Je velmi dobře známé, že jakýkoliv nátěr drží dobře, jen pokud dobře drží základ. A na tomto základu se pak mohou natírat již bez problému další nátěrové hmoty. Pokud však natíráme nové dřevo, chce to ještě více.
Jako nejdůležitější se jeví vyschnutí dřeva. Pokud budeme natírat na nedobře vyschlý dřevěný podklad, pak nám jakýkoliv, i ten nejlepší a nejdražší nátěr stejně nebude držet a odprýská se a odloupá pryč. Nejjistější volbou je změřit si vyschlost dřeva, v našem případě plotovek, vlhkoměrem. Pokud však měření provést nemůžeme, provádíme nátěr na suché dřevo ve výhradně suchém počasí.
Někdo si myslí, že je to zbytečný nátěr, který jen zpomalí dobu celkového nátěru, a také že to jsou to peníze navíc. Ale tento nátěr má své důvody. LAZUROL IMPREGNAČNÍ ZÁKLAD se zapenetruje do hloubky dřeva, kam vnese fungicidní prostředky zamezující přístup dřevokaznému hmyzu, dřevokazným a dřevozabarvujícím houbám, které znehodnocují dřevo. Zároveň také zestejnoměrní nasáklivost dřevěného podkladu, díky kterému docílíme vyvážených stejných odstínů při dekorativních nátěrech. Pokud by impregnační nátěr dřeva chyběl, došlo by brzy k degradaci nátěru.

Postup

Co budeme potřebovat:- LAZUROL CLASSIC S 1023- IMPREGNAČNÍ ZÁKLAD LAZUROL S 1033- ŘEDIDLO S 6006- Štětce- Míchátka- Smirkový papír- Hadr na stírání- Rukavice

Prvním krokem při natírání plotovek je naimpregnování výrobkem LAZUROL IMPREGNAČNÍ ZÁKLAD S 1033.

Po napuštění plotovek, které necháme 24 hodin schnout, může a nemusí následovat obroušení smirkovým papírem. To záleží od typu natíraného předmětu – např. dlouhé venkovní ploty brousit nemusíme, ale madlo zábradlí, zahradní nábytek či jiný předmět, u kterého chceme dosáhnout vysoké povrchové kvality a hladkého povrchu, je vhodné obrousit. Fungicidní látky jsou již ve dřevě, takže se nemusíme bát, a zbrousíme skutečně jen případně zdvihlé chlupy dřeva.

Pokud plotovky či jiný předmět přeci jen po impregnaci brousíme, nezapomeneme je pak oprášit hadrem či štětcem "prašákem".

LAZUROL CLASSIC S 1023 před aplikaci důkladně rozmícháme.

Nanášíme štětcem, a to ve 2 - 3 vrstvách v časovém intervalu 24 hodin.

Pro stejnoměrné zvýraznění kresby dřeva je vhodné nevsáklý lak po deseti až patnácti minutách od nanesení setřít suchým štětcem nebo hadrem. Potřeba stírání je závislá od typu natíraného předmětu. Natíráme li dlouhé ploty, operaci stíraní hadrem vynecháme. Namáčíme jenom konce štětin a lazuru se snažíme dlouhými tahy pořádně roztírat, aby nám nestékala, ale stejnoměrně se vsakovala.

Rozdíly v plotovkách - zprava - surové dřevo, impregnace LAZUROLEM IMPREGNAČNÍ ZÁKLAD, jedna vrstva LAZUROL CLASSIC, dvě vrstvy LAZUROL CLASSIC (odstín kaštan).

Poslední vrstvu lazury můžeme nanést přímo na plaňky přidělané na plotě a po patnácti minutách opět setřít případné nevsáknuté zbytky barvy.
Publikováno: 29. 7. 2012, Autor: Barvy a laky Teluria, a.s. (text a foto)
, Profil autora: Redakce