reklama

Fládrování

Stačí dva odstíny barev a gumová stěrka a starší dřevěný nábytek může znovu zdobit byt i chalupu – fládrování je technika původně používaná k renovaci dřevěného nábytku a dveří nebo jako levnější náhrada dýhování. Dnes je možno pomocí kousku šikovné gumy a dostatku trpělivosti napodobit kresbu dřeva i na takových materiálech, jako je lamino, dřevotříska, tvrzený papír, plast nebo plech.

i (Zdroj: PePa)
Jednoduchou technikou fládrování docílíme vzhledu dřeva (Zdroj: PePa)

Ofládrovat dveře či skříň si můžete nechat na zakázku od malíře-natěrače, s trochou šikovnosti se to ale naučíte sami. Docela určitě pak nezůstanete u jednoho kousku nábytku a pomocí stěrky si ozdobíte nejen nábytek, ale třeba i krabice na šití, klubíčka nebo dárky. Nemusíte zůstávat jen u barev, napodobujících dřevo, pěkně bude kresba stěrkou vypadat i v kombinaci pastelových barev se sytějšími odstíny základních barev.

Fládrováním můžete ozdobit téměř cokoliv
i (Zdroj: PePa)
Fládrováním můžete ozdobit téměř cokoliv

Základní postup

Při fládrování je nejprve třeba očištěný a dohladka obroušený, případně tmelením vyspravený předmět natřít základní podkladovou barvou – ta pak bude jakoby prosvítat kresbou napodobující dřevo. Hladká plocha je důležitá proto, aby se gumová stěrka na nerovnostech a zapomenutých nerozetřených kapičkách nezarážela, kazilo by to kresbu.

Na spodní, dokonale zaschlou vrstvu, se pak nanese svrchní vrstva barvy, která se hned stírá gumovou stěrkou s rastrem. Plynulým kyvným pohybem se vytvoří struktura napodobující dřevěná léta se sukem, tažením stěrky po jedné hraně případně kresba hřebínkem vytvoří pravidelnou strukturu bez suku. Stěrku je třeba mezi jednotlivými tahy očistit, aby barva zachycená v drážkách nezůstávala na ploše a nekazila kresbu.

Budete potřebovat gumovou stěrku a kartáč na očištění
i (Zdroj: PePa)
Budete potřebovat gumovou stěrku a kartáč na očištění

Na fládrování se hodí olejové i disperzní, tedy vodouředitelné barvy (ty použijeme v interiéru, protože dobře schnou a nezapáchají). Na svrchní vrstvu je možné použít i hustou lazurovací barvu tmavšího odstínu než je základ. Mistři lakýrníci někdy do lazurovacích barev přilévají pivo, aby barvy lépe držely na podkladu, a po dokonalém vyschnutí ještě přelakují jednou až dvěma vrstvami bezbarvého laku.

Výrazná kresba suků, jakou můžeme vidět na starších kusech nábytku, vznikla otištěním gumového pásu s reliéfem.

Naše babičky tuto techniku milovaly
i (Zdroj: PePa)
Naše babičky tuto techniku milovaly

Postup:

Užší stranou stěrky je možné kreslit pravidelné jemné rýhy. To využijeme např. na okraji plochy, kde se již nevejde kresba celého léta, nebo na hranách poliček. Širší strana stěrky, hrana s vrcholem obloučku kreslí uprostřed nejširší mezeru, směrem k okraji se rozestupy zmenšují.

Užší stranou stěrky kreslete jemné rýhy
i (Zdroj: PePa)
Užší stranou stěrky kreslete jemné rýhy

Stěrka položená širší stranou naplocho kreslí uprostřed širokou mezeru, po okrajích proužky s užšími rozestupy

Stěrka kreslí linky v různých rozestupech
i (Zdroj: PePa)
Stěrka kreslí linky v různých rozestupech

Hrana stěrky s patami obloučků kreslí jemné rýhy s úzkými rozestupy, s jednou větší mezerou uprostřed tahu. Postupným zhoupnutím stěrky v tahu vytvoříme kresbu napodobující dřevo, postupujeme plynule.

Hrana stěrky s patami obloučků kreslí jemné rýhy s úzkými rozestupy
Hrana stěrky s patami obloučků kreslí jemné rýhy s úzkými rozestupy (Zdroj: PePa)
Zhoupnutím stěrky docílíme dřevěného vzhledu
Zhoupnutím stěrky docílíme dřevěného vzhledu (Zdroj: PePa)

Podle toho, jak rychle stěrku houpáme, budeme mít kresbu let hustou.

