K pohodovému posezení kromě voňavé kávy patří i čaj, horký s medem, nebo vlažný či vychlazený, který v zimě prohřeje, v létě osvěží i zažene žízeň. Abychom mohli rodině i přátelům nabídnout černý, bylinkový či ovocný čaj jako dokonalí hostitelé, můžeme si vyrobit krabičku na čaj. Voňavé sáčky s čaji v ní budou přehledně uspořádány a čaj nás tak potěší na chuť i na pohled.
Krabičku můžeme ještě odekorovat patinou, vnitřek krabičky můžeme nechat nenatřený nebo jej také přetřít a zpatinovat. Pokud však jde o krabičku na potraviny, musíme vybrat barvy a lak, které mohou přijít s potravinami do styku.






Postup

Základem krabičky jsou proužky lamina o tl. 10 mm. Půdorys krabičky je 30×30 cm. Jednotlivé díly opatříme nažehlovací páskou. Přesahy můžeme oříznout pomocí ostrého dláta nebo řezáku. Hrany načisto zahladíme pomocí smirkového papíru.

Základní korpus krabičky sešroubujeme pomocí vrutů. Boky jsou vysoké 7 cm. Vzájemně je proto spojíme vždy dvěma vruty 3×40 mm.

Otvory pro vruty předvrtáme, hlavy vrutů zapustíme pomocí záhlubníku nebo většího vrtáku.

Do hotového korpusu krabičky vložíme příčky. Příčky jsou o něco nižší a musí být tak daleko od sebe, aby se sáčky s čajem mezi ně pohodlně vešly. Jednotlivé vzdálenosti příček od sebe přesně rozpočítáme.

Elegantní vzhled dodáme krabičce pomocí profilových lišt, kterými víko a dno olemujeme. V malé dřevěné pokosnici si pomocí ostré pilky s jemným zubem nařežeme lišty na vhodnou délku. Použít můžeme i pilku na kov.

Lišty musí být stejně silné jako materiál, ze kterého je krabička vyrobena. Pomocí disperzního lepidla je pak přilepíme po obvodu dílů tvořících víko a dno krabičky.

Základem je přesný řez pod úhlem 45o. Lišty při lepení zajistíme pomocí krepové pásky.

Jednotlivé díly krabičky máme připraveny. Korpus s příčkami je hotový, dno i víko jsou olemovány lištami. Ještě jednou zkontrolujeme rohové pokosové spoje lišt a jemným smirkovým papírem je začistíme do hladka.

Korpus krabičky položíme nenažehlenou stranou nahoru. Na něj položíme dno krabičky tak, aby profilování lišty bylo širší částí k nám.

Dno připevníme ze spodní strany ke korpusu krabičky vruty tak, aby přesah byl na všech stranách stejně veliký.

Ze směsi vody, sádry a trochy disperzního lepidla si vyrobíme tmel na vyspravení otvorů pro vruty. Přidáním disperzního lepidla bude tmel déle zpracovatelný a vláčnější a lépe k materiálu přilne.

Zapuštěné hlavičky vrutů a případné nepřesnosti a oděrky zatmelíme pomocí malé plastové špachtle. Jemným smirkem na špalíčku nebo brusnou houbičkou s molitanovým jádrem tmel po úplném zaschnutí přebrousíme do roviny.

V otevřené poloze bude víko krabičky jištěno proti vylomení tenkým řetízkem. Na přesnou délku jej zakrátíme pomocí štípacích nebo kombinovaných kleští. Řetízek koupíme ve větším železářství. Použít můžeme i provázek nebo tkaloun.

Víko krabičky spojíme s korpusem pomocí dvou malých pantů a šroubků. Dvěma šroubky s půlkulatou hlavou pak připevníme řetízek mezi víko a krabičku. Šroubky provlékneme posledními oky řetízku. Pro pohodlnější natírání spojíme víko s krabičkou až nakonec.

Krabička je připravena k natírání. Vrchní hrany a příčky oblepíme a chráníme před barvou pomocí krepové pásky, kterou po natření zase bez námahy a hlavně ulpívajících zbytků lepidla pohodlně strhneme.

Povrch krabičky lehce zdrsníme smirkovým papírem, případně dobře odmastíme (umyjeme hadříkem se saponátem), aby nám správně chytala barva. Krabičku natřeme barvou, která je dostatečně kontrastní proti základnímu materiálu a necháme dobře zaschnout.

Připravíme si ostrou čistou drátěnku nebo smotek drátků a rovnými nebo krouživými pohyby sdíráme barvu z krabičky. Sdírat barvu můžeme jedním nebo více směry přes sebe, pokud si nejsme jisti výsledným efektem, vyzkoušíme si nejprve sdírání na kousku stejného materiálu jako je krabička.

Oprášíme drobky sdírané barvy, případně lehce setřeme měkkým suchým hadříkem a přestříkáme tenkou vrstvou bezbarvého laku tak, aby nestékal. Lak necháme důkladně zaschnout.
Publikováno: 17. 10. 2012, Autor: PePa (text a foto)
, Profil autora: Redakce