Dveře? Do pouzdra!

Jak nejlépe využít maximum prostoru k bydlení? V mnoha případech se potýkáme s dveřmi. Nejčastěji automaticky volíme tradiční otočné dveře. Aniž bychom si to uvědomovali, tímto řešením se zbavujeme dvou metrů čtverečních prostoru, které křídlo dveří pro svůj pohyb spotřebuje. To je docela velký prostor, který bychom mohli účelně využívat k pohodlnému pohybu nebo lepšímu rozmístění nábytku. Ovšem ne vždy se dveře musí otáčet. Dveře se i kývou, lomí, posouvají či zasouvají. A právě dveře, které se zasouvají, jsou výborným tipem pro všechny, kteří si se svým interiérem hrají a mají chuť využít maxima možností pro jeho ozvláštnění.

Dveře? Do pouzdra!

Tradiční otočné dveře jsou v dnešních moderních interiérech stále častěji nahrazovány alternativami jiných způsobů otevírání dveří. V tomto směru je jasný posun k volbě něčeho netradičního, něčeho, co dodá danému prostoru švih a moderní vzhled.

Zasouvací dveře jsou jasným příkladem alternativy dveří, které pomohou vyřešit mnohé problémy. Ať už se jedná o prostorovou úsporu místa, anebo rozdělení velkých místností a hal mobilní příčkou. Je jasné, že zasouvání dveřního křídla je pohyb relativně velké plochy v prostoru. Aby nedocházelo k jakýmkoli problémům, je tu šikovný pomocník, který se zasouvacími dveřmi tvoří harmonický celek a my si při jeho fungování ani neuvědomujeme, co vše umí a co vše zasouvacím dveřím umožňuje. Hovoříme o stavebním pouzdru, které je zcela skryto ve zdi a do kterého dveřní křídlo docela lehce a ladně zajíždí. Stavební pouzdro je skutečně, jak z jeho názvu vyplývá, elementárním stavebním prvkem, a proto je do příčky zabudováno již ve fázi hrubé stavby. Výhodou pouzdra, které vyrábí v Česku například společnost J.A.P., je fakt, že jej lze zabudovat jak do zděné příčky, tak sádrokartonu, VELOXu nebo případně i do panelu. Jediné, co musí být dodrženo, je šířka zaomítané stěny, která musí být minimálně 100 mm. Systém, kterým jsou stavební pouzdra pro zasouvací dveře opatřená, umožňuje opravdu plynulý a tichý pojezd a dojezd dveří, takže manipulace s dveřním křídlem je skutečně jednoduchá.

{"type":"image","image_id":null}

Na trhu se můžeme setkat s několika typovými rozměry pouzder, které umožní použití jak jednokřídlých, tak dvoukřídlých dveří.

Vybírat lze z mnoha typových rozměrů pouzder. „Nejběžnějším typem je jednoduché pouzdro STANDARD určené pro jednokřídlé dveře. Model KOMFORT je sestavou dvou stavebních pouzder navzájem spojených vodící lištou. V této sestavě jsou dvoje jednokřídlé dveře, které se vysouvají proti sobě. Pohyb dveřních křídel může být i synchronizován, to znamená, že zamontováním jednoduchého zařízení sladíme jejich pohyb. Dalším typem je pouzdro UNIBOX, což je typ dvojitého pouzdra, v němž jsou dvoje jednokřídlé dveře, které Vám umožňují uzavírat dva vedle sebe sousedící pokoje. Každé křídlo jde na opačnou stranu. Poslední typ PARALLEL je dvojité pouzdro, v němž jsou dvě dveřní křídla zavírající se jedním směrem paralelně za sebou. Pohyb dveřních křídel je u tohoto typu synchronizován. Tyto typy jsou v běžné nabídce, ale na přání zákazníka lze samozřejmě vyrobit i atypická pouzdra,“ uvádí Petr Paksi ze společnosti J.A.P., která má s výrobou pouzder letité zkušenosti.

Nespornou výhodou stavebních pouzder J.A.P. je jejich kompatibilita pro všechny významné výrobce dveří v České republice. Díky tomu je možné do nich použít dveře s jakoukoliv vizáží a designem, které na trhu existují, a to i dveře celoskleněné. Problémem není ani dnes tak oblíbená vyšší výška dveří - 210 cm. Stavební pouzdro a zasouvací dveře, pro které je určeno, nabízí svým uživatelům díky svým možnostem skutečně neotřelý a designově zajímavý interiérový prvek.

Vybíráme z časopisu Stavba a rekonstrukce, speciálního vydání internetového časopisu Trendy bydlení.

Autor: Stavba a rekonstrukce, Dominika Bučková (text), J.A.P. (foto)

Související k tématu