reklama

Bidet: nejlepší papír je voda

„Používáte-li bidet, usedáte na něj čelem, nebo naopak zády ke zdi?“ Otázka, která dokázala zaskočit mnoho návštěvníků Galerie koupelen Laufen. Někteří odmítli odpovědět s tím, že jde o příliš soukromou věc, většina však po mírném zaváhání přiznala, že bidet nevlastní. Anketa sice nebyla nijak reprezentativní, ale přece jen zaregistrovala konzervativní postoj české populace k méně tradičnímu prostředku osobní hygieny.

Bidet: nejlepší papír je voda
Bidet od Laufen CZ: nejlepší papír je voda
Bidet od Laufen CZ: nejlepší papír je voda
Bidet od Laufen CZ: nejlepší papír je voda
Bidet od Laufen CZ: nejlepší papír je voda

Jinak je tomu v jihoevropských kulturách, kde se stal bidet už dávno neodmyslitelnou součástí každé koupelny. Představuje totiž spolehlivou garanci pohodlí a maximální hygieny nejintimnějších tělesných partií. Očista proudem vody je mnohem zdravější, neboť kromě dokonalého umytí nezpůsobuje – na rozdíl od sebejemnějšího toaletního papíru – žádné oděrky či praskliny kůže a zabraňuje tak tvorbě hemoroidů.

Trocha historie

Podívejme se, kde se vlastně bidet vzal. Jeho původ sahá až do 16. století, kdy se poprvé objevil ve Francii a Anglii. Tvarem představoval něco mezi sedátkem a lavorem na nožičkách. Novodobý rozmach keramických bidetů přišel na začátku 20. století spolu se zvyšující se kulturou péče o tělo a zkvalitňováním bydlení vůbec. Pokročilý rozvoj techniky přinesl i varianty kombinující funkci toalety se spodní sprchou a fénem. Tento vynález je ovšem pouze částečným nahrazením bidetu, protože nohy si v něm umyjete jen stěží.

Trocha historie
Trocha historie
Trocha historie
Trocha historie

Jako první si musíme klást otázku, kam bidet umístit. Jeho hlavní použití je v omývání intimních partií těla po použití toalety. To ho pasuje k umístění na toaletu, kde by měl z logiky provozu stát mezi klozetem a umyvadlem. Pokud však bude sloužit ke komplexnějšímu použití, jež zahrnuje i mytí nohou, bylo by vhodné osadit jej do koupelny. Tato varianta se navíc stane jediným východiskem, pokud rozměry toalety neumožňují umístit ho právě tam.

Trocha historie
Trocha historie

Široký sortiment bidetů nabízí na tuzemském trhu společnost Laufen CZ.Její značka Roca, známá především kvalitním vybavením velkých a pohodlných koupelen, se v tomto směru pyšní výsledky práce renomovaných designérů. Jihoevropané už pochopili, že nejlepším toaletním papírem je – voda! Výrobky značky Roca vás o tom snadno přesvědčí.

Bidety můžeme podle základních znaků rozdělit do několika kategorií. Dříve používané stojící bidety dnes doplňuje, stejně jako u klozetů, i verze závěsná. Pokud již vážně přemýšlíte o pořízení bidetu, obě tato provedení naleznete například v sortimentu značky Jika.

Trocha historie
Trocha historie

Během času prošly bidety i vývojem způsobu přívodu vody. Spodní sprška umístěná ve dně bidetu a přívod vody jeho okrajem byly postupně opuštěny, neboť při jejich používání hrozí kontaminace čisté vody znečištěnou odtékající vodou. Jako hygienicky nezávadné se prosadily varianty se stojánkovou baterií či armaturou integrovanou do zadní části bidetu, jako nabízí například série Olymp. Výrobky značky Jika jsou rozděleny do designových sérií, které obsahují mimo jiné také různé verze bidetů v jednotném designovém stylu, aby nerušily vzhled celé koupelny či toalety. Stačí si jen vybrat set a rozhodnout se mezi stojící a závěsnou verzí.

Trocha historie
Trocha historie
Trocha historie
Trocha historie

Navzdory minimální osvětě se však přece jen daří nedůvěru tuzemské klientely nahlodávat. Stále více zákazníků si uvědomuje, že tato součást koupelny není snobská záležitost, ale má v ní naopak své významné místo. Uvidíte, že bidet umí zpříjemnit život. Pokud si na jeho používání zvyknete, nebudete si den bez něj umět vůbec představit.

Připraveno ve spolupráci s Laufen.cz.

Publikováno: 23. 7. 2012, Autor: Jika (text a foto), PePa (foto), Profil autora: Redakce