Skládání nejrůznějších postaviček a zvířátek z papíru patří k oblíbeným způsobům, jak si užít volný čas s dětmi. Děti si pak výrobky, při jejichž tvorbě tak rády pomáhají, mohou vyzdobit svůj pokojíček. Postavičky ježečků a soviček se jim určitě zalíbí.
Jak na to?
Zhotovení šablony:1. Předlohu zkopírujte nebo ji tužkou překreslete na průsvitný papír. Poté ji nahrubo vystřihněte a nalepte na zbytek tvrdého papíru nebo lepenky.

2. Motiv vystřihněte nůžkami nebo vyřežte modelářským nožem na podložce na řezání. Šablona je hotová.

3. Šablonu položte na barevný tvrdý či měkký papír a její obrys obtáhněte tužkou. U některých motivů musíte papír nejprve složit a šablonu pak položit tak, aby její čerchovaná linie ležela přesně na linii skladu papíru.

4. Motiv vystřihněte nůžkami nebo vyřežte modelářským nožem na podložce k řezání.

Skládání papíru:1. Aby se dal papír přesně skládat, vyryjte si linii skladu silně pomocí pravítka a vypsané propisky.

2. Motiv pak můžete podle této linie snadno složit.

Skládání harmoniky:Harmoniku poskládejte ze dvou stejně dlouhých i širokých papírových proužků. Konec jednoho proužku (na obrázku modrý) nalepte přesně v pravém úhlu na konec druhého proužku (na obrázku zelený).

Nyní začněte skládat. Spodní zelený proužek přeložte přes modrý proužek. Pak přeložte vespod ležící modrý proužek přes na něm ležící zelený proužek. Tímto způsobem pokračujte ve skládání, až spotřebujete oba papírové proužky, případně až bude harmonika dostatečně dlouhá. Zbylé konce odstřihněte. Podle návodu u jednotlivých motivů slepte poslední nebo předposlední dílek, aby se harmonika znovu nerozevřela.

Co budete potřebovat?
Materiál na ježka:- hnědý tvrdý papír, 24 x 17 cm- černý fix- 2 pohyblivé oči, ø 7 mmMateriál na výra:- hnědý tvrdý papír, 15 x 15 cm- zbytek žlutého měkkého papíru- černý fix- příp. kruhová šablona (oči)


Ježek
1. Tvrdý papír uprostřed přeložte.2. Položte šablonu na tvrdý papír a tužkou ji obkreslete.3. Ježka vystřihněte.4. Přerušovanou linii vyrijte podle pravítka vypsanou propiskou a obě strany složte zespoda nahoru.5. Obě nahoru přeložené části u čumáku slepte. Ježkovi domalujte černý nos a nalepte pomocí pinzety pohyblivé oči.Obrázky postupu naleznete výše.
Výr
1. Tvrdý papír uprostřed přeložte.2. Šablonu položte přerušovanou linií na hranu ohnutého papíru a obkreslete ji tužkou.3. Výra vystřihněte a nůžkami do něj udělejte ve vyznačených místech dva malé rářezy pro zobák a nohy.4. Výra rozevřete a 1 cm široký spodní okraj ohněte podle tečkované linie nahoru.5. Zářezy na nohou ještě jednou nastřihněte a ohněte.6. Výra znovu složte tak, aby se nahoru ohnutý okrajový proužek na spodní straně ocitl uvnitř.7. Nyní ohněte nohy a křídla dopředu.8. Nakonec nalepte oči s malovanými panenkami a svislými čárami fixem namalujte peří.

Vybíráme z knížky Podzimní skládanky edice TOPP nakladatelství Anagram.
Publikováno: 3. 10. 2012, Autor: Anagram (text a foto)
, Profil autora: Redakce