reklama

Montáž lamelových shrnovacích dveří zvládnete i svépomocí

V malém nebo špatně vyřešeném panelovém bytě mnohdy otevřené dveře překážejí nebo blokují dveře sousední. Řešením se proto mohou stát dveře shrnovací. Například v malé koupelně, kam by se nám kvůli otevírání dveří nevešla pračka, nebo v malé předsíni, kde potřebujeme řešit prostor stejně jako v našem případě. Lamelové dveře vypadají vzdušně, díky pískování výplní velmi moderně a do předsíně pouštějí světlo.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Shrnovací dveře ušetří místo a pěkně vypadají (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při koupi lamelových shrnovacích dveří je možno vybírat z různých desénů a typů výplní. Dveře mohou být plné nebo prosklené, v plastu, kožence nebo ve dřevě. Jejich cena se podle typu provedení a materiálu pohybuje od 1000 Kč do 6000 Kč u luxusnějších. Naše dveře jsou v cenové hladině okolo 5000 Kč. Jsou vhodné všude tam, kde nám klasické dveře nevyhovují nebo se prostě nevejdou.

Postup

Vše potřebné k montáži je ke dveřím přiloženo. Z nářadí využijeme vrtačku nebo akumulátorový šroubovák a ostrou pilku s jemným ozubením, kterou může nahradit pilka na kov.

Sada k montáži obsahuje vše potřebné
i (Zdroj: PePa)
Sada k montáži obsahuje vše potřebné

Po prohlédnutí návodu si vedle sebe uspořádáme na podlahu jednotlivé díly, které spolu sousedí a budou vzájemně spojeny. Začneme nejprve průhlednými výplněmi.

Jednotlivé díly si uspořádejte
i (Zdroj: PePa)
Jednotlivé díly si uspořádejte

Nasuňte spojovací díl
Nasuňte spojovací díl (Zdroj: PePa)

Do stranových prolisů v bocích výplní vsuneme spojovací díl nahrazující panty. Postupujeme opatrně a postupně mírným tlakem nasouváme spojovací díl mezi obě výplně.

Spojovací díly montujte střídavě
Spojovací díly montujte střídavě (Zdroj: PePa)

Stejně tak pak postupujeme u dílů dalších. Spojovací díl se ale musí dávat střídavě opačně, aby bylo zachováno harmonikové skládání dveří. Takto postupně spojíme všechny čtyři středové části.

Na jedné straně nasuňte pevné díly
Na jedné straně nasuňte pevné díly (Zdroj: PePa)

Po složení střední části dveří nasuneme na jedné straně oba plné díly výplně. K nim přidáme tenkou stranovou kotvící lištu, kterou budou dveře připevněny na straně k zárubním.

Na druhé straně nasuňte díl s úchytem
Na druhé straně nasuňte díl s úchytem (Zdroj: PePa)

Z druhé strany nasuneme jen jeden plný díl, v kterém bude připevněn úchyt a jistící magnet. Po spojení všech dílů dveře poskládáme do harmoniky. Tím zkontrolujeme správnost jejich složení.

Dveře rozložte mezi zárubněmi
Dveře rozložte mezi zárubněmi (Zdroj: PePa)

Dveře vložíme mezi zárubně a rozložíme je. Tím zkontrolujeme, zda celý prostor dobře vyplní. V této chvíli ještě máme možnost se rozhodnout, budou-li se dveře otvírat doleva nebo doprava a podle toho je začít připevňovat.

Připevněte úchyty pro vodicí konzoli
Připevněte úchyty pro vodicí konzoli (Zdroj: PePa)

Lamelové shrnovací dveře jsou v rámu zárubní podvěšeny. Proto do zárubní připevníme plastové úchytky pro vodící konzoli dveří. Po celé délce připevníme tři úchytky rovnoměrně daleko od sebe.

Konzoli zkraťte na požadovaný rozměr
Konzoli zkraťte na požadovaný rozměr (Zdroj: PePa)

Protože lamelové dveře se přizpůsobí svými rozměry více šířkám dveří, je i vodící konzolka o něco delší, aby ji bylo možné na požadovaný rozměr zkrátit. Potřebnou délku proto změříme a lištu ostrou pilou zkrátíme.

Konzoli vyzkoušejte
Konzoli vyzkoušejte (Zdroj: PePa)

Délku zkrácené lišty vyzkoušíme vložením mezi zárubně. Otřepy vzniklé řezáním odstraníme jemným pilníkem nebo smirkovým papírem.

Připevněte vodicí kolečka
Připevněte vodicí kolečka (Zdroj: PePa)

Do horní části připevníme vodící kolečka. Vložíme je do profilu dveří a zajistíme rozpěrným vrutem. Ten dotahujeme buď ručně, nebo jemně nastaveným momentem dotahování na akušroubováku.

Dveře poskládejte a nasaďte kolejničku
Dveře poskládejte a nasaďte kolejničku (Zdroj: PePa)

Dveře poskládáme a nasadíme vodící kolejničku pro plastové kluzáky: pro prosklené středové díly budou uprostřed, u krajových v rozích a v hranách u ohybu.

Dveře vložte do zárubně
Dveře vložte do zárubně (Zdroj: PePa)

Dveře i s vodící lištou vložíme mezi zárubně ještě bez pevného přichycení. Stejně jako mají vůli v šířce, mají ji i ve své výšce. Délkový přesah přesně označíme. V tomto případě platí: raději dvakrát měř a jednou řež.

Vyznačte si výšku dveří
Vyznačte si výšku dveří (Zdroj: PePa)

Přesně změřenou délku zakreslíme na jednotlivé lamely pomocí úhelníku. Nezapomene počítat s mírnou vůlí dveří nad podlahou, aby nedrhly - stačí podle potřeby cca 5-10 mm.

Zkraťte na požadovaný rozměr
Zkraťte na požadovaný rozměr (Zdroj: PePa)

Dveře podložíme a ostrou pilkou řežeme jednu lamelu za druhou, s průhlednými pískovanými výplněmi z akrylátu si také snadno poradíme. Při provozu dveří je akrylát lehčí a odolnější nežli sklo.

Dveře napevno zacvakněte do rámu
Dveře napevno zacvakněte do rámu (Zdroj: PePa)

Nyní můžeme dveře i s vodící lištou nacvaknout do horních patek napevno. Aby rám průhledných výplní byl celistvý, doplníme jej přiloženými díly s nanesenou oboustrannou páskou.

Připevněte úchyty
Připevněte úchyty (Zdroj: PePa)

Zbývá připevnit úchyt. Přiloženými šroubky spojíme obě části přes plný díl dveří. Šroubky jsou schovány krytkami. Nakonec přišroubujeme magnet. Ten přidržuje dveře zavřené.

Pro lepší ovládání kolejničku naolejujte
Pro lepší ovládání kolejničku naolejujte (Zdroj: PePa)

Při zavření zapadá magnet i hrana dveří do lišty ve tvaru “U“ připevněné na protilehlé straně zárubně. Pro snadné pojíždění můžeme lištu a vodící kolečka mírně naolejovat.

A konečně je hotovo!

Zdroj informací: GLYNWED, s.r.o.

Publikováno: 7. 7. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce