reklama

Jak zateplit plochou střechu

Když si lidé spočítali, že objem rovnoběžnostěnu, čili kvádru, se dá využít prakticky beze ztrát, začali naši krajinu zastavovat nejrůznějšími kostkami. Vyšly nejlevněji i u rodinných domků: Baťa z nich zbudoval půlku Zlína. Pak přišla etapa sídlišť, která vytvořila kolem velkých měst panelové prstýnky – samozřejmě s plochými střechami. Aby taková střecha dobře sloužila, musí dobře tepelně izolovat, ale ovšem i těsnit. A to je úkol, s nímž si na vysoké úrovni umí poradit společnost Honter.

Jak zateplit plochou střechu

Ploché střechy se nemusí každému líbit, ale jsou tady a je jich spousta. Nebudeme tady rozjímat nad jejich vztahem ke krajině, ani nad jejich vhodností v našich klimatických podmínkách. Námitky na druhou otázku vyvracejí moderní izolační materiály. Zateplit plochou střechu je totiž často základ, protože právě tudy nám podle měření zbytečně utíká hodně peněz.

Jak zateplit plochou střechu
Jak zateplit plochou střechu

Energie hodně stojí a je jedno, jestli je využíváme, aby nás naše bydlení v zimě hřálo či v létě chladilo. Jakým způsobem tedy střechu jako kritické místo stavby z hlediska peněz utíkajících doslova pánu bohu do oken zabezpečit? Je dobře se porozhlédnout, jak to dělají jinde. Společností, která má s progresivním způsobem zateplování polyuretanovými pěnami více než pětatřicetileté zkušenosti, je známá americká společnost LaPolla Industries, kterou v rámci Evropské unie zastupuje firma Honter. S ní a její střešní pěnou Foam Lok 2800 vsadíte na jistotu.

Příprava podkladu

U prací, jejichž výsledek má dlouho dobře sloužit, je důležitá dobrá příprava podkladu. Střecha musí být čistá a suchá. Kvůli stoprocentní přilnavosti izolační pěny je často velkou výhodou, že se většinou nemusí odstraňovat celá stávající střešní izolace a tedy se ušetří peníze za drahé poplatky za likvidaci nebezpečného odpadu, kterým stará asfaltová izolace je. Stojí to za to, protože po celou životnost stavby budete mít od starostí se střechou pokoj – s tím, že ji vždy po deseti až patnácti letech prohlédnete, omyjete a znovu natřete ochrannou barvou.

Příprava podkladu
Příprava podkladu

Nastupují aplikátoři

Po přípravě podkladu bude vašim hlavním úkolem hlídat počasí – aby pěna dokonale přilnula, musí být totiž střecha suchá. O ostatní se postarají vyškolení a certifikovaní pracovníci, připomínající trochu astronauty. Také jejich stříkací pistole jsou tak říkajíc technickou lahůdkou. V reaktoru se natlakuje a nahřeje směs, která se poté v komoře pistole smíchá. Pak již aplikátor zmáčkne spoušť: nástřik se provádí na konkrétní tloušťku, a to ve vrstvách. Pěna je trochu kouzelná v tom, že se stříká jako kapalina, která ovšem během několika sekund expanduje na třicetinásobek a vytvoří tuhou, kompaktní vrstvu s uzavřenou buněčnou strukturou. A chodit po ní lze už za pár minut…

Nastupují aplikátoři
Nastupují aplikátoři
Nastupují aplikátoři
Nastupují aplikátoři

Konečný nátěr dá střeše korunu

Pěnový nástřik, který přirozeně nevyžaduje žádné mechanické kotvení, utěsní veškeré praskliny, štěrbiny či pukliny a dokonale izoluje složité střešní prvky. Na hotový nástřik přijde ještě ochranná vrstva pružného nátěru THERMOFLEX. Nátěrem střecha získá trvanlivý povrch dobře vzdorující záření a rozmarům počasí a navíc bude po celou dobu životnosti bez problémů pochozí, což je samozřejmě výhoda, pokud občas potřebujete na střeše jinak nastavit satelit, kroutit s anténou a nebo se prostě podívat, jak vaše parádní střecha bez újmy přežila krupobití nebo třeskutou zimu.

Konečný nátěr dá střeše korunu
Konečný nátěr dá střeše korunu

Pěna spoří

A to přinejmenším hned třikrát: nastříkaná pěna totiž přináší podobný efekt, jako byste střechu prostě zabalili, vznikne kompaktní tepelně izolační vrstva bez švů a netěsností, nenasákavá a vzduchotěsná. Je jasné, že proto se také cena investice poměrně rychle vrátí v ušetřených nákladech, které by vás jinak stálo zajištění trvalé tepelné pohody v domě. Další úsporu přináší tím, že izolace dobře vzdoruje vlivům povětrnostních podmínek, takže údržba zhruba po deseti až patnácti letech spočívá v prohlídce, případném omytí a novém ochranném nátěru. Třetí úspora je dána tím, že se nemusíte bát potíží se statiky ani nákladů se zpevňováním střešní konstrukce, protože pěna je prostě pěna a ta moc neváží. Pokud bychom chtěli přepočítat na peníze ušetřený čas a starosti, dobrali bychom se čtvrté úspory: zateplení ploché střechy střešní pěnou Foam Lok 2800 je velmi rychlé a vyškolení aplikátoři ho provedou s vysokou odbornou zárukou. Střešní systém Foam-Lok je bezproblémová střecha na celý život.

Podrobné informace o této izolační pěně na ploché střechy najdete na www.honter.eu.

Publikováno: 14. 6. 2012, Autor: Jiří Jan a HONTER Company (text), HONTER Company (foto)