Vyměňte radiátory a ušetříte za vytápění

I když jsou teploty stále ještě vysoké a o jejich přiměřenost se stará spíše klimatizace, topná sezona začala 1. září. Aby byly náklady za energie tento a další roky vynaloženy co nejefektivněji, doporučují odborníci pravidelnou výměnu radiátorů za úspornější. Tento projekt zvládnou i kutilové, stačí si nechat v Hornbachu poradit, s jakým tepelným výkonem a jaké zařízení vybrat právě pro váš domov.

Vyměňte radiátory a ušetříte za vytápění

Zastaralá topná zařízení zbytečně zvyšují náklady na energie, a proto je vhodné je vyměnit za nová a efektivnější. Při správném postupu to lze zvládnout vlastními silami. Kutilové by však měli podle odborníků věnovat pozornost několika faktorům. Nejprve je nutné stanovit správný tepelný výkon, aby bylo možné zvolit typ radiátoru. Východiskem pro jeho výběr je především výkon topení, tedy teplota napájecí vody, teplota vratné vody a požadovaná pokojová teplota. Čím nižší je teplota vody v radiátoru, tím větší musí být topné těleso.

Jak správně stanovit tepelný výkon?

Tepelný výkon může každý zjistit sám pomocí následujícího snadného postupu: 1) Změřte, případně stanovte velikost místnosti (např. 20 m2).2) Zvolte požadovanou pokojovou teplotu.3) V tabulce vyhledejte tepelnou účinnost (W/m2) podle roku výstavby domu.4) Pomocí základního vzorce vypočítejte potřebnou tepelnou účinnost vaší místnosti.

Jak správně stanovit tepelný výkon?
Jak správně stanovit tepelný výkon?

Kdo si i tak nebude s počty vědět rady, může požádat odborníky z Hornbachu a ti určí přesný tepelný výkon podle normy DIN.

Jakmile znáte tepelný výkon, můžete si vybírat z nepřeberného množství druhů radiátorů: dlouhé, široké, úzké, vysoké, rýhované či hladké na základě vašeho vlastního vkusu. Volba konkrétního typu závisí také na prostorových podmínkách, konstrukci domu, roku jeho výstavby i typu zdroje topení.

Postup montáže:

Radiátor nainstalujete snadno pomocí následujícího postupu:Konzolu pro upevnění na stěnu nastavte do výšky topného tělesa. Vyměřte si otvory a vyvrtejte je. Konzolu upevněte pomocí hmoždinek a srovnejte. Topné těleso nasaďte na konzolu a ukotvěte. Poté namontujte přípojky pro přívod vody a zpátečku. Přípojkové závity zdrsněte, obalte pramínkem konopí a namažte těsnicí pastou. V závěru montáže pevně a pečlivě našroubujte H-ventil a vrchní díl termostatu, pokud již není součástí dodávky z výroby, a nasaďte termostatickou hlavu. Nyní je topení plně funkční.

Postup montáže:
Postup montáže:
Postup montáže:
Postup montáže:
Postup montáže:
Postup montáže:
Postup montáže:
Postup montáže:

Pokud nevíte přesně, který typ topení je pro vás ten pravý, nebo potřebujete poradit s jejich instalací, obraťte se na odborníky v Hornbachu. Od 6. do 29. září probíhá každý pátek od 17 do 19 hodin i sobotu od 15 do 17 hodin ve všech prodejnách Hornbach ukázka výměny radiátorů. Majitelé domů se zde dozvědí, jak krok za krokem staré zařízení odmontovat a správně připojit nový radiátor.

Autor: Hornbach (text a foto)

Související k tématu