Jak nám může sluníčko ušetřit

Ekologické zdroje energie jsou stále populárnější, protože chrání nejen životní prostředí, ale také naše peněženky. Například teplo pro nás získávají ze slunce. Ověřené zkušenosti s využitím solární energie pro vytápění má společnost Stiebel Eltron s.r.o.

Jak nám může sluníčko ušetřit

Sluneční paprsky dopadající na zem, ohřívají kteroukoli věc . My můžeme sluneční energii využívat přímo, například pomocí fototermických kolektorů. Známe to vlastně nejspíš všichni: v principu jde o černou hadici, která v sobě ohřívá vodu třeba na zahradní sprchování – samozřejmě ale v mnohem sofistikovanější podobě.

Dva způsoby jak slunce k topení využít

Účinnost moderních kolektorů je úžasná, ani nepotřebují přímo dopadající záření – může být i lehce pod mrakem a již probíhá efektivní zisk tepla. Přitom podíl přidané elektrické energie potřebné pro funkci solárního systému je minimální. Ale nic není ideální: teplo je sice téměř zadarmo, ale protože slunce svítí jen ve dne, tak je nutné teplo akumulovat. A nejvíce je ho navíc v létě, kdy ho potřebujeme nejméně.

Dva způsoby jak slunce k topení využít
Dva způsoby jak slunce k topení využít

Je tu ještě druhý způsob. Nepřímo můžeme teplo získávat z hmot sluncem ohřátých, tedy ze vzduchu nebo ze země, a to tepelnými čerpadly. Podíl dodané energie potřebné pro chod takového systému je oproti prvnímu způsobu sice větší, ale zase ho můžeme lépe regulovat a nejsme závislí na slunečním svitu.

A co oba způsoby spojit?

Ideální je oba zdroje zkombinovat, tedy vytvořit systém využívající sluneční kolektory a tepelná čerpadla zároveň. Funguje to celý rok, ve dne i v noci, a jen při extrémních zimních teplotách použijeme nějaký klasický doplňkový zdroj tepla, například vestavěný elektrokotel.

Kolik ušetříte

S takovým zdrojem se stáváme nezávislí na jiném dodavateli tepla, ale důležitý je správný návrh, aby v létě nedocházelo k velkým přebytkům tepla a v zimě k jeho nedostatku. Přirozeně musí být pořizovací náklady celého systému na únosné míře.

Průměrně tepelná čerpadla ušetří až 70 % energie při výrobě tepla. Nejvíce šetří zemní tepelná čerpadla získávající teplo vrtem nebo z plošného kolektoru. Tepelná čerpadla i solární systémy pro bytové domy aktuálně dotuje program „Zelená úsporám“ částkou až 35 000 korun pro každý byt. Na každý byt tak vychází přidaná investice v rozmezí deseti až patnácti tisíc korun, návratná v ušetřených nákladech za topení do pěti let. Záleží na tom, zda se na takovém řešení bytová družstva nebo společenství vlastníků dokážou dohodnout.

Jak finanční efekt spočítat

Základním parametrem, určujícím, kolik zaplatíte, respektive kolik ušetříte, je cena za jeden gigajoule (GJ) tepla. Ta závisí na vaší teplárně, někde již překročila 700 Kč/GJ. Instalací tepelných čerpadel je možné se reálně dostat na 250 Kč/GJ, což je pětašedesátiprocentní úspora. Této úspoře odpovídá návratnost do technologie tepelných čerpadel v průměru tři až pět let.

Aby to vše fungovalo jak má, je třeba obrátit se na firmu, která problematice rozumí a má s realizací zkušenosti, například na firmu Stiebel Eltron, která tepelná čerpadla vyrábí již třicet let. Vysoce sofistikovaná technická podpora dokáže zájemcům zpracovat nejen ideální technické řešení, ale také náklady a úspory seriozně spočítat, důležité je též že mohou nabídnout síť autorizovaných montážních a servisních firem, které zajistí odbornou instalaci i následný bezproblémový provoz s pětiletou zárukou.

Více na www.stiebel-eltron.cz.

Autor: Jiří Jan a Stiebel Eltron, s.r.o., (text), Stiebel Eltron, s.r.o., (foto)

Související k tématu