Roh napojovaný

Chceme-li stěrkou vytvořit dekorativní rámeček, máme dvě možnosti: tou první je, že kresbu kolmých stran na sebe v rohu napojíme tak, že stíráme barvu od kraje setřeného pruhu

Roh můžeme vytvořit napojovaný
i (Zdroj: PePa)
Roh můžeme vytvořit napojovaný

Roh stíraný přes sebe

Nebo setřeme barvu od kraje rohu přes sebe, takže spodní setření prosvítá vrchní setřenou vrstvou – musíme pracovat lehce, aby se spodní, již setřená kresba, nepotrhala a roh nevypadal spíš ušmudlaně.

Nebo můžeme mít roh stíraný
i (Zdroj: PePa)
Nebo můžeme mít roh stíraný

Dvoubarevně

Barvy na stírání můžeme i kombinovat. Velice efektně vypadá kresba vytvořená setřením dvou různě barevných pruhů. Střed stěrky můžeme položit na hranici barev nebo mimo. Na dobře zaschlý základ natřeme střídavě barevné pruhy tak, aby vždy dva pruhy zabíraly šířku stěrky.

Fládrovat můžete i dvojbarevně
i (Zdroj: PePa)
Fládrovat můžete i dvojbarevně

Pak houpavým pohybem stěrky stíráme postupně celou plochu. Mezi jednotlivými tahy stěrku vždy očistíme.

Houpavým pohybem přejedeme celou plochu
i (Zdroj: PePa)
Houpavým pohybem přejedeme celou plochu

Modrozelené pruhy pravidelně setřené – barevný přechod ve středu tahu. Červenozelené pruhy – barevný přechod mimo střed tahu.

Barevný přechod můžeme mít buď ve středu, nebo mimo střed
i (Zdroj: PePa)
Barevný přechod můžeme mít buď ve středu, nebo mimo střed

Fládrované dveře

Starší dveře vyspravíme tmelem, přebrousíme, natřeme dvěma vrstvami základní barvy a necháme dobře zaschnout. Nejprve svrchní barvou natřeme kazetové výplně dveří. Postupně je stíráme stěrkou. Natíráme svrchní barvou zlehka pravidelnými tahy tak, aby barva nestékala.

Nejprve dveře natřete dvěma barvami
i (Zdroj: PePa)
Nejprve dveře natřete dvěma barvami

Na výplni kazety nakreslíme houpavým pohybem stěrky strukturu léta se sukem, okolí jen proškrábneme do rýhování užší stranou stěrky. Kresbu léta se sukem umístíme ne úplně pravidelně lehce mimo střed, aby vypadala co nejopravdověji.

Dveře mimo kazetové výplně a zárubně přetřeme lazurovací barvou použitou na svrchní vrstvu. Neproškrabáváme stěrkou, ale jen barvu natíráme tvrdším štětcem tak, aby vrstva nebyla úplně stejnoměrná – tvrdší štětec způsobí lehké proužkování napodobující přirozenou kresbu dřeva.

Na vnitřní kazety aplikujeme gumovou stěrku
Na vnitřní kazety aplikujeme gumovou stěrku (Zdroj: PePa)
Obyčejné dveře tak znovu ožijí
Obyčejné dveře tak znovu ožijí (Zdroj: PePa)

Krabičku z tenkého plechu dobře umyjeme a odmastíme, natřeme tmavým základem a barvu necháme dobře zaschnout. Na víčko a dno použijeme širší konec stěrky a lehkým zhoupnutím naznačíme kresbu léta, boky ozdobíme jen proškrábnutím hřebínkem na užší straně stěrky.

Starší papírová krabice dostane díky hraní se stěrkou a barvami nový kabátek, veselé odstíny se hodí třeba na schovávačku na hračky nebo dárek pro děti. Krabici očistíme, natřeme základní světlejší barvou zvenku i uvnitř a necháme důkladně zaschnout. Pak korpus krabice přetřeme tmavší výraznou barvou a ozdobíme stěrkou, víko ozdobíme jiným odstínem barvy. Lem víka necháme jen v základní barvě bez stírání.

Krabičku natřete základní barvou
Krabičku natřete základní barvou (Zdroj: PePa)
Papírová krabička se promění v hotový poklad
Papírová krabička se promění v hotový poklad (Zdroj: PePa)

Ozdobit touto technikou můžete, cokoliv vás napadne. Fantazii se meze nekladou.

Zdroj informací: autoři článku

Publikováno: 15. 1. 2023, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce