevy. Rozhodně je příjemné ušetřit už při nákupu zařízení, a s tím pak logicky začít spořit rychleji. U čerpadel WPL země – voda je to až 60 000 korun a u čerpadel WPL 10 AC vzduch – voda v akčním setu až 30 000 korun formou regulace a zásobníku zdarma.

Akce probíhá od dubna do konce června a konkrétní informace o nabídce získáte na www.tepelna-cerpadla.cz.

Připraveno ve spolupráci s www.stiebel-eltron.cz.

Autor: Jiří Jan (text), Stiebel Eltron, s.r.o. (foto)

Související k tématu