Jak se dělá střecha čili Šiju u Lindabu

Až donedávna to u nás měly plechové střechy těžké. Používaly se hlavně v horských oblastech, kde jsou jejich výhody neoddiskutovatelné. Nedůvěru v nížinách a nebo ve městech podporoval ne vždy ideální materiál a nutnost opakované údržby. Své hrála tradice preferující tašky a prejzy a konec konců, ani vzhled plechových střech nebyl nic moc. Situace se změnila příchodem bezúdržbových plechových střech od společnosti Lindab.

Jak se dělá střecha čili Šiju u Lindabu

Drážkovou, nebo také falcovanou krytinu Lindab Seamline prověřily ostré povětrnostní podmínky i našich hor. Elegantní vzhled, velký výběr barev, dlouhá životnost, nízká váha a nulová údržba ji daly místo při rekonstrukcích i novostavbách. Krytina je totiž opatřena extrémně odolným a bezúdržbovým systémem povrchové úpravy Premium nebo Elite se zárukou až třicet let bez nutnosti natírat ji nejméně čtyřiceti roků.

Jak se dělá střecha čili Šiju u Lindabu
Jak se dělá střecha čili Šiju u Lindabu

Jak se dělá střecha? Sestoupila z hor

Co nám kopcích dává bezpečí a jistotu, může být v tomto případě ve městě nositelem originality a elegance. Pevná a extrémně odolná krytina je vhodná i pro ploché i obloukové střechy se sklonem od čtyř stupňů. Ocelový plech má nadčasový vzhled a dobře se přizpůsobuje požadavkům moderní architektury, stejně tak jako starým architektonickým stylům.

Střechy jako skládačka

Jednoduchost a rychlost je předností unikátní bezúdržbové krytiny Lindab Click. Její jednotlivé lamely se do sebe unikátním zámkovým spojem zacvaknou, čili spojí se bez strojů, ohýbání, letování… Na pohled se přitom téměř neliší od klasické, profesionálně pokládané falcované krytiny.

Střechy jako skládačka
Střechy jako skládačka
Střechy jako skládačka
Střechy jako skládačka

Desatero výhod bezúdržbových plechových střech

Naše myšlení je tak uzpůsobené, že revoluční výstřelky si nejčastěji dopřejeme tam, kde se jedná o módu. U staveb a vůbec dlouhodobějších investic se spíš držíme zvyklostí a tradice. Skandinávské bezúdržbové plechové střechy u nás pořád představují novinku. Tady je deset důvodů, proč tuto možnost zvážit:

1. Jsou výjimečně lehké (jen 5kg/m2),2. absolutně nenasákavé,3. materiálově variabilní, 4. snadno a rychle montovatelné 5. a finančně nenáročné.6. Plechové krytiny Lindab jsou dále barevně přizpůsobivé,7. dlouhodobě odolné,8. skládané z šablon,9. kompletní i s doplňky10. a ve výsledku na pohled vždy velmi atraktivní.

„Střihli mi na střechu…“

Položit plechovou profilovanou krytinu je záležitost na několika dnů. Jak to probíhá? S trochou nadsázky jako u krejčího, jako by domu brali míru. Technické oddělení firmy vypracuje přesný kladečský plán. Následně se krytina vyráběná v metr širokých pásech připraví v přesně definovaných rozměrech na míru konkrétní střechy. Všechno do sebe musí perfektně zapadat. U atypických střešních konstrukcí krytinu na místě doupraví stříháním, takže střecha padne jako ulitá. Vybírat je z čeho.

Italská inspirace

Středomořský půvab domu korunovaného profilovanou krytinou s povrchem s minerálními zrny Lindab Roca je nepopiratelný. Tři odstíny barevného žíhání (terakota, sandstone a desert rose) jsou velmi přirozené. Střecha působí jako z klasické skládané krytiny, jen váha je desetkrát nižší – pět kilogramů na čtvereční metr. Což oceníme též při rekonstrukcích, protože nemusíme posilovat staré krovy. Většinou s touto střechou nemají problémy ani jindy nedůtkliví památkáři.

Italská inspirace
Italská inspirace

Jako klasická taška

Bezúdržbová tašková tabule Lindab Topline se řadí mezi krytiny s nejvyšším profilem na trhu. Jaké to má výhody? Díky výšce vlny 42 mm se při montáži neprohýbá, neláme a celkově je velmi pevná. Samozřejmě trik není jen v té vlně, ale jako u ostatních švédských krytin je základ ve vysoce kvalitním ocelovém plechu. Dá se použít pro střechy se sklonem od čtrnácti stupňů.

Jako klasická taška
Jako klasická taška

Nejvyšší vlna

Velmi plasticky působí střecha s krytinou Lindab Goodlock. Ta díky nejvyšší vlně (48 mm) dělá střechu k nerozeznání od té opatřené klasickou skládanou krytinou. Unikátní je v tom, že se nešroubuje v ploše. Tak jsou místa kotvení schována pod samotnou krytinou a povětrnostní vlivy její životnost mnohem méně ohrožují.

Nejvyšší vlna
Nejvyšší vlna

Cenově nejdostupnější krytina

Jmenuje se Lindab Ideal a není divu, že představuje v nabídce velmi žádanou variantu. Přes nízkou cenu nabízí totiž širokou paletu odstínů a její vzhled je velmi přirozený. Například matné odstíny tmavě hnědé nebo černé imitují tak dobře staré krytiny, že často pokrývají i rekonstruované historické dřevěnice.

Cenově nejdostupnější krytina
Cenově nejdostupnější krytina

Pro ty, kteří mají rádi románský styl

Z nabídky pravděpodobně zvolí výrazné taškové tabule Lindab Mega. Jejich výhodou je snadná montáž, bezúdržbovost a použití na sklony střech od čtrnácti stupňů.

Pro ty, kteří mají rádi románský styl
Pro ty, kteří mají rádi románský styl

Až se zima zeptá…

Jestli bědujete nad stavem střechy a jen se modlíte, že zimu snad ještě přežije, protože už je na změnu stejně pozdě, jste v zajetí vžité představy, že výměna střechy musí být na dlouhé lokte. Kvůli stavební přípravě, penězům a vůbec. Podle odborníků je ale podzim pro pokládku střechy ideální – z důvodu akčních cen i toho, že na termín volné klempířské firmy nemusíte většinou stát frontu.

Jak se dělá střecha, o ceně střech a služeb najdete více na www.lindab.cz a www.lindabstrechy.cz

Autor: Jiří Jan a Lindab, s.r.o. (text), Lindab, s.r.o. (foto)

Související k tématu