Termohlavice

Topná sezóna pomalu startuje a nový rok přinesl zdražení všech tepelných zdrojů. Podle nejstřídmějších odhadů se ceny tepla v roce 2012 zvedly prozatím o 6-9%. Obecně podražily ceny zemního plynu, uhlí, biomasy i topných olejů, také ale vody, elektřiny a dalších surovin potřebných při výrobě tepla.

Termohlavice

Stále větším hitem letošní topné sezóny začínají být termostatické hlavice, které jednoduše namontujete na ventily svých topných těles. Hlavice se dají nastavit tak, aby samy nastavovaly zvolenou teplotu v různých částech dne, jak vám to vyhovuje. V praxi to pak znamená, že pokud se z práce vracíte každý den v 18 hodin, můžete od půl šesté začít topit a přijít do vyhřátého domova, aniž by topení běželo celý den.

Návratnost investic s regulační technikou

Investice do regulační techniky pro radiátory patří k vůbec nejrychleji návratným investicím, které můžete v oblasti energií realizovat. Významnou změnu v úsporách tepelné energie představuje systém individuálního řízení vytápění IRC (Individual Room Control). Při jeho užití dochází k energetickým úsporám cca 30% a investice se pak vrací přibližně po 3 letech.

IRC pracuje na principu řízení teploty zvlášť pro každou místnost. Těží z toho, že v místnostech, které zrovna nevyužíváme nebo ve kterých není potřeba tolik topit, vytápíme na nižší teplotu. Tím lze ušetřit i několik desítek procent energie.

Návratnost investic s regulační technikou
Návratnost investic s regulační technikou

Bezdrátový systém termostatů Conrad FHT8 umožňuje individuální regulaci topných těles samostatně pro každou místnost.

Jaké jsou možnosti?

Termostatické hlaviceS termostatickými hlavicemi se dnes setkáme již u většiny radiátorů. Hlavice se jednoduše namontují na původní ventil. Předností termostatických ventilů je především nízká pořizovací cena a tím i rychlá návratnost investice. Ventily s termostatickými hlavicemi nepoužívají žádnou pomocnou energii. Reagují pouze na odchylku mezi nastavenou a skutečnou teplotou v místnosti. Požadovanou teplotu uživatel určí manuálním nastavením hlavice na příslušnou hodnotu.

Jaké jsou možnosti?
Jaké jsou možnosti?

S úspornou programovatelnou termostatickou hlavicí eQ-3K je možné nastavit pro každý den až 3 topné cykly s individuální teplotou.

Termostatické hlavice s časovým spínačem Energeticky úspornější jsou termostatické hlavice s časovými spínači. Zde zajišťuje regulaci topného tělesa servopohon, který ovládá ventil radiátoru pomocí malého elektromotoru. Můžete nastavit požadovanou teplotu zvlášť pro konkrétní den a čas.

Centrální ovladačeNa trhu jsou také k dispozici regulátory, které se řídí pomocí centrálního ovladače. Ten ovládá všechny regulátory, které jsou do systému zapojené. Můžete tak nastavit a kontrolovat nastavené režimy vytápění jednotlivých regulátorů z jednoho místa. Od masovějšího rozšíření však zákazníky mnohdy odradí vyšší pořizovací cena.

Jaké jsou možnosti?
Jaké jsou možnosti?

Regulátor topného tělesa s časovačem HSA 9001 s vynikajícím poměrem cena – výkon

7 ekonomických zásad správného vytápění

Zásada č.1 V první řadě byste měli nastavit teplotu v souladu s aktuální potřebou. Regulace je zásadou číslo jedna při úsporách za topení. Proto je výhodné pořídit si termostatické hlavice vybavené časovými spínači. Úspora spočívá v tom netopit zbytečně v době, kdy to není potřeba, např. ve všedních dnech mezi 8 až 16 hodinou, když není v místnosti nikdo přítomen. V tomto případě se nastaví v zařízení nižší teplota a začne se tedy topit na nastavenou pokojovou až po 16 hodině. Pak si například nastavíte vypnutí v 23:00 a zapnutí opět v 6:00 dalšího dne. Můžete také nastavit v každém regulátoru různou tepotu podle toho, v jaké místnosti se nachází (obývací pokoj, ložnice, pracovna, atd.).

Zásada č. 2 Před topná tělesa nestavte nábytek ani jiné rozměrnější předměty, zbytečně tak bráníte teplu, aby se rozprostřelo v prostoru.

Zásada č. 3 Na noc zatahujte závěsy, snížíte tím tepelné úniky. Ve dne, když topíte, je nechte naopak roztažené. Uvolníte tak cestu teplu.

Zásada č. 4 Aby v domě nevznikaly plísně, je nutné pravidelně větrat. Nevětrejte však moc dlouho, a to především v dobách mrazů. Je dobré také při větrání vypnout topení.

Zásada č. 5 Zaizolujte netěsnosti okolo rámu oken, balkónových a vstupních dveří.

Zásada č. 6Pokud místnost déle než dva dny nevyužíváte, udržujte v ní teplotu alespoň 7 °C.

Zásada č. 7 Životnost regulačních zařízení můžete několikanásobně prodloužit pravidelným servisem.

Kde se dají termostatické hlavice sehnat

Za dobré ceny se dají termostatické hlavice pořídit u Conrada na www.conrad.cz.

Autor: Conrad Electronic s.r.o. (text a foto)

Související k tématu