Baumit Life: neuvěřitelných 888 odstínů

Svoboda, to je možnost volby. A projevuje se i v tom, že v barvě fasády nejsme odkázaní na několik odstínů vycházející buď z okru, nebo šedi – kdo víc pamatuje ví, o čem je řeč. Dnes si můžeme vybrat a možností je tolik, že se z toho jednomu i hlava zatočí, protože prakticky lze mít na omítce prostě takovou barvu, která se nám líbí. Nový vzorník fasádních barev, s nímž přišla společnost Baumit, nabízí v tomto ohledu zcela impozantní paletu až osmi set osmaosmdesáti odstínů.

Baumit Life: neuvěřitelných 888 odstínů

Je to nejbohatší kolekce fasádních barev v Evropě. I proto ona slova o nabídce, z níž se točí hlava. Bez šikovných nástrojů je totiž z takového množství vybírat těžko.

Kde se vzalo magické číslo

Vzorník barev pro fasádu Baumit Life se zcela vymyká tomu, nač byli profesionálové i soukromníci zvyklí vybírat. Původní paleta obsahovala dvě stě barev, ale firma se zeptala šestnácti set designérů sledujících po celém světě trendy v barvách a designu fasád. Po zhodnocení všech podnětů se dostali k onomu číslu, které se dobře pamatuje, ale z něhož by se bez praktického pomocníka těžko vybíralo.

Kde se vzalo magické číslo
Kde se vzalo magické číslo

Když stavím a nebo rekonstruuji

Zvolit správnou barvu pro dům, který „žije“ v určitých prostorových souvislostech, je pochopitelně obtížnější, než si koupit klobouk nebo kabelku. Má ladit? Nebo se má vymykat? Schovat se s půvabnou skromností nebo se prosadit velmi sebevědomě? Že máme k smrti rádi růžovou ještě neznamená, že je to ta nejsprávnější barva pro naši fasádu… Možná ano, kdo ví. Obléknout dům, aby se nám líbil i napřesrok, může být docela složité.

Ne vše strakaté je veselé

Další složitosti přináší možnost na fasádě barvy kombinovat. Revitalizovaná sídliště, která pozbyla monotónnní šedi, jsou nepochybně zajímavější než dřív, ale i v tomto segmentu výstavby občas najdeme fasády z nichž přechází zrak – a ne v tom dobrém slova smyslu. Některé kombinace a členění ploch jsou prostě šílené. Obecně otázka stojí: volit kontrast nebo kombinovat tón v tónu. Oboje může být dobře (hodně záleží na kontextu), jen správně zvolit – což právě u velkého množství odstínu lze, ale není to snadné.

Ne vše strakaté je veselé
Ne vše strakaté je veselé

Praktický vzorník

Jmenuje se Taste of Life a ocení ho především malí soukromí investoři. Zjednodušil výběr na osmaosmdesát trendových odstínů. Není to ovšem proto, že by nás v Baumitu chtěli nějak omezovat v tvůrčím rozletu, v praxi i tak budete mít z toho množství zamotanou hlavu. A to přesto, že Taste of Life má podobu příručního vzorníku, který je obohacen o dvacet vzájemně sladěných a esteticky vyvážených barevných kombinací. Cílem bylo jeho prostřednictvím podpořit naši představivost tak, abychom hned viděli, jak vybrané barvy a kombinace odstínů působí na konkrétních stavbách. Vyhneme se tím rozladění a nepříjemným překvapením.

Praktický vzorník
Praktický vzorník

Další nástroje

Je to celé spektrum inovativních high-tech nástrojů a aplikací. Jejich prostřednictvím můžeme jak se říká „s nohama v teple“ (tedy pěkne v klidu doma) vybírat na internetu. Aplikaci Baumit ColorSearch najdete na příslušných webových stránkách. Stačí vybrat z bohaté škály optimální barevnou variantu nebo zadat do modulu vyhledávání barvy jakýkoli odstín od libovolného výrobce. Systém ihned nabídne odpovídající odstín a výrobek Baumit. Každá barevná varianta navíc nabídne také ztvárnění v různých strukturách omítky. A program Baumit ColorDesigner umožní barevnou vizualizaci fasády z modelových příkladů nebo vlastní fotografie, takže vám ukáže, jak budou zvolené odstíny fasádních barev Baumit právě na vašem domě vypadat.

Stačí chytrý mobil

Po sítích neviditelného světa získáme požadovanou informaci kdekoliv a formou mobilní aplikace pro chytré telefony Baumit Apps. S touto aplikací můžeme ideální odstín barvy pro fasádu vybírat bez použití specializovaných měřicích přístrojů. Víte, jak to funguje? Stačí, aby si uživatel „vyfotil“ jakýkoli odstín ve svém okolí, který jej zaujme, a systém ihned nalezne odpovídající barvu Baumit.

Aplikace na stránkách www.baumitlife.com vám umožní vybrat si nejlepší fasádní barvu. Více o společnosti najdete na www.baumit.cz.

Autor: Jiří Jan a Baumit (text), Baumit (foto)

Související k tématu